Muzyka a pieniądze, czyli Konferencja i Festiwal Tak Brzmi Miasto 2019 – relacja


22 listopada 2019

Obserwuj nas na instagramie:

W miniony weekend po raz kolejny odbyła się Konferencja i Festiwal Tak Brzmi Miasto w Krakowie. W tym roku przyświecał jej temat finansów. Wróciliśmy bogatsi o wiedzę na temat działania w branży i nowe muzyczne odkrycia. Sprawdźcie jak było!

Tak Brzmi Miasto Konferencja i Festiwal 2019

Na Tak Brzmi Miasto dotarłam po raz pierwszy, choć była to już szósta edycja konferencji połączonej z festiwalem. Wydarzenie zapowiadało się naprawdę dobrze. Dwa dni spędzone w urokliwym Krakowie, sporo przydatnej wiedzy, ciekawi goście i przede wszystkim muzyka. Całość dopełnił sold out, który wydarzył się na kilka dni przed startem imprezy. No więc pojechałam.

tak brzmi miasto 2019 kraków
Fot. Natalia Bajek

O pieniądzach się nie mówi, ale nie na Tak Brzmi Miasto

Organizatorzy postawili na dość kontrowersyjne hasło, które miało przyświecać tegorocznym rozmowom na konferencji Tak Brzmi Miasto, a mianowicie – finanse. Nie od dziś wiadomo, że pieniądze w branży muzycznej to dość niewygodny temat, którego wielu woli unikać. Tego też obawiałam się myśląc o panelach, które czekały mnie w Krakowie – uciekania od konkretów.

Oczywiście znalazłoby się kilka wykładów, które faktycznie z rzeczowością miały niewiele wspólnego, jednak z muszę przyznać, że wiele z tych dyskusji było naprawdę merytorycznych. Oczywiście najchętniej i najbardziej wprost o finansach wypowiadali się sami zaproszeni jako goście artyści. Tu chociażby można wskazać panel zatytułowany Day job zamiast joba, w którym udział wzięli Piotr Madej znany jako Patrick the Pan, Paweł Swiernalis oraz Błażej Król. Równie ciekawa okazała się dyskusja Jak (wy)żyć z muzyki, z muzyką, w muzyce w XXI wieku, otwierająca całą konferencję oraz zamykający ją wykład Bartka Borówki, który krok po kroku pokazał jak dobrze bookować, a potem sprzedawać swoje koncerty.

tak brzmi miasto 2019 kraków

Tak Brzmi Miasto – nie tylko wiedza, ale też znakomita przestrzeń do networkingu

Podczas Tak Brzmi Miasto paneliści poruszyli kwestię finansów w muzyce na bardzo wielu płaszczyznach. Dotyczyły one chociażby muzyki w reklamach, sprzedaży koncertów i tras koncertowych, budowania publiczności, praw autorskich, rozliczeń tantiem, dystrybucji muzyki, stypendiów, grantów i wielu innych. Wiedza zdobyta podczas wszystkich tych wykładów, których było ponad 30 jest w stanie faktycznie dobrze przygotować początkującego artystę do wejście w branżę muzyczną. Jest tylko jeden, największy minus całej konferencji Tak Brzmi Miasto. Fakt, że wiedzy jest tak dużo, że nie jest się w stanie skonsumować jej w całości, chociażby zważając na tak duże natężenie paneli w krótkim czasie, co zawsze stawiało uczestnika przed wyborem, gdzie iść i co robić.

Ci, którzy zdecydowali się przyjechać na weekend do Krakowa świetnie sobie jednak z tym radzili. Niektórzy dzielili się na zespoły tak, aby w tym samym czasie każdy mógł wziąć udział w innym panelu, a potem wymieniali się zdobytą wiedzą. Jeszcze inni postawili na networking i zamiast wykładów często wybierali luźne pogawędki ze znajomymi z branży w zakamarkach Teatru Nowego Proxima, gdzie odbywała się część konferencyjna. Faktycznie trzeba bowiem przyznać, że Tak Brzmi Miasto jest świetną przestrzenią do uprawiania networkingu i zdobywania nowych znajomości. Mimo to sale, w których odbywały się panele nieustannie się zapełniały i często nie były w stanie pomieścić wszystkich zainteresowanych.

tak brzmi miasto 2019 kraków

Powrót do gitary na Festiwalu Tak Brzmi Miasto

Tak Brzmi Miasto to również warsztaty. Jeden z najciekawszych, na jakie udało mi się dotrzeć to Powrót do gitary, z którym sama się borykam. Prowadził go Mat Czechowicz, nauczyciel gry na gitarze, a w wolnych chwilach twórca muzyki elektronicznej. Zaledwie kilka tygodni temu wydał swój debiutancki album Her Smile, a podczas Tak Brzmi Miasto poprowadził znakomity zajęcia, które obecnym na nich uczestnikom pomogły określić stopień umiejętności, na którym są jeśli chodzi o grę na gitarze i dokładnie wskazał jak ćwiczyć, aby wejść na kolejne poziomy gry.

tak brzmi miasto 2019 kraków
Fot. Grzegorz Stodolny

Tak Brzmi Kraków

Nie byłoby konferencji o muzyce bez samej muzyki, więc i tej oczywiście na Tak Brzmi Miasto nie zabrakło. Po pierwszym dniu konferencji w trzech krakowskich klubach odbył się showcase. Najwytrwalsi i najbardziej zdeterminowani biegali między klubami i znam takich, którym udało się zobaczyć wszystkie dziewięć występujących zespołów. Ja jednak zaszyłam się na cały wieczór w klubie Piękny Pies, który zupełnie mnie nie zawiódł.

tak brzmi miasto 2019 kraków
Fot. Grzegorz Stodolny

Najciekawszym odkryciem, które przywiozłam z festiwalowej części Tak Brzmi Miasto jest zespół Black Radio. Charyzmatyczne, solidne, indie rockowe granie porwało zgromadzoną sobotniego wieczoru w Pięknym Psie publiczność, w tym mnie. Ich granie, a zwłaszcza głos wokalisty Dawida Wajszczyka przypomniały mi raz po raz Brytyjczyków z Nothing But Thieves. Z taką koncertową energią można spokojnie wróżyć podobną karierę chłopakom z Black Radio!

Black Radio – Holy Mountain, posłuchaj

Jednak jeszcze wieksza publiczność zgromadziła się podczas pierwszego koncertu w Pięknym Psie, który należał do uroczych Kwiatków. Gdyby nie fakt, że Kwiatki już całkiem dobrze znam, to z pewnością właśnie ich twórczość okrzyknęłabym największych odkryciem tego wyjazdu. Nie mniej jednak koncert Oli i Adama, tworzących ten duet ponownie mnie urzekł. To co wyjątkowo zwróciło moją uwagę w ich przypadku, to fakt, jak fajnie ta dwójka się rozwija. Z koncertu na koncert nie dość, że brzmią coraz lepiej to i serwują publiczności kolejne, świetne, autorskie kompozycje. Mogę nawet zdradzić, że premiera jednej z nich już niedługo, Jest na co czekać!

Kwiatki – Nie lubię róż, zobacz teledysk

Showcase w Pięknym Psie zakończył Mikrokosmos, który swoją energią faktycznie niemalże wysłał cały klub w kosmos. Tych dziesięciu muzyków na dosłownie kilku metrach kwadratowych sceny rozkręciło najbardziej taneczną imprezę tego wieczoru. W ich twórczości radosny funk spotyka się z elementami rapu w wokalu i jazzem serwowanym przez sekcję dętą. Wszystko to podkreślały mikrokosmiczne wizualizacje. Warto mieć tę grupę na uwadze!

Mikrokosmos – Ziemia live

Tak Brzmi Miasto w Krakowie – wrócimy tu!

Tak właśnie w dużym skrócie wyglądały dwa dni na Konferencji i Festiwalu Tak Brzmi Miasto 2019. To miejsce gdzie początkujący artyści mogą się spotkać z branżą i na odwrót. Przez Teatr Nowy Proxima w Krakowie przewinęły się w miniony weekend dziesiątki, jak nie setki muzyków, managerów, dziennikarzy, bookerów, promotorów, organizatorów, fanów i innych osób jakkolwiek związanych z muzyką. Tak Brzmi Miasto to festiwal obfity w masę istotnej wiedzy, godziny spędzone na networkingu i poznawaniu nowych ludzi oraz otwieraniu się na świeże, muzyczne doznania. To miejsce, w którym zdecydowanie warto się znaleźć i my również z pewnością zawitamy do Krakowa ponownie. A Wy posłuchajcie playlisty z zespołami, które brały udział w tegorocznej edycji Tak Brzmi Miasto 2019!

tak brzmi miasto 2019 kraków

W miniony weekend po raz kolejny odbyła się Konferencja i Festiwal Tak Brzmi Miasto w Krakowie. W tym roku przyświecał jej temat finansów. Wróciliśmy bogatsi o wiedzę na temat działania w branży i nowe muzyczne odkrycia. Sprawdźcie jak było! Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →