fot. portal Literackiej Nagrody Nobla

Poznaliśmy laureatkę Literackiej Nagrody Nobla 2022


06 października 2022

Podziel się newsem:

Poznaliśmy tegoroczną laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jest nią francuska pisarka Annie Ernaux.

Annie Ernaux laureatką

A więc mamy rozstrzygnięcie! Królewska Akademia Nauk za pośrednictwem transmisji na żywo, a także oficjalnego Twittera Nagrody Nobla ogłosiła, że laureatką 115. Literackiej Nagrody została francuska pisarka Annie Enaux, zostając tym samym 17. kobietą w historii uhonorowaną tą nagrodą. W oficjalnym uzasadnieniu możemy przeczytać: „za odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, alienacje i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”. Jej najbardziej znana powieść, Lata, trafiła na polski rynek w styczniu tego roku nakładem wydawnictwa Czarne w przekładzie Magdaleny Budzińskiej i Krzysztofa Jarosza. Annie Enaux nie była jednak pierwotnie faworytką do otrzymania nagrody.

Oficjalne ogłoszenie na twitterze Nagrody Nobla

Bukmacherzy typowali inaczej

Bukmacherzy, owszem, typowali ją jako jedną z faworytek do otrzymania Nagrody Nobla, natomiast wyżej stawiali szansę czterech innych autorów. Na szczycie listy znajdował się Brytyjczyk Salman Rushdie, którego szanse typowano jako 5.50 (za postawioną na to złotówkę otrzymalibyśmy pięć złotych i pięćdziesiąt groszy), dalej Michel Houellebecq (8.50), Ngugi Wa Thiong (11) oraz znany doskonale większości osób jako autor horrorów Stephen King (12). Szanse Annie Enaux oceniano z kursem 13. Po raz kolejny okazało się, że notowania bukmacherów nie znajdują dokładnego odzwierciedlenia w rzeczywistości, choć i tak byli tym razem bliżej niż w zeszłym roku. Wtedy bowiem zwycięzcy, Abdulrazaka Gurnaha, nie uwzględnili w przewidywaniach.

Poznaliśmy tegoroczną laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jest nią francuska pisarka Annie Ernaux. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko dlatego, że DiCaprio ją wcześniej odrzucił Annie Ernaux laureatką A więc […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →