kadr z filmu „Oppenheimer”

Obsada „Oppenheimera” wyszła z premiery. Rozpoczyna się strajk aktorów


14 lipca 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Takich ruchów w przemyśle filmowym nie było od kilku dekad. Aktorzy dołączyli do strajkujących scenarzystów i domagają się wyższych płac, tantiem oraz powstrzymania ingerencji sztucznej inteligencji w ich zawód. Rozpoczyna się wielki strajk aktorów.

Nadchodzi największy strajk aktorów od lat

Obsada Oppenheimera Christophera Nolana – Cillian Murphy, Robert Downey jr., Matt Damon, Emily Blunt i Florence Pugh – niedługo po rozpoczęciu oficjalnej premiery w Londynie opuściła czerwony dywan. Reżyser wyjaśnił, że aktorzy wyszli, żeby „zrobić transparenty na pikiety”, ponieważ uczestniczą w strajku Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.

Gwiazdy równie głośnego filmu tego sezonu, Barbie Grety Gerwig, z powodu protestu skończą przedwcześnie trasę promocyjną. Jak zapowiadał Gosling oraz Robbie „wesprą aktorów” oraz związki zawodowe. Biorąc pod uwagę, że strajk Gildii Scenarzystów trwa już ponad 70 dni, będzie to pierwszy raz, kiedy aktorzy i scenarzyści strajkują w tym samym czasie od 1960 roku.

Studia filmowe chcą złamać scenarzystów

Dotychczas to scenarzyści domagali się wyższych płac, które według nich są nieadekwatne do obecnego rynku, w którym dominuje streaming, a także zwiększenia składek zdrowotnych i emerytalnych, czy regulacji dotyczących sztucznej inteligencji. Strajk trwa od ponad dwóch miesięcy i w tym czasie scenarzyści odmówili pracy przy wielu filmach i serialach, co z pewnością poskutkuje opóźnieniem premier wielu produkcji. Studia i producenci są jednak nieugięci, a jak pisze „Deadline”, chcą złamać Gildię Scenarzystów. Uważają, że do października większości pisarzy zabraknie pieniędzy po pięciu miesiącach pikiet i braku pracy, więc będą zmuszeni do zakończenia akcji.

Publicznie producenci zarzucają związkowcom, że swoim zachowaniem narażają cały przemysł filmowy na niebezpieczeństwo. Jak podkreślają, związki nie zgodziły się na warunki przedstawiane w negocjacjach. Być może sytuacja zmieni się, jeżeli współpracy odmówią aktorzy. Jak tłumaczy dyrektorka SAG-AFTRA, strajk aktorów zatrzyma produkcje nie tylko amerykańskie, ale może wstrzymać także te powstające w Europie czy Australii.

Premiera kolejnego sezonu „Stranger Things” została opóźniona przez strajk

Takich ruchów w przemyśle filmowym nie było od kilku dekad. Aktorzy dołączyli do strajkujących scenarzystów i domagają się wyższych płac, tantiem oraz powstrzymania ingerencji sztucznej inteligencji w ich zawód. Rozpoczyna się wielki strajk aktorów. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →