Londyn na okładkach winylowych płyt z reggae


27 października 2016

Podziel się newsem:

Brytyjski fotograf odnalazł miejsca w Londynie, w których zrobione zostały zdjęcia z okładek płyt reggae w latach 1967-1987.

Gdyby wskazać jeden gatunek, który najmocniej wpłynął na muzykę Wielkiej Brytanii, na pewno byłoby to reggae. Muzyka karaibskich imigrantów inspirowała wszystkich – od The Clash i Talking Heads, przez Culture Club, po Massive Attack. Nie ma grama przesady w stwierdzeniu, że reggae zrewolucjonizowało Wielką Brytanię.

Tym bardziej wart uwagi jest projekt brytyjskiego fotografa, który odświeża i przypomina więzi, jakie łączą reggae z Wielką Brytanią i jej stolicą. Alex Bartsch sfotografował 42 płyty reggae, które został wydane między 1967 a 1987 rokiem, w miejscach, w których zostały zrobione zdjęcia zdobiące ich okładki.

okładki reggae londyn

1cae7e6016d9a4a4d4f25fe59a85d6d9_original

Fotograf wpadł na ten pomysł po zakupie płyty Brixton Cat Joe’s All Stars. Ponieważ mieszka w Brixton, postanowił wziąć płytę na rynek, gdzie zostało zrobione zdjęcie znajdujące się na jej okładce i sfotografować ją, dopasowując do tła.

okładki reggae londyn

Projekt szybko nabrał tempa. Niektóre poszukiwania miejsc uchwyconych na okładkach były łatwiejsze, inne wymagały trochę pracy detektywistycznej. „Jeździłem na rowerze przez całe miasto, od Penge w południowo-wschodnim Londynie do Harlesden na północnym zachodzie. Kilka z tych wycieczek było kompletną stratą czasu, ale czasami natykałem się na poszukiwane miejsce zupełnie przypadkiem. To była świetna przygoda, a przy okazji powstała interesująca mapa dziedzictwa londyńskiego reggae” – opisuje swoje wyzwanie fotograf.

okładki reggae londyn

okładki reggae londyn

Bartsch planuje teraz wydać książkę ze swoimi zdjęciami. Środki na ten cel zbiera przez platformę Kickstarter. Jeżeli chcecie wesprzeć projekt, możecie wciąż to zrobić – w nagrodę dostaniecie między innymi pocztówki i odbitki zdjęć. Alex oferuje też rowerową wycieczkę po Londynie szlakiem okładek płyt reggae.

okładki reggae londyn

okładki reggae londyn

źródło: Kickstarter

Sprawdź także:
Ostróda Reggae Festival 2016. Polska stolica reggae na zdjęciach

Brytyjski fotograf odnalazł miejsca w Londynie, w których zrobione zostały zdjęcia z okładek płyt reggae w latach 1967-1987. Gdyby wskazać jeden gatunek, który najmocniej wpłynął na muzykę Wielkiej Brytanii, na pewno byłoby to reggae. Muzyka karaibskich imigrantów inspirowała wszystkich – od The Clash i Talking Heads, przez Culture Club, po Massive Attack. Nie ma grama […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →