fot. K. Daszkowski

„Sejf jest za obrazem” – Noriaki z wystawą w Starym Browarze


01 września 2021

Podziel się newsem:

Już dziś odbędzie się otwarcie wystawy prac Noriakiego. Będzie to pierwsza tak duża ekspozycja twórczości pochodzącego z Poznania streetartowca.

Noriaki to znany twórca street-artu, autor Pana Peryskopa, charakterystycznej postaci, która towarzyszy nam niemal na każdym kroku, gdy przechadzamy się ulicami Poznania i nie tylko, bo na Watchera możecie natknąć się w całej Polsce i dalej, chociażby na ścianach Barcelony czy Londynu. Artysta już od dawna wychodzi ze swoimi pracami poza mury, Pan Peryskop pojawia się formie figurek czy na sygnalizacji świetlnej.

Sprawdź także: Pan Peryskop Noriakiego na sygnalizacji świetlnej w Poznaniu

Noriaki – Sejf jest za obrazem – z murów na ściany galerii

Twórczość artysty tym razem przeniesie się na ściany galerii. Dokładnie Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru w Poznaniu, gdzie już dziś o 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy Sejf jest za obrazem.

Noriaki wystawa Sejf jest za obrazem

Na początku był ruch, rozpędzony mazak i piegi w oczach. Rysunek z 1990 roku, stworzony w przypływie dziecięcego natchnienia. Na tej kartce zaczął się najnowszy cykl obrazów Noriakiego. Malarski powrót do źródeł, kontakt z pierwotnym impulsem.
BUNT. Ciągły protest przeciw nijakości. Kolory mogą być dwa – czerń mazaka i biel kartki. Gruba spontaniczna kreska powołuje do istnienia tłum ikon z dzieciństwa. Z czasem wszystko staje się prostsze i dzieje się samo. Ręka robi ruch po kolor.
RUCH. Różne miasta, style, perspektywy – słowem: graffiti. Ruch ważny i prężny. Jego dynamika to bijące serce płócien Noriakiego. Nieskrępowana wolność daje nowe efekty. Wciąga i miesza w głowie. Takie jest malarstwo gestu, wyrastające z ulicy, gdzie wizja ma komunikować w okamgnieniu.
MIASTO. Czyli malarskie reminiscencje ulubionych miejsc. Miasto tworzy Noriakiego, a Noriaki miasto. Znak rozpoznawczy – Watcher. Ale plastyka Pana Peryskopa nie wzięła się całkiem z powietrza. Wzięła się też z „Piegów w oczach”.
Street art ma też swoją drugą stronę – malarsko-malarską.
Noriaki, pokazując swoje płótna, wpuszcza nas za kulisy. Mówi: „Sejf jest za obrazem”.​
Odwiedź Galerię na Dziedzińcu i zobacz, co napędza Pana Peryskopa.

Wystawa Noriakiego jest częścią programu obchodów 18. urodzin Starego Browaru w Poznaniu. Projekt Sejf jest za obrazem będzie pierwszą tak obszerną prezentacją obrazów poznańskiego artysty i okazją, żeby odkryć mniej znane rozdziały jego twórczości. Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2022 roku.


Galeria na Dziedzińcu w Starym Browarze nazywana jest „galerią popkultury”. To jedyne miejsce w Poznaniu z regularnym programem poświęconym multidyscyplinarnym projektom z pogranicza sztuki, muzyki i mody. Stary Browar do współtworzenia wystaw w Galerii zaprasza lokalnych artystów i animatorów, a także wybitnych twórców spoza Polski (m.in. Björk, Davida LaChapelle’a, Iris van Herpen). W Galerii na Dziedzińcu odbywają się jedne z najciekawszych wydarzeń kulturalnych poświęconych lokalnej scenie artystycznej oraz inicjowanych przez poznańskie instytucje: monograficzna wystawa Ryszarda Kai w 2019 r., wystawy Konkursu 30/30, Poznań Design Festival oraz prezentacje studentów i wykładowców Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Już dziś odbędzie się otwarcie wystawy prac Noriakiego. Będzie to pierwsza tak duża ekspozycja twórczości pochodzącego z Poznania streetartowca. Noriaki to znany twórca street-artu, autor Pana Peryskopa, charakterystycznej postaci, która towarzyszy nam niemal na każdym kroku, gdy przechadzamy się ulicami Poznania i nie tylko, bo na Watchera możecie natknąć się w całej Polsce i dalej, […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →