L.U.C. (fot. materiały promocyjne)

Zrozumieć Śląsk”: Obejrzyj historyczny spektakl multimedialny stworzony z udziałem AI

Obserwuj nas na instagramie:

Sto lat historii górnego Śląska opowiadane przez stuosobową orkiestrę dętą, kilkunastu solistów i jedną sztuczną inteligencję.

Trudna historia z perspektywy przyszłości

Pogmatwana historia, skarby ukryte pod ziemią, Trójkąt Trzech Cesarzy, trzy powstania, dwie wojny światowe, dwa totalitaryzmy, dwa wielkie kryzysy, kaski, maszyny, krajobraz zasnuty dymem – jak to wszystko zrozumieć? Najlepiej, jeśli powyższe meandry wytłumaczą artystki i artyści. Zrozumieć Śląsk to widowisko, w którym usłyszmy świetne piosenki w zaskakujących aranżacjach oraz zobaczymy jak przeszłość Śląska jest „widziana” z perspektywy przyszłości. Postarały się o to algorytmy sztucznej inteligencji, które na podstawie haseł związanych z historią Górnego Śląska, generują wizualizacje prezentowane podczas koncertu.

Plejada polskich artystów

Zrozumieć Śląsk to widowisko, w którym usłyszmy piosenki w zaskakujących aranżacjach oraz zobaczymy jak przeszłość Śląska jest „widziana” z perspektywy przyszłości. W spektaklu zaprezentowane zostaną utwory związane z historią Śląska, artystów którzy zaznaczyli się na kartach jego historii, a także współczesne kompozycje zaproszonych artystów oraz instrumentalne wątki narracyjne. Wśród artystów i artystek, którzy wystąpią podczas spektaklu są:

Abradab, Karolina Czarnecka, FejzJESTM (czyli syn Magika), Misia Furtak, Grubson, Joka, Kasia Lins, Kasia Moś, Czesław Mozil, Leszek Możdżer, Maciej Obara, Tomasz Organek, Krystyna Prońko, Rahim & Fokus, Piotr Rogucki, śląskie orkiestry górnicze i hutnicze (KWK Rydułtowy, KWK Marcel, KWK JasMos i Huta Łabędy) z kwartetem smyczkowym orkiestry AUKSO pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i otwartej orkiestry orkiestr Rebel Babel Ensembles.

Zrozumieć śląsk

Specjalnie przygotowane wersje utworów

Zaproszeni goście wykonają po dwie piosenki – jeden z własnego repertuaru, drugi to przebój przygotowany specjalnie na to wydarzenie. Łącznie usłyszymy więc ponad 20 utworów. Będą to m.in. kompozycje Krystyny Prońko, Czesława Mozila, Grubsona, Organka, Leszka Możdżera i wielu innych, a także najnowsze aranżacje ikonicznych utworów Dżemu, Myslovitz, Kalibra 44, Paktofoniki czy Wojciecha Kilara.

Kup bilet na Zrozumieć Śląsk 26 maja w Gliwicach

Organizowany przez Stowarzyszenie Pokolenie historyczny koncert multimedialny Zrozumieć Śląsk odbędzie się 26 maja 2023 o godzinie 20:00 w Arenie Gliwice. Bilety na to wydarzenie dostępne są na stronie Biletomat.pl. Pamiętajcie, że można również skorzystać z płatności PayPo, dzięki której macie aż 30 dni na zapłatę – i to bez dodatkowych kosztów.

Sto lat historii górnego Śląska opowiadane przez stuosobową orkiestrę dętą, kilkunastu solistów i jedną sztuczną inteligencję. Zobacz także Po fali niskich ocen dla „Małej syrenki” baza filmowa zmienia system oceniania Te rapowe duety rozbiłyby bank. Ale coś im przeszkodziło Nowe seriale, których nie oglądasz. A warto! Trudna historia z perspektywy przyszłości Pogmatwana historia, skarby ukryte […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →