materiały promocyjne

Organizacja katolicka przeciw Mystic Festival w Boże Ciało. Nazywają go „festiwalem szatana”


30 maja 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Mystic Festival to najpopularniejszy festiwal muzyki metalowej w Polsce, który w tym roku odbędzie się między 7 a 10 czerwca w Stoczni Gdańskiej. Religijna organizacja oburzona jest datą „bluźnierczego” wydarzenia, która zahacza o jedno z najważniejszych świąt katolickich w roku.

Chcą zakazu Mystic Festival

Od 7 do 10 czerwca w Stoczni Gdańskiej odbędzie się festiwal muzyki metalowej Mystic Festival. Sprzeciwia się temu środowisko religijne, które zauważa, że wydarzenie odbywa się w terminie Bożego Ciała, ważnego święta dla katolików. W komunikacie organizacji „Polska katolicka, nie laicka” czytamy: „Podczas gdy miliony katolików w Polsce będą oddawać cześć Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie na procesjach eucharystycznych, w Stoczni Gdańskiej zamierzają bluźnić Bogu, wychwalać bunt Lucyfera, sadyzm, samobójstwa i dewiacje seksualne”.

„Skandaliczny” Behemoth

Mocne słowa odnoszą się do obecności w programie najpopularniejszego polskiego zespołu metalowego Behemoth. Choć grupa cieszy się sporym uznaniem w środowisku muzycznym (w tym roku otrzymała Fryderyka w kategorii Metal), na koncie ma wiele skandali na tle religijnym. Wokalista grupy Nergal jest otwartym krytykiem kościoła katolickiego i daje temu upust w wielu swoich tekstach, a także performensach. Jednym z głośnych przykładów jest sytuacja z 2007 roku, kiedy lider Behemothu podarł Biblię, krzycząc do słuchaczy ze sceny, by „żarli to g*wno”. Kontrowersyjnymi zachowaniami było również deptanie obrazu Matki Boskiej, depcząc obraz Matki Boskiej. Katolicka organizacja dodaje, że grupa „łączy demoniczną oprawę muzyczną z satanistycznymi tekstami”. Według osób przeciwnych Mystic Festival skandaliczne są również: heavymetalowy zespół Danzig „z satanistycznymi tekstami”, Watain z „trącącymi okultyzmem rytuałami scenicznymi”, Grave nawiązujący do tematyki cmentarnej, a także headliner Ghost. Organizacji nie spodobały się również nazwy zespołów takich jak Lucifer, Hell:on, Dom zły, Hostia. „Apeluję do właścicieli terenów Stoczni Gdańskiej o anulowanie antykatolickiego Mystic Festival” – piszą.

Czy oburzenie organizacji „Polska katolicka, nie laicka” ma sens? Narracja metalowych grup to często forma performatywna, mająca na celu krytykowanie konkretnych zachowań społecznych. Diaboliczne elementy, które często widzimy w szokujących klipach oraz na koncertach grup, to konwencja artystyczna, bliska gatunkowi, niejednokrotnie daleka od poglądów czy wierzeń artystów wykonujących utwory.

Organizator Mystic Festival odpowiada

„Polska nie jest całkowicie zagarnięta przez religię katolicką i nie widzę powodu, żeby całe społeczeństwo podporządkowywało się kościelnemu świętu” – komentuje współtwórca Mystic Festival, Arkadiusz Hronowski. – „Póki co żyjemy w wolnym kraju i każdy może robić, co chce. Nie znam tej organizacji ani treści petycji. Jak każdy mają prawo protestować, ale my mamy prawo świętować dobrą muzykę. Jak mi coś się nie podoba, to nie biorę w tym udziału, ale nie wchodzę nikomu w drogę, nie przeszkadzam”. Organizator dodał, że od lat festiwal cieszy się dużym zaufaniem fanów muzyki metalowej. Tradycje Mystic Festival sięgają 1999 roku.

Hronowski mówi „Wyborczej”, że „Ci, którzy to robią, nie mają pojęcia ani o festiwalu, ani o muzyce metalowej”, a podobne festiwale odbywają się na całym świecie i przyciągają dziesiątki tysięcy ludzi dziennie. „Wbrew temu, co myśli ta organizacja, nie jest to festiwal, który sieje zgorszenie. Jest to jedna z najspokojniejszych imprez, jakie odbywają się w Stoczni Gdańskiej” – puentuje współorganizator.

W tegorocznym line-upie znaleźli się: Ghost, Danzig, Gojira, Meshuggah, Behemoth, The Hellacopters, Testament, Electric Wizard, Watain, Moonspell, Pertubator, Exodus i wielu innych. Pełen program znajdziecie tutaj.

materiały promocyjne

Mystic Festival to najpopularniejszy festiwal muzyki metalowej w Polsce, który w tym roku odbędzie się między 7 a 10 czerwca w Stoczni Gdańskiej. Religijna organizacja oburzona jest datą „bluźnierczego” wydarzenia, która zahacza o jedno z najważniejszych świąt katolickich w roku. Zobacz także 7 mocnych miniseriali do obejrzenia w weekend Pruderyjni widzowie „Oppenheimera”? Sceny stosunku wciąż […]

Obserwuj nas na instagramie:

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →