Agata Grzybowska/Agencja Gazeta

Lasy Państwowe wycinają drzewa – prawie cała Polska w „czerwonej strefie”. Powstały mapy wycinek „Zanim wytną twój las”


29 marca 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Lasy Państwowe planują ogromną wycinkę drzew. Inicjatywa Lasy i Obywatele sprzeciwia się tym działaniom. Organizacja opublikowała w Internecie mapy, na których można zobaczyć, jakie tereny będą podlegać wycince.

Lasy Państwowe, to znaczy czyje?

Państwa? Moje? Twoje? Zdawałoby się, że jest to tzw. dobro publiczne, które służy wspólnym celom i należy – teoretycznie – do wszystkich. A na pewno do wszystkich zainteresowanych, którzy przejmują się ich losem i z niepokojem patrzą na zapowiedziane działania związane z wycinką drzew. Aby rzucić nieco światła na tę dość niejasną sytuację, Marta Jagusztyn i Grzegorz Jakacki z inicjatywy Lasy i Obywatele, stworzyli internetowe mapy Zanim wytną Twój las, z których można wprost wyczytać wszystkie potrzebne dane, liczby i procenty.

Przygotowaliśmy mapę, na której informacje o wielkości i miejscu wycinek są wyrażone prostym, jasnym dla przeciętnego odbiorcy językiem

– w rozmowie z OKO press powiedziała Marta Jagusztyn

Aktywiści podnieśli również wątek tego, jak trudno jest o dostęp do tych danych na stronach Lasów Państwowych.

Te informacje w Banku Danych Leśnych są wyrażone w fachowej leśniczej terminologii. Zaś same dane o wysokości wycinek nie są podane wprost, ale trzeba je „wyklikać” w złożonym, fachowym menu i przebrnąć przez skomplikowaną tabelę opisu taksacyjnego. To wszystko jest niezrozumiałe dla człowieka, który nie jest leśnikiem.

– dodała Marta Jagusztyn
Lasy i Obywatele przeciwko wycince drzew w Polsce
Lasy i Obywatele

Prawie cała Polska w czerwonej strefie – co to oznacza?

Mapy stworzone przez Inicjatywę Lasy i Obywatele przedstawiają wycinki obecnych planów urządzania lasów (PUL). Korzysta z nich 430 leśnictw w całej Polsce, programy powstają co 10 lat, a każda jednostka przygotowuje je w swoim własnym cyklu. Oznacza to, że część wycinek zobrazowanych na mapie doszła już do skutku. Z drugiej strony, pokazujemy rębnie zapowiedziane na cały okres działania 10-letniego planu.

„Drugie Życie” Krzysztofa Gonciarza i afekt do plastiku, przeczytaj

Rębnie, w języku potocznym wycinki, to takie działania, które prowadzą do wycinki wszystkich bądź prawie wszystkich drzew w danej części lasu. Zrezygnowaliśmy z zaznaczania trzebieży, czyli przecinek, cięć pielęgnacyjnych, które też polegają na wycięciu części drzew, ale nie prowadzą do całkowitego usunięciu fragmentu lasu.

Przykładowo, jeśli piszemy, że w jakimś leśnym pododdziale leśnicy zrobią rębnię gniazdową, to w osobnej ramce wyjaśniamy, że jest to taki rodzaj wycinki, który polega na wycięciu „dziur” zajmujących 30-40 proc. całego drzewostanu na tym terenie, z których każda ma powierzchnię do 0,5 ha. Zaznaczamy, że reszta drzew – jednorazowo lub stopniowo – zostanie na taki terenie wycięta w okresie najbliższych 10-15 lat.

– powiedziała w rozmowie z OKO press Marta Jagustzyn
Lasy i Obywatele przeciwko wycince drzew w Polsce
Lasy i Obywatele

Nie wszyscy leśnicy chcą współpracować – sami bronimy lasów

Inicjatywa Lasy i Obywatele zarzuca Lasom Państwowym manipulację udostępnianymi przez siebie informacjami. Mimo wszystko, osoby prywatne wykazują chęć pomocy i deklarują swoje wsparcie na rzecz protestów przeciwko wycince drzew.

Prócz wykonania map rębni, aktywiści z organizacji przygotowali również specjalną mapę, na której zaznaczone są wszelkie nagłośnione protesty mieszkańców, interwencje lokalnych władz, organizacje oraz oddolne ruchy obywatelskie przeciwko wycinkom.

Obejmuje wyłącznie dobrze udokumentowane działania: petycje, dialog z Lasami Państwowymi, artykuły prasowe, skargi do organizacji certyfikujących drewno, happeningi i inne próby zwrócenia uwagi na fakt, że las nie jest tylko źródłem surowca, ale pełni również ważne funkcje przyrodnicze i społeczne

– jest napisane na stronie internetowej organizacji. Obecnie mapa wskazuje na 134 tego rodzaju inicjatywy.
Lasy i Obywatele przeciwko wycince drzew w Polsce
Lasy i Obywatele

O tym się mówi – osoby publiczne o ratowaniu drzew

Temat ekologii jest bardzo rzutki, więc nic dziwnego, że niektóre znane osoby odniosły się do całej akcji. Mela Koteluk wraz z Kwadrofonik przygotowała swój muzyczny manifest pt. Drzewa, co można uznać za jednoznaczną odpowiedź względem planowanych wycinek.

Uznać drzewa za żywe istoty to tylko nazwać starą prawdę. Jest w niej zawarta opowieść o przestrzeni, w której schronienie, pokarm i miejsce znajdą dla siebie wszystkie żywe istoty. Te, połączone obecnością na jedynej planecie, którą mamy.

– Rober Rient, Drzewa i ich dowody życia

Do owej piosenki, niezależny dziennikarz Robert Rient przygotował tekst pt. Drzewa i ich dowody życia, który powstał specjalnie z okazji premiery tego singla.

Mela Koteluk & Kwadrofonik – Drzewa,

Mela Koteluk i Kwadrofonik w ekologicznym manifeście, przeczytaj

Oprócz artystów, wypowiedział się na ten temat m.in. Robert Biedroń, znany ze swoich proekologicznych poglądów.

Widzieliście już? 😡 Ta społeczna mapa wycinek obrazuje wszystkie pododdziały leśne z Banku Danych o Lasach, w których…

Opublikowany przez Roberta Biedronia Niedziela, 28 marca 2021

Jeżeli chcecie dowiedzieć się szczegółów, zajrzyjcie na Facebooka Inicjatywy Lasy i Obywatele lub na ich stronę internetową.

Lasy Państwowe planują ogromną wycinkę drzew. Inicjatywa Lasy i Obywatele sprzeciwia się tym działaniom. Organizacja opublikowała w Internecie mapy, na których można zobaczyć, jakie tereny będą podlegać wycince. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →