Ścieżka dźwiękowa do „Her” po raz pierwszy trafiła do sieci i na płyty


20 marca 2021

Podziel się newsem:

Niemal od chwili samej premiery, a następnie wielkiego sukcesu filmu Spike’a Jonze’a, towarzysząca mu ścieżka dźwiękowa znalazła się w czołówce jednych z najbardziej poruszających soundtracków ostatnich dekad. Oniryczne, minimalistyczne dzieło autorstwa Arcade Fire i Owena Palletta zdobyło serca masowej publiczności, podobnie jak znakomita rola Joaquina Phoenixa, wyjątkowa kreacja Scarlett Johansson, czy sama fabuła obrazu, który trafił do kin w styczniu 2014 roku. Choć od tego czasu minęło już ładnych kilka lat, to wspomniana ścieżka dźwiękowa nie dała o sobie zapomnieć, czego dowodami niech będą wyświetlenia pod licznie publikowanymi na YouTube utworami z niej pochodzącymi. Co ciekawe, przez cały ten czas soundtrack, o którym mowa, nie został oficjalnie wydany w żadnej formie – ani cyfrowej, ani fizycznej. Aż do teraz.

19 marca 2021 roku, siedem lat po kinowej premierze filmu, ścieżka dźwiękowa do Her w końcu doczekała się swojego pierwszego wydania. Soundtrack pojawił się w oficjalnej dystrybucji w formie cyfrowej i na nośnikach fizycznych. Można posłuchać go także za pośrednictwem serwisów streamingowych.

Play a melancholy song

Film Her z 2014 roku (w tym roku obraz trafił do powszechnej dystrybucji, rok wcześniej prezentowany był jedynie na festiwalach i zamkniętych pokazach) zapadł w pamięci i sercach widzów na całym świecie. I choć pierwsze recenzje były dość powściągliwe w zachwytach, to ostatecznie obraz Spike’a Jonze’a zdobył aprobatę także wśród krytyków i do dziś jest chętnie wspominany, głównie w samych superlatywach.

Her
Her

Z największym docenieniem spotkały się fantastyczne kreacje głównych bohaterów, granych przez Joaquina Phoenixa i Scarlett Johansson, która… ani razu nie pojawia się w filmie – przez cały obraz słyszymy jedynie jej głos. Stworzona przez Theodore’a i Samanthę relacja stanowi główny wątek Her – opowieści o samotności w nowoczesnym świecie, gdzie nierzadko trudniej jest nawiązać nić porozumienia, a co dopiero bliższą więź, z drugim człowiekiem niż ze… sztuczną inteligencją.

Prócz Phoenixa i Johansson, w obsadzie filmu znaleźli się m.in. Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde i Chris Pratt.

Her
Her

Sama historia poruszyła mnóstwo widzów na całym świecie. Zasługą były nie tylko wspomniane kreacje i fabuła, ale również wrażenia wizualne i dźwiękowe, jakich dostarczył film. Paleta spokojnych, ciepłych kolorów, nowoczesna, choć subtelna scenografia i – w końcu – fenomenalna ścieżka dźwiękowa, stanowiąca doskonałą narrację dla kolejnych scen z historii Theodore’a i Samathy.

Her. Kanadyjczycy łączy siły

Do jej skomponowania, Spike Jonze zaprosił Kanadyjczyków – zespół Arcade Fire oraz kompozytora Owena Palletta. Nikogo z tego grona nie trzeba nikomu bliżej przedstawiać ani dziś, ani nie trzeba było tego robić siedem lat temu.

Arcade Fire
Arcade Fire

Wydanym rok przed kinową premierą filmu albumem Reflektor, Arcade Fire tylko potwierdzili swoją pozycję jednego z najważniejszych zespołów alternatywnych dwóch pierwszych dekad XXI wieku. Jednak tworząc wspomnianą ścieżkę dźwiękową, Kanadyjczycy chwycili się stylistyki, z której wcześniej nie dali się poznać. Minimalistyczna fuzja ambientu i neoklasyki w ich wydaniu zaskoczyła nie tylko najwierniejszych fanów. Nawet krytycy podważający dotąd fenomen zespołu, docenili Arcade Fire za efekt ich pracy przy Her. Zresztą sam soundtrack zdobył nominację do Oscara w kategorii Najlepsza Ścieżka Dźwiękowa.

Arcade Fire – Afterlife

Final Fantasy Owena Palletta

Finalny kształt ścieżki dźwiękowej nie byłby taki sam, gdyby nie postać i talent Owena Palletta. Kanadyjski kompozytor, wokalista i skrzypek, który w przeszłości odpowiedzialny był za takie projekty jak Final Fantasy (nie mylić z serią gier), to stały współpracownik ogromnej rzeszy artystów ze światowego topu. Wystarczy wymienić tu takie nazwy jak R.E.M., The National, Taylor Swift, Robbie Williams, The Last Shadow Puppets, Beirut, Banks czy Frank Ocean. Lista ta jest naprawdę długa.

Owen Pallett
Owen Pallett

Owen Pallett – In Conflict

Współpraca przy Her nie była pierwszym spotkaniem Kanadyjczyków. Począwszy od płyty Neon Bible, Arcade Fire regularnie zapraszali Owena Palletta do udziału w sesjach nagraniowych swoich kolejnych albumów. Muzyk towarzyszył im także podczas niektórych tras koncertowych.

…we’re a million miles away

Prócz utworów autorstwa Arcade Fire i Owena Palletta, w obrazie Spike’a Jonze’a pojawiła się jeszcze jedna, bodaj najsłynniejsza kompozycja – The Moon Song. W samym filmie wykonuje ją Scarlett Johansson.

Utwór skomponowała inna znana postać sceny indie – Karen O. Wokalistka amerykańskiego zespołu Yeah Yeah Yeahs napisała tę piosenkę w 2013 roku razem ze Spikem Jonzem, którym jest współautorem tekstu. Kompozycja została wydana w formie singla.

Karen O – The Moon Song

Utwór spotykał się ze znakomitym przyjęciem, a szczególnym momentem w jego historii było wspólne wykonanie The Moon Song przez Karen O i Ezrę Koeniga z Vampire Weekend podczas 86. gali wręczenia Oscarów, mającej miejsce 2 marca 2014 roku. Piosenka była zresztą nominowana do nagrody w kategorii Najlepszy Oryginalny Utwór, lecz musiała uznać wyższość… Let It Go z filmu Frozen.

The Moon Song, z racji, iż nie jest dziełem Arcade Fire i Owena Palletta, nie znalazła się na wydaniu ścieżki dźwiękowej, o którym mowa w tym artykule. Zgodnie z wcześniejszą informacją, kompozycja ta trafiła do sprzedaży w formie singla, który łącznie zawierał trzy wersje utworu, w tym tą znaną z samego filmu, oraz nagraną przez Karen O w duecie z Ezrą Koenigem.

Soundtrack z filmu Her w sieci i na płytach

Her OST jest już dostępne w szerokiej dystrybucji, w tym również w naszym kraju. Ścieżkę dźwiękową można nabyć w formie cyfrowej, a także na płycie CD lub płycie winylowej. Ta ostatnia dostępna jest także w limitowanych wersjach kolorystycznych.

Her OST
Her OST

Co jednak najważniejsze, soundtrack z Her trafił już także na wszystkie najpopularniejsze serwisy streamingowe, gdzie możecie go posłuchać choćby teraz. Play a melancholy song.

Arcade Fire, Owen Pallett – Her OST

Niemal od chwili samej premiery, a następnie wielkiego sukcesu filmu Spike’a Jonze’a, towarzysząca mu ścieżka dźwiękowa znalazła się w czołówce jednych z najbardziej poruszających soundtracków ostatnich dekad. Oniryczne, minimalistyczne dzieło autorstwa Arcade Fire i Owena Palletta zdobyło serca masowej publiczności, podobnie jak znakomita rola Joaquina Phoenixa, wyjątkowa kreacja Scarlett Johansson, czy sama fabuła obrazu, który […]


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →