fot. Netflix

Czarna Kleopatra oburzyła Egipt. Zrobią swój własny dokument


10 maja 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Krytykowany fabularyzowany dokument Królowa Kleopatra pojawił się dziś na Netfliksie. Egipska telewizja już ogłosiła, że wyprodukuje własny film, który ma bardziej wiarygodnie pokazać wygląd władczyni.

Królowa Kleopatra w ogniu krytyki

Egipscy historycy zareagowali ostro na obsadzenie czarnej aktorki Adele James w tytułowej roli fabularyzowanego dokumentu Królowa Kleopatra, który zadebiutował 10 maja na platformie Netflix.

„Wygląd bohaterki zakłamuje historię Egiptu i jest rażącym błędem historycznym, tym bardziej że film klasyfikowany jest jako dokument, a nie utwór dramatyczny” – skomentował sekretarz generalny organizacji badającej dziedzictwo kulturowe Egiptu. By walczyć z narracją amerykańskiej platformy, telewizja egipska zapowiedziała produkcję filmu dokumentalnego, który zostanie stworzony w ścisłej współpracy z historykami, archeologami, aby zapewnić dokładność i wiarygodność materiału.

Dlaczego Netflix pokazał Kleopatrę jako czarną kobietę?

Egipski minister ds. Starożytności, Zahi Hawass, oskarżył twórców o „fałszowanie faktów” i „blackwashing” za przedstawienie Kleopatry jako czarną kobietę. W opinii wielu historyków Kleopatra w rzeczywistości miała śródziemnomorską urodę – oliwkową skórę, ciemne włosy – z powodu swoich macedońsko-greckich korzeni.

Wyprodukowany przez Jadę Pinkett Smith dokument Netflixa Królowa Kleopatra postanowił pokazać władczynię jako czarnoskórą. W czterech odcinkach serial opowiada historię Kleopatry VII i jej doświadczenia w rządzeniu Egiptem, w tym jej romanse z rzymskimi przywódcami – Juliuszem Cezarem i Markiem Antoniuszem – oraz egzekucję jej przyrodniej siostry Arsinoe.

Reżyserka Tina Gharavi podtrzymuje decyzję o obsadzie i przypomina, gdy Elizabeth Taylor grała Kleopatrę w dramacie Mankiewicza z 1963 roku, który był nominowany do dziewięciu Oscarów. To niejedyny obraz białej Kleopatry w filmach i serialach. Oprócz Taylor, a teraz James, Kleopatra była przedstawiana w kulturze popularnej przez Thedę Barę, Claudette Colbert, Lyndsey Marshę, a niedługo również Gal Gadot w nadchodzącym filmie o królowej – wszystkie to białe aktorki. Twórcy uważają, że czarnej Kleopatrze jest daleko do wyglądu prawdziwej postaci, tak samo jak białej, więc nie rozumieją oburzenia. Podobnie pisze o tym historyk Kenan Malik w „The Guardian”.

Elizabeth Taylor w filmie „Kleopatra” (1963)

Różnorodność w historycznych filmach

W ostatnim czasie Hollywood stara się dbać o rzetelność i szacunek względem kultur, z których czerpie. Na dodatek wiele fabularyzowanych produkcji zaprasza na ekran niebiałych aktorów, choć ich fabuła osadzona jest w czasach, kiedy nie mieli oni takiej widoczności. W Bridgertonach Netfliksa ukazana jest XIX-wieczna Anglia z czarnymi bohaterami, co zszokowało niektórych widzów. „Możliwość bycia częścią tych opowieści bez konieczności grania tylko cierpiących latami niewolników czy uciskanych ludzi, możliwość uczestniczenia w radości, świętowaniu i eskapizmie dla czarnego artysty jest naprawdę spełnieniem marzeń” — zapewniała aktorka z serialu, Kathryn Drysdale.

To jednak fikcja, gdzie naturalnie można pozwolić sobie na dowolną interpretację wyglądu bohaterów – tak jak w przypadku czarnej Małej syrenki w nadchodzącym filmie Disneya. Oburzenie podobne do tego, które pojawiło się przy okazji dokumentu o czarnej Kleopatrze, wywołał z kolei miniserial Anna Boleyn, w którym tytułową rolę odegrała czarnoskóra aktorka Jodie Turner-Smith. Druga żona angielskiego króla Henryka VIII była na obrazach przedstawiana jako biała kobieta, choć – jak twierdzi ekspertka od historii Tudorów – nie było żadnych materiałów, które powstały za jej życia. „Decyzja o obsadzeniu czarnej aktorki pozwala zmienić perspektywę i dodaje nowego spojrzenia na historię Anny” – mówiła dr Borman. „To bardzo odważne i potrzebne, a reakcja tylko pokazuje, jak wiele uprzedzeń związanych jest dalej z tym tematem”.

Anna Boleyn serial zwiastun
kadr z serialu „Anna Boleyn”

Krytykowany fabularyzowany dokument Królowa Kleopatra pojawił się dziś na Netfliksie. Egipska telewizja już ogłosiła, że wyprodukuje własny film, który ma bardziej wiarygodnie pokazać wygląd władczyni. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →