fot. Lauren Lancaster, The New York Times

Zmarł Michael Lang, współtwórca festiwalu Woodstock z 1969 roku


10 stycznia 2022

Podziel się newsem:

Michael Lang, współtwórca oryginalnego festiwalu Woodstock, zmarł po walce z nowotworem. O śmierci poinformował rzecznik rodziny, Michael Pagnotta.

Współtwórca oryginalnego festiwalu Woodstock nie żyje

Michael Lang chorował na nowotwór, chłoniaka nieziarniczego. Jak podaje Pagnotta, Lang zmarł w wyniku przegrania walki z chorobą. Wraz z Artiem Kornfeldem, Joelem Rosenmanem oraz Johnem Robertsem, Michael Lang zorganizował pierwszy festiwal Woodstock, który odbył się w 1969 roku.

Na wydarzenie dotarło wówczas około czterysta tysięcy osób. Na głównej scenie wystąpiło wówczas ponad trzydziestu artystów, w tym The Who, Jafferson Airplane i Jimi Hendrix. Steven Tyler, wokalista Aerosmith, opowiadał o festiwalu Woodstock jako wydarzeniu przełomowym w jego karierze.

Jimi Hendrix wykonuje hymn narodowy Stanów Zjednoczonych podczas festiwalu Woodstock 1969

Jurek Owsiak żegna Langa

Jedną z osób, które żegnały Michaela Langa w mediach społecznościowych, jest Jurek Owsiak. Prezes WOŚP w obszernym poście na Facebooku zaznaczył, jak duże znaczenie miał dla niego Woodstock z 1969 roku. Owsiak wspomniał również o wizycie Langa w Polsce w 2009, kiedy Pol’and’Rock Festival nosił jeszcze nazwę Przystanek Woodstock.

Zobacz: Przystanek Woodstock przechodzi do historii! Rząd w końcu wygrał z Owsiakiem?

Bardzo, naprawdę bardzo smutna wiadomość, o śmierci Michaela Langa, twórcy Festiwalu Woodstock ’69, a później jego powtórek w 1994 i 1999 roku. Wielokrotnie o tym mówiłem i pisałem, że cały mój dorosły świat został zbudowany trzypłytowym albumem Woodstock 69. Nawet do głowy by mi nie przyszło, kiedy w 1972 roku miałem go w ręku, że twórcę tego festiwalu będziemy mogli gościć na naszym Najpiękniejszym Festiwalu Świata w 2009 roku. To taka strefa marzeń, które się spełniają chociaż wszystko, ale to wszystko, mówi że nie masz na to najmniejszej szansy.

Michael Lang odwiedził nas wraz z małżonką i dumni jesteśmy z tego, że wszystko, co działo się pod szydlem Przystanek Woodstock działo się legalnie zgodnie z pozwoleniem, którego udzielił nam Michael Lang. I choć później jego ekipa prawników postawiła nam dużo nowych warunków, to zmieniając nazwę na Pol’and’Rock Festival, wszystko co było związane z festiwalem Przystanek Woodstock, nie łamało żadnych zasad, reguł i praw. A to w tym muzycznym biznesie bywa niezwykle trudne.

Sam Michael Lang, jak się okazało, zabrał ze sobą niezwykle dobre wrażenia. Korespondowaliśmy ze sobą i jestem przekonany, że idea naszego festiwalu pokryła się z jego wizją grania festiwali i choć nigdy nie udało się mu powtórzyć tego klimatu z 1969 roku to, jak sam powiedział, my fantastycznie ten pomysł kontynuujemy po dzień dzisiejszy.

„Unikalny festiwal, unikalny koncert. Nie miałem pojęcia, że pod tak znanym szyldem odbywa się to od 15 lat. Absolutny ewenement. Zadziwiające. Opowiem o tym w Stanach. Mam wrażenie, że muzyka zmienia świat, że Woodstock może zmieniać świat. I pamiętajcie, że im więcej dajecie, tym więcej dostajecie” – Michael Lang podczas wizyty na Najpiękniejszym Festiwalu Świata w 2009 roku.

– pisze Jurek Owsiak (pisownia oryginalna).

Michael Lang, współtwórca oryginalnego festiwalu Woodstock, zmarł po walce z nowotworem. O śmierci poinformował rzecznik rodziny, Michael Pagnotta. Współtwórca oryginalnego festiwalu Woodstock nie żyje Michael Lang chorował na nowotwór, chłoniaka nieziarniczego. Jak podaje Pagnotta, Lang zmarł w wyniku przegrania walki z chorobą. Wraz z Artiem Kornfeldem, Joelem Rosenmanem oraz Johnem Robertsem, Michael Lang zorganizował pierwszy […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →