Shrek” i „Mroczny Rycerz” na liście filmów budujących dziedzictwo kulturowe USA


17 grudnia 2020

Podziel się newsem:

Kto z nas nie zna Shreka? Animacja o gburowatym ogrze jest absolutnym przebojem, kochana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Zebrał świetne recenzje krytyków, a na grupach filmowych jest nieironicznym graalem. No i się dorobił – został wpisany do National Film Registery.

Shrek i klasyka amerykańskiego kina

Pokrótce wyjaśniając: National Film Registery przede wszystkim chroni kulturę. Uwzględnione na liście pozycje trafiają do Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, gdzie mają spoczywać bezpieczne i nienaruszone – dla przyszłych pokoleń. Rejestr jest bardzo przekrojowy, bo znajdują się na nim zarówno blockbustery, akademickie produkcje Hollywood, teledyski, dokumenty, kroniki, a nawet filmy amatorskie. Wymogi są dwa: obraz musi mieć minimum dziesięć lat, a także być w jakiś sposób znaczący – estetycznie, kulturalnie lub historycznie. Co roku maksymalnie 25 filmów może zostać dołączonych do listy. Jakie produkcje w tym roku dostały się pod ochronę i zostały uznane za kulturowe dziedzictwo USA?

Joker
Heath Ledger jako Joker w Mrocznym Rycerzu (2008)

Shrek – zasłużona nobilitacja?

Wybór filmów przyjętych w tym roku to niezły kawał czasu i historii. Najstarszy z wyróżnionych obrazów nakręcono w 1913 roku (Suspense reż. Lois Weber i Phillips Smalley), natomiast najmłodszy to Freedom Riders – dokumentalna produkcja z 2010 roku utytułowana 3 nagrodami Emmy. Z popularniejszych tytułów, komisja uwzględniła m.in. Klub Szczęścia, Blues Brothers, Grease i Mechaniczną Pomarańczę. Shrek zakręcił się dookoła zaszczytnych sąsiadów – znalezienie się na National Film Registery to ogromna chluba dla każdego z tych obrazów. A oprócz tego: prestiż dla wszystkich, którzy pracowali przy danym tytule.

Shrek 2 – I Need A Hero

Shrek: dziedzictwo?

Brzmi, jak tytuł, który mógłby być kontynuacją sagi. Ale, poważnie, co sądzicie o tym werdykcie? Czy Shrek faktycznie zasługuje na takie uznanie? Dajcie znać – i koniecznie sprawdźcie pełną listę produkcji dodanych w tym roku do National Film Registery. W tej chwili figuruje już na niej osiemset tytułów!

zdjęcie główne: Shrek 2 (2004)

Kto z nas nie zna Shreka? Animacja o gburowatym ogrze jest absolutnym przebojem, kochana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Zebrał świetne recenzje krytyków, a na grupach filmowych jest nieironicznym graalem. No i się dorobił – został wpisany do National Film Registery. Zobacz także Była dzieckiem, robiono z niej kobietę. Roxie Węgiel o seksualizacji w […]

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →