Kadr z teledysku „Next level"

Wybraliśmy 5 kawałków rapowych, które są idealne na Dzień Matki

Podziel się newsem:

Z okazji Dnia Matki przedstawiamy zestawienie najbardziej wzruszających rapowych kawałków dedykowanych mamom. Od klasyków, przez niedocenione perełki, po polski gangsta rap. Sprawdź!

Dziś każdy z nas jest trochę dzieckiem

Zdarzyło nam się już pisać o motywie kobiet w tekstach polskich raperów. Zwróciliśmy wtedy uwagę na fakt, że choć pierwszym skojarzeniem związanym z tym hasłem może być seksizm, to jednak są kawałki, które udowadniają, że to zasada, nie reguła. Dziś zwężamy spektrum tematyczne – nie mówimy ogólnie o kobietach, a o mamach. Bo wypowiadając się o swoich rodzicielkach, polscy raperzy, na co dzień często strugający twardzieli, obnażają przed słuchaczami swoją wrażliwość. Nie wstydzą się eksponować swojej dziecięcej wręcz strony i łatwo jest się utożsamić z tymi utworami. W końcu kto z nas nie ma w sobie wewnętrznego dziecka, dla którego mama to wciąż najważniejsza osoba pod słońcem? To taka cecha, która nie znika w miarę dorastania, a w dzisiejszym wyjątkowym dniu każdy z nas ma prawo bez zakłopotania się do niej przyznać. Szczególnie mocno to odczujecie, jeśli posłuchacie poniższych kawałków.

Peja – Kochana Mamo

Zaczniemy na smutno, bo od piosenki, która jest adresowana do zmarłej mamy artysty. Peja napisał ten numer w formie listu do niej, w którym mówi, że to ona go motywuje i inspiruje do podejmowania starań w życiu. Choć adresatki listu już z nami nie ma, to jednak właśnie dla niej raper chce być lepszą wersją siebie – pragnie, by była z niego dumna, co nie oznacza, że stawia się w pozycji osoby pozbawionej wad. Bez ogródek mówi mamie o przebiegu swojego życia od momentu jej odejścia – nie zawsze było usłane różami. Ale zawsze o niej pamiętał, zarówno w lepszych, jak i gorszych momentach i zawsze pragnął, by mu towarzyszyła. Kawałek dedykowany nie tylko tym, którzy mamę utracili – wierzę, że wielu z Was jest swoim mamom równie oddanym, co twórca w tekście.

UNDAKNAP – MAMO 5 MINUT

Kawałek z projektu absolutnie wyjątkowego, w którym na pierwszy plan wybija się uroczy, śpiewany refren. Jak to zwykle u Knapa, tekst jest niezwykle treściwy i pełen rozkmin, które za sprawą refrenu zdają się być odpychane na dalszy plan. Wszyscy czasem czujemy się niegotowi na wyzwania, które stawia przed nami dorosłe życie. I wtedy ratunkiem często okazuje się być mama – kobieta, która kiedyś dźwigała wszystkie wspomniane trudy za nas, a dziś ma magiczną moc sprawiania, że znów mamy szansę się tak poczuć. W końcu dla naszych matek na zawsze pozostajemy dziećmi.

Quiz + Goście – Słowo Dla

Utwór-spowiedź. Zkiwboy i Smarki Smark na płycie producenckiej Quiza przyznają się do swoich licznych grzechów i błędów popełnionych za małolata, a meritum kawałka sprowadza się do wersów:

Ale kiedy świat się wali i sięgasz bruku

Do kogo dzwonisz? Chyba nie do łowców duchów

Gdy świat się wali i sięgasz bruku…

Raperzy w piosence okazują wdzięczność. Jest jej naprawdę sporo – od wdzięczności za dar życia sam w sobie, przez wdzięczność za wybaczanie wszystkich błędnych posunięć, po wdzięczność za nietracenie w nich wiary. Zwracają uwagę na to, jak niesamowitym jest fakt, że większość z nas ma w życiu ludzi, którzy okażą nam wsparcie i troskę bez względu na wszystko. Warto od czasu do czasu sobie o tym przypomnieć i to docenić, zwłaszcza w tak szczególnym dniu jak Dzień Matki.

Te-Tris – MaMa

Artysta w kawałku podsumowuje burzliwy przebieg swojej kariery i chaotyczny charakter swojego życia. Nie jest idealny i takiego nie udaje, ale podkreśla, że mimo wszystko na co dzień kieruje się istotnymi wartościami, które wpoiła mu jego rodzicielka. Zaznacza, że jest dla niego bardzo ważna i często o niej myśli, nawet wtedy, gdy nie ma jej fizycznie obok niego. Ponownie mamy tu do czynienia z ogromnym bagażem wdzięczności i z pewnym roztkliwieniem – raper wypowiada się o swojej mamie z czułością i momentami wręcz czcią. Kawałek ma większą szansę spodobać się fanom poetyzmu i literackich metafor w rapie, lecz mimo to przekaz jest klarowny i uniwersalny.

ĆPAJ STAJL – Matuli Pikawa

Kto jest obeznany z twórczością krakowskiego kolektywu, tego nie zdziwi gangsterska konwencja, w której utrzymany jest ten kawałek. Dilerzy też pragną miłości – nawinął Cool P na najnowszej płycie ĆPAJ STAJLU, a tu przekonujemy się, że ludzie funkcjonujący w półświatku pełnym dragów, bezprawia i przemocy także mają w sobie ten czuły punkt, który nazywa się miłość do mamy. Przekaz nie jest niejednoznaczny, poetycki czy zawoalowany – raperzy mówią jasno, że dobrostan ich matek to jedyne, o co się boją, jako że są one dla nich najważniejsze. Mimo wspomnianej gangsterskiej przewózki tu również pokuszę się o stwierdzenie, że to uniwersalny numer – utrata mamy to dla wielu najgorsze, co może ich w życiu spotkać, dlatego warto przypomnieć sobie, jak ważne jest to, że mamy przywilej mieć ją obok nas.

Z okazji Dnia Matki przedstawiamy zestawienie najbardziej wzruszających rapowych kawałków dedykowanych mamom. Od klasyków, przez niedocenione perełki, po polski gangsta rap. Sprawdź! Zobacz także Chill Time Is Not Wasted Time – Pezet kawałkiem „Mewa” promuje nową kampanię Sprite’a Jest piątek i jest „POST”. Nowy singiel Dawida Podsiadło już dostępny Sentino zakończył i wznowił karierę w […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →