fot. YouTube

Rap i R&B jak para zawodowych tancerzy. 10 topowych międzygatunkowych kawałków

Obserwuj nas na instagramie:

Rap i R&B mogą na pozór wydawać się odległymi gatunkami, jednak poszczególni wykonawcy obydwojga z nurtów bardzo często podejmują się muzycznych współprac. Równie często wypadają na nich rewelacyjnie. Wybraliśmy 10 takich kooperacji, które są szczególnie warte uwagi. Sprawdź!

10. Rap x R&B: Drunk in Love – Beyoncé feat. JAY-Z

Nie możemy otworzyć tego zestawienia inaczej, niż wskazując duet, w skład którego wchodzą postacie rozdające karty w swoich dziedzinach. Beyoncé – od lat 00. niekwestionowana królowa popularnego R&B – i jej mąż, ojciec największych współczesnych hip-hopowych karier. Artyści, którzy nie tylko tworzą, ale również pociągają w branży za sznurki, przecinali się na trackach niejednokrotnie, lecz to Drunk in Love znalazło się w kanonie.

9. Rap x R&B: WHateva U Want – ScHoolboy Q feat. Candice Pillay

Tym razem mamy do czynienia z sytuacją, w której jeden z największych hip-hopowych graczy zaprosił do współpracy niszową, mało rozpoznawalną artystkę. Kooperacja nie okazała się dla Candice Pillay trampoliną do wielkiej kariery – po dziś dzień ma zaledwie kilka tysięcy słuchaczy w skali miesiąca na Spotify, a mimo to… jej fragment to jeden z najmocniejszych momentów na przepotężnym albumie, jakim jest Blank Face LP.

8. Rap x R&B: Unlock it – ABRA feat. Playboy Carti

ABRA już w 2016 została nazwana przez magazyn Vogue “nową księżniczką stylu Alt R&B”, a jej kariera ani na moment nie przestała nabierać rozpędu, czego dowodzi fakt, że w ubiegłym roku swoją gościnkę dograł jej Carti. Mocą tego numeru jest hipnotyzujący bit autorstwa Boys Noize’a, na którym raper i wokalistka wprost błyszczą. Mamy nadzieję, że singiel to zapowiedź nowego projektu ABRY – ma jak do tej pory dwa na koncie i czekamy z niecierpliwością na nową propozycję.

7. Rap x R&B: See You Again – Tyler, The Creator feat. Kali Uchis

Nie było łatwo wybrać tylko jeden numer z katalogu kooperacji, który oferuje duet Kali & Tyler. Choćby After The Storm z płyty Isolation piosenkarki jest również świetnym wspólnym utworem twórców, lecz to bez See You Again album Flower Boy nie byłby taki sam. I tak stanowił okrutnie odważny ruch w karierze Amerykanina – zmienił na nim swój muzyczny styl o 180 stopni, a w tytułowym numerze szczególnie mocno wybrzmiewa fakt, że podjął tym samym dobrą decyzję.

6. Rap x R&B: Loco – Vince Staples feat. Kilo Kish

Tym razem wędrujemy w o wiele mroczniejsze muzyczne rejony. Primadonna Vince’a Staplesa to ciężki koncept-album. Opowiada o drodze autora, która kończy się samobójstwem. Cały jest przepełniony nawiązaniami do depresji. Nie inaczej dzieje się w przypadku powyższego utworu, w którym to Kilo Kish wciela się w rolę personifikacji problemów psychicznych artysty. It’s okay, hey Vince, it’s me / Things are going pretty great now and this ain’t what you need – mówi do niego, zachęcając go do autodestrukcji. Trudny kawałek, a jednocześnie fascynujący.

5. Rap x R&B: Nasty – Skepta feat. Erykah Badu

Twórczość Eryki Badu trudno jest jednoznacznie gatunkowo zaklasyfikować. Soul, hip-hop, R&B – artystka zaciera granice, ale stwierdzenie, że wpływy R&B są wyraźnie widoczne w jej dyskografii, to stwierdzenie bezpieczne. Nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu, jako że dla wielu piosenkarek jest i była wyznacznikiem, jak poruszać się w tej stylistyce. W kawałku Nasty pojawia się u boku Skepty, pioniera brytyjskiego grime’u. Połączenie świeże i nowatorskie.

4. Rap x R&B: Mad – Solange feat. Lil Wayne

Umówmy się: A Seat at the Table to klasyk dla każdego, kto ceni sobie współczesne R&B. Płyta, na której nie ma słabego utworu. Rapowych featuringów nie ma na niej zbyt wiele i wcale nie są potrzebne – kawałek z Lil Wayne’em w zupełności wystarcza, by dodać albumowi odpowiednią dawkę hip-hopowej estetyki. Dwoje artystów na tracku pochyla się nad zagadnieniem złości, jednak jego wydźwięk nie jest ani trochę agresywny. Jest jak pożegnanie z frustracją, paradoksalnie zapewnia poczucie pokoju.

3.Rap x R&B: holy terrain – FKA twigs feat. Future

Część słuchaczy miało przy okazji tej piosenki za złe artystce, że zaczyna eksplorować popularne dla obecnej muzyki trapowe tereny. Oczekiwali, że pozostanie przy dźwiękach z pogranicza alternatywnego R&B i art-popu. Moim zdaniem jednak holy terrain jest highlightem całego albumu MAGDALENE i to w dużej mierze dzięki zwrotce Future’a. Raper i wokalistka tworzą tam niesamowity duet – ona wyraża swoją tęsknotę za wartościowym mężczyzną, który zapewni jej bliskość, on natomiast obnaża swoją słabość i przyznaje, że nie jest jeszcze na to gotowy. Zrobiło się poważnie, ale każdy, kto obcował z wydawnictwem z 2019 przyzna mi rację – wszystkie poszczególne utwory z płyty wspinają się na wyżyny artyzmu.

2. Rap x R&B: Doves In The Wind – SZA feat. Kendrick Lamar

Kendrick od wydania Ctrl zdążył już odejść z TDE, lecz podczas powstawania tego kawałka reprezentowali jedną wytwórnię wraz z Soláną. I nagrywając wspólny numer, udowodnili, że jej logo to gwarancja jakości. Piosenka traktuje o… żeńskich genitaliach, ale nie ma w niej ani krzty tak często spotykanej wulgarności. Jest niesamowicie łagodna, dziewczęca, a autor Mr. Morale & the Big Steppers doskonale uzupełnia rapową nawijką przemyślenia swojej muzycznej partnerki. Do tego brzmienie jest tutaj tak wspaniale dopasowane, że przy kawałku można się prawie rozpłynąć.

1. Rap x R&B: Like Smoke – Amy Winehouse feat. Nas

No jasne, że na samym szczycie proponowanej przeze mnie topki musiała znaleźć się ona – nieodżałowana królowa. Dyskografia Amy to zapis niezwykle trudnej drogi, którą przebyła. Do dziś stanowi klasykę gatunku. W jednym z utworów dograł jej się Nas. Mnie osobiście nie potrzeba nic więcej niż jej nazwisko i jego ksywa obok siebie. Obydwoje są w swoich dziedzinach wzorcem dla innych artystów, a ich duet to taki punkt odniesienia dla hasła “R&B spotyka rap”. Prima sort.

Przeczytaj także: Jak Summer Walker zapracowała na tytuł nowej królowej R&B

Rap i R&B mogą na pozór wydawać się odległymi gatunkami, jednak poszczególni wykonawcy obydwojga z nurtów bardzo często podejmują się muzycznych współprac. Równie często wypadają na nich rewelacyjnie. Wybraliśmy 10 takich kooperacji, które są szczególnie warte uwagi. Sprawdź! Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →