kadr z teledysku „Paint The Town Red”

Poznajesz sample z tych 5 utworów 2023 roku? Doja Cat, Lil Wayne i nie tylko


13 września 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Sample oldschoolowych hitów, ale i nowszych utworów, usłyszymy w tegorocznych hitach na czele z Paint The Town Red Doji Cat.

Sample w nowych utworach

Użycie fragmentu nagranego przez innego artystę utworu to sampling. Producenci stosują sample przede wszystkim w muzyce elektronicznej i hip-hopowej, które mają w swojej genezie właśnie tę technikę, ale nie brakuje ich również w innych gatunkach muzycznych. Jest mnóstwo przykładów artystów, którzy samplowali w swoich hitach inne utwory. To między innymi M.I.A., MC Hammer, Madonna, Lil Nas X i Drake (więcej przeczytasz tutaj). Czy wiesz jednak, jakie sample usłyszymy w utworach z 2023 roku?

kadr z teledysku Travisa Scotta

Doja Cat – Paint The Town Red (2023) i Dionne Warwick – Walk on By (1964)

W tym przypadku nie trzeba było za mocno się wsłuchiwać. Doja Cat rozpoczyna utwór Paint The Town Red od dźwięku zdartej płyty winylowej i naturalnym brzmieniu klasyku R&B, Walk On By Dionne Warwick. „To naprawdę cudowne móc powiedzieć, że jestem teraz jednostką w hip-hopie!” – skomentowała podekscytowana Warwick, gdy dowiedziała się o tym, że znalazła się w utworze popularnej, młodszej artystki.

James Blake – I Want You to Know (2023) i Snoop Dogg feat. Pharrell Williams and Charlie Wilson – Beautiful (2002)

Na najnowszym albumie Jamesa Blake’a w I Want You to Know pojawia się sampel z utworu Beautiful Snoop Dogga, Pharella Williamsa i Charliego Wilsona. Tytuł zawiera słowa, które znalazły się we fragmencie utworu z 2022 roku produkowanego przez The Neptunes. To nie pierwszy raz, kiedy Blake zawiera w swojej twórczości muzykę artystów. Ma na swoim koncie również elektroniczny cover Drop It Like It’s Hot.

Lil Wayne – Kat Food (2023) i Missy Elliot – Work It (2002)

Sample wcale nie muszą pochodzić z utworów zupełnie odmiennych gatunkowo. Lil Wayne w swoim najnowszym utworze Kat Food zdecydował się użyć charakterystycznego fragmentu klasyka Missy Elliot Work It, produkowanego przez samą artystkę oraz Timbalanda. Nic dziwnego, że postanowił samplować akurat Missy. „Ma ogromny wpływ na wszystko, co kiedykolwiek zrobiłem” – powiedział Wayne w zeszłym roku i nazwał ją najlepszą raperką wszech czasów.

Travis Scott – HYAENA (2023) i Funkadelic – Maggot Brain (1971)

Trudno dziwić się Travisowi, że zainspirował się produkcją George’a Clintona z Funkadelic. Na jego tegorocznym albumie UTOPIA w utworze HYAENA słyszymy recytację z pamiętnego 10-minotwego instrumentalnego utworu Maggot Brain. Zaczyna się od słów, które Scott wykorzystał we fragmencie utworu, otwierającego najnowszą płytę.

Mother Earth is pregnant for the third time
For y’all have knocked her up.
I have tasted the maggots in the mind of the universe
I was not offended
For I knew I had to rise above it all
Or drown in my own shit.

Joel Corry, MK and Rita Ora – Drinkin‘ (2023) i Chance the Rapper feat. Knox Fortune – All Night (2016)

Przez całe Drinkin’ z Ritą Orą producenci Joel Corry i MK samplują utwór All Night, wyprodukowany przez KAYTRANADĘ i opierają się w całości na jego refrenie. Chance the Rapper wydał go jako jeden z singli na albumie Coloring Book.

Sample oldschoolowych hitów, ale i nowszych utworów, usłyszymy w tegorocznych hitach na czele z Paint The Town Red Doji Cat. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Sample w nowych utworach […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →