via Facebook

Rzemieślnicza cofa się w czasie – Tribute to Cechowa


05 października 2021

Obserwuj nas na instagramie:

W budynku, w którym obecnie funkcjonuje Tama oraz restauracja Rzemieślnicza, niegdyś była otwarta Restauracja Cechowa. Lokal działał przez blisko czterdzieści lat, a szczyt jego popularności przypadł na lata 70. i 80. Chęć uhonorowania ważnego miejsca na dawnej kulturalnej mapie Poznania sprawiła, że w Rzemieślniczej przez dwa tygodnie będzie można wypróbować dań inspirowanych kuchnią polską, jaką serwowano w Cechowej.

Skrawek historii Poznania

Co takiego łączy Rzemieślniczą z dawną Restauracją Cechową? Poznańskie tradycje oraz miejsce – a przecież wszyscy wiemy, jakie miejsca są ważne. W budynku, w jakim obecnie działa wyżej wymieniony lokal oraz Tama, kultowy klub, słynący przede wszystkim z elektronicznych imprez, niegdyś rezydowała Restauracja Cechowa. Była to niejako wizytówka Poznania, lokal wręcz legendarny, który od lat 60. aż do 90. prosperował w gmachu Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej.

Przeczytaj: Sad Meal – nowa propozycja od McDonald’s w kolaboracji z Tommym Cashem

Właściciele Rzemieślniczej postanowili przypomnieć poznaniakom o Cechowej i na dwa tygodnie dodać do swego menu potrawy, które swego czasu wiodły prym w owym lokalu. Odtworzenie tych dań nie było proste. Od czasów świetności restauracji minęło już dobre czterdzieści lat, lecz udało się odszukać ludzi związanych z lokalem. Poniżej przedstawimy trzy historie osób, które pomogły w przygotowaniu specjalnej karty dań inspirowanych Cechową.

Rzemieślnicza prezentuje: Cechowa w czterech aktach

Od 1 do 14 października w Rzemieślniczej będzie dostępne specjalne menu, zawierające potrawy inspirowane tymi niegdyś serwowanymi w Cechowej. Dania zostały zrekonstruowane na podstawie opowieści dawnych gości oraz pracowników restauracji.

Aby jak najwierniej odtworzyć menu sprzed 50 lat, ostatnie tygodnie poświęciliśmy na poszukiwanie osób, które pamiętają Cechową. W tym tygodniu zaprezentujemy Wam efekty naszych poszukiwań i przedstawimy Wam ekspertów, którzy pomogli nam stworzyć tę specjalną kartę.

– czytamy na Facebooku Rzemieślniczej

Jedną z osób, które pomogły w odtworzeniu karty z oryginalnej cechowej jest Jacek Marcinkowski – Cechmistrz Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników, Wędliniarzy i Kucharzy, Członek Rady Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej.

Pamiętam ją już jako dziecko, gdy z rodzicami jeździliśmy do Cechowej na obiady. Była wtedy bardzo popularnym miejscem na gastronomicznej mapie Poznania, a także nieformalnym miejscem spotkań braci rzemieślniczej, która kiedyś była niezwykle liczna ze względu na obowiązek przynależności do cechu. Dodatkowo wielu Poznaniaków, w tym tych znanych i popularnych, przyciągała legendarna już postać Mistrza Franciszka Dybizbańskiego, który prowadził Cechową przez jakiś czas i tworzył w niej niezwykły klimat

– wspomina Jacek Marcinkowski

Z lat sześćdziesiątych, gdy przychodziłem z rodzicami, zapamiętałem przede wszystkim sznycel cielęcy z jajkiem. Z późniejszych lat pamiętam, że Cechowa znana była przede wszystkim z dań kuchni polskiej. Nie mogło zabraknąć takich pozycji, jak tatar czy golonka. Dobrze też pamiętam śledzie dostępne w szerokim repertuarze. Zdarzało się często, że rzemieślnicy przy okazji odwiedzin w Izbie Rzemieślniczej przychodzili do Cechowej na lufę i śledzia. A wiadomo, że bez dobrej zagrychy lufa tak dobrze nie smakuje

– dodaje.
Cechowa Rzemieślnicza Tama menu specjalne
fot. Piotr Skórnicki

Rzemieślnicza w rekonstrukcji oczekiwania na stolik

Kolejną postacią, która umożliwiła odtworzenie menu Cechowej jest Marek Stawowy, który przez trzy lata pracował w restauracji jako kucharz.

Zdradził on m.in., że w godzinach 13-18 usiąść przy stoliku bez oczekiwania stanowiło cud. W tym czasie przed lokalem zawsze ustawiała się kolejka, podobnie zresztą jak w weekendy. W wolne dni czas oczekiwania był naprawdę długi. W kuchni pracowało sześć osób – czterech kucharzy oraz dwie pomoce kuchenne i dziennie wydawano kilkaset porcji różnego rodzaju dań.

Cechowa Rzemieślnicza Tama menu specjalne
via Facebook

Rzemieślnicza: Tribute to Cechowa w oparciu o historyczne fakty

Aleksandra Kończak rozpoczęła pracę w Cechowej w pod koniec lat 70. i podzieliła się swoimi doświadczeniami. Według jej sprawozdania, w owym okresie kucharze mieli wzbronione ubarwianie dań swoimi autorskimi pomysłami. Każdy posiłek musiał być przygotowany wedle przepisów ustalonych przez Przedsiębiorstwo Przemysłu Gastronomicznego oraz Dział Produkcji i Kalkulacji. Nie wiadomo oczywiście, czy każdy kucharz sztywno trzymał się reguł, lecz w Cechowej przestrzegano receptur zawartych w uniwersalnej książce kucharskiej. Możecie więc być pewni – dzięki uprzejmości Aleksandry Kończak – że w Rzemieślniczej zjecie dania oparte o historyczne przepisy, a smak potraw przeniesie was kilkadziesiąt lat wstecz.

Cechowa Rzemieślnicza Tama menu specjalne
via Facebook

Rzemieślnicza – podróże w czasie. Jak wyglądało wesele w Cechowej?

Wita Liberda 4 września 1976 wzięła ślub, a jej wesele odbyło się właśnie w Cechowej. Pani Wita chętnie podzieliła się fotografiami, które upamiętniły jej uroczystość zaślubin. Dzięki zdjęciom można podejrzeć, jak wyglądało wnętrze ówczesnej Cechowej.

Cechowa Rzemieślnicza Tama menu specjalne
via Facebook
Cechowa Tama menu specjalne

Menu – Tribute to Cechowa

Dania ze specjalnej oferty skosztujecie w restauracji Rzemieślnicza w Poznaniu do 14 października. Smacznego!

cechowa

W budynku, w którym obecnie funkcjonuje Tama oraz restauracja Rzemieślnicza, niegdyś była otwarta Restauracja Cechowa. Lokal działał przez blisko czterdzieści lat, a szczyt jego popularności przypadł na lata 70. i 80. Chęć uhonorowania ważnego miejsca na dawnej kulturalnej mapie Poznania sprawiła, że w Rzemieślniczej przez dwa tygodnie będzie można wypróbować dań inspirowanych kuchnią polską, jaką […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →