fot. Agnieszka Rychlewska_Ola Tłustochowicz

Moje Rytmy #69: Iksy elektryzują brzmieniami i wyszukanymi tekstami


26 lipca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Iksy wzięły udział w naszym cyklu Moje Rytmy z okazji wydania EP-ki Na ślepo. Wydawnictwo to zapewnia nas, że podejmowane przez zespół kroki nie są stawiane we mgle, a jest to bardzo przemyślany pomysł na siebie.

Kim są Iksy?

Iksy są zespołem stworzonym zupełnie przypadkowo. Początkowo formacja w składzie Agata Duda (wokalistka i autorka tekstów, grająca na ukulele), Radek Kasprzycki (grający na gitarze elektrycznej), Filip Bojdoł (grający na skrzypcach i klawiszach), Piotr Harazin (grający na perkusji) i Artur Gałeczka (grający na gitarze basowej) miała tylko podbić jeden mały muzyczny konkurs. Jak się jednak okazało, artystyczny dobór był prawdziwym strzałem w dziesiątkę, bowiem Iksy grają już ze sobą od 6 lat.

Zespół na swoim koncie ma już wydany w 2020 roku album Piękno chaosu, a także najświeższą EP-kę Na ślepo. To właśnie jej promocją zajmują się obecnie Iksy.

Przeczytaj także: Moje Rytmy #67: Arthur Samuel pełen nadziei w utworze Źródło Życia

Iksy
fot. okładka singla Świat – Iksy

Po jej przesłuchaniu (niejednym przesłuchaniu) początkowo nie wiedziałem, w którym kierunku poszybowały moje myśli. Dawno już nie zostałem tak muzycznie wypełniony każdymi potrzebnymi mi brzmieniami. Ba, żeby tylko brzmieniami. EP-ka Na ślepo to istna jazda bez trzymanki, która oferuje nam mnogość doznań – od niebanalnych i idealnie wpasowanych w muzykę tekstów, po raz za razem zaskakujące wstawki instrumentalne i spójne, kompozycyjne zabiegi.

Jaki gatunek tym wydawnictwem oferują nam Iksy? Nie mam bladego pojęcia. Sześć utworów znajdujących się na EP-ce (czemu tak mało!) zapewni wam jazdę po klimatach indie popu, alternatywy, a niekiedy nawet muzyki klasycznej. Do wyboru, do koloru! To must have tego roku, któremu bez dwóch zdań musicie dać szansę.

EP-ka mieści w sobie różne historie o drodze, jaką przebywamy w swoim życiu. “Na ślepo” opowiada również o tym, że każdy, nawet najmniejszy szczegół, ma wpływ na to, gdzie znajdziemy się w przyszłości. To muzyczna podróż, której nie jesteśmy w stanie przewidzieć. W nowych piosenkach Iksy nie szczędzą mocnych słów i brudnych brzmień. To swego rodzaju wyjście ze słodkiej sielanki, jaką mogliśmy usłyszeć na wcześniejszych wydawnictwach grupy. Okładka płyty doskonale współgra z jej treścią. „Zjadamy się” nawzajem, zamiast wspólnie dzielić się przeżyciami

– mówią o swoim nowym wydawnictwie Iksy.

Na krążku wydanym nakładem wytwórni 33 Records znalazło się sześć utworów, w tym singlowe Sporysz i Pstro.

Iksy
fot. Agnieszka Rychlewska_Ola Tłustochowicz

Iksy – Być morze, posłuchaj!


Moje Rytmy: Iksy – wywiad

Z okazji wypuszczenia swojej muzycznej nowości Agata – członkini zespołu Iksy – udzieliła dla nas wywiadu w cyklu Moje Rytmy, w ramach którego wokalistka opowiedziała nam o swoich mniej i bardziej ulubionych albumach, piosenkach, filmach czy koncertach.

Iksy
fot. Agnieszka Rychlewska_Ola Tłustochowicz

Utwór, od którego wszystko się zaczęło

Riptide – od tego zaczęłam w sumie grać na ukulele. A jeśli chodzi o iksową piosenkę to rozmyślania na dworcu.

Iksy – Rozmyślania Na Dworcu (słowa: Jonasz Kofta), posłuchaj!

Album, który zmienił moje życie

Lemon TU – nie wiem, dlaczego akurat ta płyta zmieniła moje życie, ale był to pierwszy krążek, który sobie kupiłam i słuchałam namiętnie przez kilka miesięcy.

Płyta, której kiedyś nie lubiłam, ale doceniłam ją po latach

Lorde i jej wydawnictwo Pure Heroine.

Utwór, którego nie chcę już więcej słyszeć

Mikrokosmos – niedoszła piosenka iksów.

Album, którego słucham najczęściej

Taylor Swiftfolklore – aktualnie jest on moim numerem jeden.

Moje muzyczne gulity pleasures

Polska muzyka lat 2000 albo Hannah Montana – zero ironii, bardzo ją lubię.

Hannah Montana ft. Iyaz – Gonna Get This, posłuchaj!

Najlepszy koncert, na którym byłam

Każdy koncert Lao Che, a z takich niedoszłych, na których nigdy nie byłam JESZCZE, to myślę, że Harry Styles/Miley Cyrus byłby najlepszy.

Film, który każę obejrzeć moim dzieciom

Wybór padłby na Forresta Gumpa albo Buntownika z wyboru.

Buntownik z wyboru (1997) – zobacz trailer!

Film, w którym chciałabym wystąpić jako postać

The Office – to jedyny słuszny wybór, nie jest to film, ale może mi to uznacie.

The Office
fot. HBO

Popkulturowe zjawisko, które lubię trochę za bardzo

Jaranie się polską muzyką lat 2000.

Iksy wzięły udział w naszym cyklu Moje Rytmy z okazji wydania EP-ki Na ślepo. Wydawnictwo to zapewnia nas, że podejmowane przez zespół kroki nie są stawiane we mgle, a jest to bardzo przemyślany pomysł na siebie. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →