Miley Cyrus (mat. promocyjne)

Kobiety górą! Rekordowy rok dla artystek na brytyjskiej liście przebojów


03 stycznia 2024

Obserwuj nas na instagramie:

Organizacja British Phonographic Industry podaje, że artystki spędziły 31 tygodni na szczycie brytyjskiej listy singli, zajmując też 7 z 10 miejsc wśród największych singli 2023 roku. To rekord. 

Artystki na pierwszym miejscu

Jak pisze „Guardian”, przez 10 tygodni na pierwszym miejscu listy singli królowała Miley Cyrus ze swoim hitem Flowers. Na „jedynce” w 2023 r. znalazły się też Dua Lipa, Ellie Goulding, Kenya Grace, Raye, Billie Eilish, Doja Cat, Olivia Rodrigo i Taylor Swift.

Rekordowy rok

Cyrus, Swift, Goulding i Raye wraz z SZĄ, PinkPantheress i Libiancą przejęły siedem z dziesięciu miejsc wśród najpopularniejszych utworów roku – to najwyższa liczba w ponad 70-letniej historii brytyjskiej listy singli!

Nie popadać w zachwyt

Szefowa organizacji British Phonographic Industry, Jo Twist, cieszy się z tej zmiany w branży i mocnej obecności kobiet na listach przebojów, ale przestrzega przed nadmiernym popadaniem w zachwyt: „Nasza praca w branży muzycznej będzie kontynuowana. Chcemy sprawić, żeby stało się to normą”.

Najwyższy wynik w tym stuleciu

Co więcej, 48,5 proc. wszystkich piosenek, które trafiły w tym roku do pierwszej dziesiątki, nagrały kobiety – niektóre solo, niektóre w ramach współpracy (np. Ellie Goulding z Calvinem Harrisem). Stanowi to najwyższy roczny udział kobiet w Top 10 w tym stuleciu.

Brytyjska branża zanotowała wzrost

2023 był dziewiątym z rzędu rokiem wzrostu dla brytyjskiej branży muzycznej. Sprzedaż nośników i streamy wzrosły o 10 proc., osiągając 182,8 miliona albumów lub odpowiadających im sreamingowych jednostek. Streaming także osiągnął rekordowy wynik z 179,6 miliardami streamów w ciągu 12 miesięcy (to o 12,8 proc.) więcej niż w poprzednim roku i niemal dwa razy tyle, co w 2018 roku!

Organizacja British Phonographic Industry podaje, że artystki spędziły 31 tygodni na szczycie brytyjskiej listy singli, zajmując też 7 z 10 miejsc wśród największych singli 2023 roku. To rekord.  Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →