Kadr z teledysku „Next level"

Wybraliśmy 5 kawałków rapowych, które są idealne na Dzień Matki

Obserwuj nas na instagramie:

Z okazji Dnia Matki przedstawiamy zestawienie najbardziej wzruszających rapowych kawałków dedykowanych mamom. Od klasyków, przez niedocenione perełki, po polski gangsta rap. Sprawdź!

Dziś każdy z nas jest trochę dzieckiem

Zdarzyło nam się już pisać o motywie kobiet w tekstach polskich raperów. Zwróciliśmy wtedy uwagę na fakt, że choć pierwszym skojarzeniem związanym z tym hasłem może być seksizm, to jednak są kawałki, które udowadniają, że to zasada, nie reguła. Dziś zwężamy spektrum tematyczne – nie mówimy ogólnie o kobietach, a o mamach. Bo wypowiadając się o swoich rodzicielkach, polscy raperzy, na co dzień często strugający twardzieli, obnażają przed słuchaczami swoją wrażliwość. Nie wstydzą się eksponować swojej dziecięcej wręcz strony i łatwo jest się utożsamić z tymi utworami. W końcu kto z nas nie ma w sobie wewnętrznego dziecka, dla którego mama to wciąż najważniejsza osoba pod słońcem? To taka cecha, która nie znika w miarę dorastania, a w dzisiejszym wyjątkowym dniu każdy z nas ma prawo bez zakłopotania się do niej przyznać. Szczególnie mocno to odczujecie, jeśli posłuchacie poniższych kawałków.

Peja – Kochana Mamo

Zaczniemy na smutno, bo od piosenki, która jest adresowana do zmarłej mamy artysty. Peja napisał ten numer w formie listu do niej, w którym mówi, że to ona go motywuje i inspiruje do podejmowania starań w życiu. Choć adresatki listu już z nami nie ma, to jednak właśnie dla niej raper chce być lepszą wersją siebie – pragnie, by była z niego dumna, co nie oznacza, że stawia się w pozycji osoby pozbawionej wad. Bez ogródek mówi mamie o przebiegu swojego życia od momentu jej odejścia – nie zawsze było usłane różami. Ale zawsze o niej pamiętał, zarówno w lepszych, jak i gorszych momentach i zawsze pragnął, by mu towarzyszyła. Kawałek dedykowany nie tylko tym, którzy mamę utracili – wierzę, że wielu z Was jest swoim mamom równie oddanym, co twórca w tekście.

UNDAKNAP – MAMO 5 MINUT

Kawałek z projektu absolutnie wyjątkowego, w którym na pierwszy plan wybija się uroczy, śpiewany refren. Jak to zwykle u Knapa, tekst jest niezwykle treściwy i pełen rozkmin, które za sprawą refrenu zdają się być odpychane na dalszy plan. Wszyscy czasem czujemy się niegotowi na wyzwania, które stawia przed nami dorosłe życie. I wtedy ratunkiem często okazuje się być mama – kobieta, która kiedyś dźwigała wszystkie wspomniane trudy za nas, a dziś ma magiczną moc sprawiania, że znów mamy szansę się tak poczuć. W końcu dla naszych matek na zawsze pozostajemy dziećmi.

Quiz + Goście – Słowo Dla

Utwór-spowiedź. Zkiwboy i Smarki Smark na płycie producenckiej Quiza przyznają się do swoich licznych grzechów i błędów popełnionych za małolata, a meritum kawałka sprowadza się do wersów:

Ale kiedy świat się wali i sięgasz bruku

Do kogo dzwonisz? Chyba nie do łowców duchów

Gdy świat się wali i sięgasz bruku…

Raperzy w piosence okazują wdzięczność. Jest jej naprawdę sporo – od wdzięczności za dar życia sam w sobie, przez wdzięczność za wybaczanie wszystkich błędnych posunięć, po wdzięczność za nietracenie w nich wiary. Zwracają uwagę na to, jak niesamowitym jest fakt, że większość z nas ma w życiu ludzi, którzy okażą nam wsparcie i troskę bez względu na wszystko. Warto od czasu do czasu sobie o tym przypomnieć i to docenić, zwłaszcza w tak szczególnym dniu jak Dzień Matki.

Te-Tris – MaMa

Artysta w kawałku podsumowuje burzliwy przebieg swojej kariery i chaotyczny charakter swojego życia. Nie jest idealny i takiego nie udaje, ale podkreśla, że mimo wszystko na co dzień kieruje się istotnymi wartościami, które wpoiła mu jego rodzicielka. Zaznacza, że jest dla niego bardzo ważna i często o niej myśli, nawet wtedy, gdy nie ma jej fizycznie obok niego. Ponownie mamy tu do czynienia z ogromnym bagażem wdzięczności i z pewnym roztkliwieniem – raper wypowiada się o swojej mamie z czułością i momentami wręcz czcią. Kawałek ma większą szansę spodobać się fanom poetyzmu i literackich metafor w rapie, lecz mimo to przekaz jest klarowny i uniwersalny.

ĆPAJ STAJL – Matuli Pikawa

Kto jest obeznany z twórczością krakowskiego kolektywu, tego nie zdziwi gangsterska konwencja, w której utrzymany jest ten kawałek. Dilerzy też pragną miłości – nawinął Cool P na najnowszej płycie ĆPAJ STAJLU, a tu przekonujemy się, że ludzie funkcjonujący w półświatku pełnym dragów, bezprawia i przemocy także mają w sobie ten czuły punkt, który nazywa się miłość do mamy. Przekaz nie jest niejednoznaczny, poetycki czy zawoalowany – raperzy mówią jasno, że dobrostan ich matek to jedyne, o co się boją, jako że są one dla nich najważniejsze. Mimo wspomnianej gangsterskiej przewózki tu również pokuszę się o stwierdzenie, że to uniwersalny numer – utrata mamy to dla wielu najgorsze, co może ich w życiu spotkać, dlatego warto przypomnieć sobie, jak ważne jest to, że mamy przywilej mieć ją obok nas.

Z okazji Dnia Matki przedstawiamy zestawienie najbardziej wzruszających rapowych kawałków dedykowanych mamom. Od klasyków, przez niedocenione perełki, po polski gangsta rap. Sprawdź! Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello z RATM […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →