kadr z filmu „Oppenheimer”

„Oppenheimer”, czyli technologiczna perełka w IMAX obsługiwana… palmtopem


20 lipca 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Oppenheimer będzie technologiczną perełką w wersji IMAX. Okaże się, że do jej obsługi użyto archaicznego urządzenia.

Technologiczna perełka obsługiwana… palmtopem

Premiera Oppenheimera to ogromne święto, nie tylko dla kinomaniaków, ale też dla osób lubujących się w kreatywnych i efektownych rozwiązaniach technologicznych w kinie. Najnowsza produkcja Nolana została nakręcona na taśmie filmowej typu IMAX, ale nawet w skali tej technologii jest ona wyjątkowa. Rolka filmowa z tym trzygodzinnym filmem jest bowiem jedną z największych w historii. Jej długość to aż 11 mil (ok. 17,7 km), a waga 600 funtów (to 272,4 kg). Co ciekawe, by projekcja takiej taśmy w pełnym formacie była możliwa, kina IMAX musiały specjalnie zwiększyć talerze filmowe łączące rolki. By doświadczyć maksimum jakości detali i głębi, którą oferuje kadr taśmy IMAX w proporcjach 15/70, trzeba udać się do jednego z 30 kin na świecie, w których ekran utrzymuje proporcje 1.43:1. Tym ciekawszy jest fakt, że tak duża i nowoczesna projekcja będzie obsługiwana przy pomocy… zabytkowego palmtopa.

@imax Constantly pushing the boundaries of film 🎞️. #Oppenheimer #ChristopherNolan #IMAX ♬ original sound – IMAX

Część z młodszych czytelników może nie wiedzieć o czym mowa. Palmtopy to miniaturowe, przenośne komputery, które zostały w pewnym momencie prawie całkowicie wyparte przez smartfony. Kina postanowiły jednak zemulować te urządzenia tak, by służyły obsłudze taśm. Skąd wybór tak archaicznych urządzeń? Twórcy podcastu „Motherboard” sugerują, że starsze oprogramowania mają znacznie dłuższą żywotność niż mogłoby się komuś wydawać i wiele instytucji wychodzi z założenia, że jeśli coś się nie zepsuło, to nie ma sensu tego wymieniać. IMAX na swoim TikToku zamieścił wideo, na którym widać pracę taśmy filmowej, a także konsolę na ścianie stworzoną z palmtopa. Opierając się o wiedzę portalu „Consequence”, jest to dokładniej Palm n0-frills, replika PalmOne m130, która trafiła do sprzedaży w 2002 roku.

Trailer filmu Oppenheimer

Najgorętsze premiery roku

Niestety pełne doświadczenie IMAX, umożliwiające zobaczenie Oppenheimera w maksymalnej rozdzielczości, którą wymyślił sobie reżyser, nie jest dostępne w Polsce. Najwyższa jakość IMAX będzie dostępna w zaledwie kilku kinach na całym świecie, co wynika z niestandardowego formatu, w którym kręcony był film. Najbliższym nam kinem IMAX spełniającym warunki jest to znajdujące się w Pradze. Ktoś z was planuje się wybrać? Premiera Oppenheimera w reżyserii Christophera Nolana już w najbliższy piątek, 21 lipca.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Oppenheimer będzie technologiczną perełką w wersji IMAX. Okaże się, że do jej obsługi użyto archaicznego urządzenia. Zobacz także Posłuchajcie tych 7 raperek, które rozkręciły się w 2023 roku 20 seriali, do których planujemy „kiedyś wrócić” Symulator przetrwania w Polsce lat 90. Gra, na którą warto czekać Technologiczna perełka obsługiwana… palmtopem Premiera […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →