kadr z filmu „Avatar: Istota wody”

Czekacie na kolejne części Avatara? Disney zapowiada spore opóźnienie


14 czerwca 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Wygląda na to, że sukces wypuszczonej pod koniec zeszłego roku produkcji Jamesa Camerona był tak wielki, że Disney chce jeszcze poczekać z wypuszczeniem kolejnych części i skupić się na dalszej promocji filmu Avatar: Istota wody.

A mogło ich nie być…

Od premiery drugiego Avatara minęło już pół roku. Dziś trudno w to uwierzyć, ale przypomnijmy, że jeszcze w listopadzie James Cameron mówił jasno: jeśli Istota wody nie osiągnie sukcesu finansowego, to pomimo zapowiedzi nie nakręci kolejnych części. Co w tym przypadku oznacza „sukces”? Spokojnie, reżyser Titanica miał wszystko przemyślane i – również przed premierą – tłumaczył, że „aby film się spłacił, musi stać się „trzecim lub czwartym najbardziej kasowym filmem w historii”.

James Cameron wygrywa

Przyznajemy, że troszkę w gigantyczny sukces nowego Avatara powątpiewaliśmy, ale oczywiście magia Hollywood zadziałała i wszystko udało się tak, jak zaplanował reżyser. Choć film kosztował między 350 a 460 milionów dolarów (7. miejsce wśród najdroższych produkcji w dziejach kina), nie tylko się zwrócił, ale zajmuje obecnie 3. miejsce na liście najlepiej zarabiających filmów w historii. Przychód ze sprzedaży biletów kinowych wyniósł do tej pory 2,32 miliarda dolarów. I zapewne dalej zarabia – np. na VOD i w streamingu (od jakiegoś czasu w ramach abonamentu można oglądać go na platformie Disney+).

Avatar: Istota wody
kadr z filmu „Avatar: Istota wody”

Nowe daty i przesunięcia

Reasumując: będą kolejne części Avatara, choć później niż planowano. Nie jest to pierwsze przesunięcie dat premier – przez lata takich zmian było już w sumie 9 (Istota wody także ukazała się dużo później). I tak, jak do tej pory myśleliśmy, że „trójkę” obejrzymy już 20 grudnia 2024 roku, musimy nałożyć na to poprawkę – nowa data to 19 grudnia 2025 r. A więc dokładnie rok później (choć była filmowana wraz z Istotą wody). Avatar 4 i Avatar 5 trafią natomiast do kin 21 grudnia 2029 r. i 19 grudnia 2031 r. (a nie w grudniu 2026 i 2028 r.). Fakty więc są takie, że ostatnia część trafi do kin… 22 lata po pierwszej. Przynajmniej w tym momencie – coś czujemy, że przesunięcia premier są na stałe wpisane w historię tej sagi science-fiction.

Jeśli przykro wam, że w przyszłym roku nie zobaczycie nowego Avatara, proponujemy coś na osłodę. Oto zdjęcie zza kulis Avatara 3, którym podzielił się producent serii, Jon Landau:

Wygląda na to, że sukces wypuszczonej pod koniec zeszłego roku produkcji Jamesa Camerona był tak wielki, że Disney chce jeszcze poczekać z wypuszczeniem kolejnych części i skupić się na dalszej promocji filmu Avatar: Istota wody. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →