„Atomic heart”, materiały promocyjne

Ukraina wzywa do zakazu dystrybucji gry „Atomic Heart


22 lutego 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Radziecka wizja buntu maszyn to główna oś fabuły Atomic Heart. Nie jest to jednak powód, dla którego ukraińscy politycy wzywają do jej bojkotu. Twórcy gry mają rzekomo finansować projekt ze środków Gazpromu i innych prorosyjskich firm.

Dystopia radzieckich maszyn – Atomic Heart

21 lutego studio Mundfish zadebiutowało na rynku produkcją Atomic Heart. To fabularna gra akcji, pierwszoosobowe RPG, w które zagramy na PC oraz konsolach Xbox One, PlayStation 4, Xbox Series X i PlayStation 5. Fabuła skupia się na alternatywnej rzeczywistości powojennego Związku Radzieckiego, gdzie ludzie są zmuszeni do współistnienia z maszynami. Gracze w roli radzieckiego agenta KGB mierzą się z wrogimi robotami.

Gra „Atomic Heart”

Gra wzbudziła niemałe kontrowersje z kilku powodów. Pierwszą niepokojącą informację było powiązanie Mundfish z Gazpromem. Studio założyła czwórka Rosjan w 2017 roku, a obecnie jest zależne finansowo od firmy GEM Capital, spółki kontrolowanej przez Anatolija Plija, byłego członka zarządu Gazpromu. Według nieoficjalnych informacji, gra miała być finansowana z tych źródeł oraz kilku innych państwowych firm. Mundfish nie potępiło również oficjalnie wojny w Ukrainie.

Zszokowała również data premiery gry. Dokładnie rok wcześniej, 21 lutego 2022 roku, Władimir Putin podpisał deklarację uznającą niepodległość i suwerenność separatystycznych republik, co poskutkowało atakiem na Ukrainę kilka dni później. Studio Mundfish oddziela się od tych powiązań i zaznacza swoją „apolityczność”. Sytuację skomentowali krótko na Twitterze:

Ukraińskie ministerstwo chce zakazu dystrybucji gry

Ministerstwo Cyfryzacji Ukrainy wyśle ​​oficjalne pismo do Sony, Microsoftu i Valve z prośbą o całkowity zakaz sprzedaży cyfrowych wersji Atomic Heart na terytorium Ukrainy. Wiceminister ds. Cyfryzacji, Aleksander Borniakow, skomentował temat dla portalu „Dev.ua”:

Apelujemy również o ograniczenie dystrybucji tej gry w innych krajach ze względu na jej szkodliwość, potencjalne gromadzenie danych użytkownika i możliwość przekazywania ich osobom trzecim w Rosji, a także potencjalne wykorzystanie pieniędzy zebranych z zakupów gier do prowadzić wojnę z Ukrainą.

Zaznaczył dodatkowo, że pozytywne reakcje na grę wpływają na jej sprzedaż, a w tym na instytucje, które mają duże znaczenie dla rosyjskiego rządu.

Czy bojkot wpłynął na sprzedaż?

Niektórzy gamerzy potępiają Atomic Heart, ale nie przekłada się to na wyniki sprzedażowe. Dziedzictwo Hogwartu zapowiadało się na najlepiej sprzedającą się grę wydaną w 2023 roku, ale może szybko dogonić go rosyjska produkcja. Wśród bestsellerów na platformie „SteamAtomic Heart jest aktualnie na drugim miejscu i jak na razie jego ocena wynosi tam 9/10 – 89 proc. z 3,443 recenzji użytkowników jest pozytywnych. Nie jest to jednak ostateczna opinia graczy. W serwisie „OpenCritic” średnia ocen wynosi 74/100, a na „Metacritic” 77/100.

Radziecka wizja buntu maszyn to główna oś fabuły Atomic Heart. Nie jest to jednak powód, dla którego ukraińscy politycy wzywają do jej bojkotu. Twórcy gry mają rzekomo finansować projekt ze środków Gazpromu i innych prorosyjskich firm. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →