fot. Raymond Ahner

Kirk Hammett o serwisach streamingowych: „Ostrzegaliśmy, że tak będzie”


10 czerwca 2022

Podziel się newsem:

Kirk Hammett podzielił się swoją opinią o modelu funkcjonowania serwisów streamingowych. Muzyk zaznaczył, że przez streamingi branża muzyczna wyhamowała i straciła na znaczeniu.

Kirk Hammett krytycznie

Wieloletni gitarzysta Metalliki Kirk Hammett udzielił wywiadu na łamach magazynu Classic Rock. Muzykowi nie podoba się sposób, w jaki funkcjonują serwisy streamingowe, a sytuacja ciągnie się już od ponad dwudziestu lat. W 1999 roku MelodyVR uruchomiło platformę Napster, która pozwalała na zakup i dystrybucję plików audio w formacie MP3 poprzez model peer-to-peer. Firma spotykała się z problemami ze względu na naruszanie praw autorskich. W 2000 roku zespół Metallica wytoczył jej proces kiedy odkryto, że na platformie dostępne jest demo utworu I, Disappear, który wówczas nie miał jeszcze swojej premiery. Podobnie postępowali między innymi Dr. Dre czy Madonna. W szczycie popularności konto na Napsterze miało około osiemdziesięciu milionów użytkowników.

Metoda dystrybucji wyewoluowała w tę, której używają obecnie serwisy streamingowe. Kirk Hammett podkreślił, że już dwadzieścia lat temu Metallica ostrzegała, że taki model nie przyniesie niczego dobrego.

Ostrzegaliśmy wszystkich, że tak będzie. Ostrzegaliśmy, że branża muzyczna straci 80% swojej wartości, siły i wpływu. Kiedy nadchodzą tak monumentalne zmiany, masz dwa wyjścia: albo kogoś wku*wiasz i nic tym nie osiągniesz, albo idziesz dalej.

Mamy dziś zdecydowanie inny sposób pozyskiwania muzyki, ale nie jest aż tak efektywny, jak w czasach przed Napsterem. Utknęliśmy w tym. Potrzebujemy jakiegoś kompromisu, gdzie spotkają się obie strony albo całkowicie nowego modelu.

Sprawdź także: Moje Rytmy #65: The Bullseyes, czyli dwa oblicza pełnokrwistego rocka

Kirk Hammett dodał również, jaki wpływ na branżę miała pandemia koronawirusa oraz obecna sytuacja na świecie.

Młodym zespołom trudniej jest się przebić. Powiem tak: przez COVID jest masa nowych gitarzystów. To dobrze wróży dla przyszłości muzyki. Inspirujące jest dla mnie to, że na świecie jest tak wielu muzyków próbujących stworzyć dobrą muzykę. Na świecie panuje teraz chaos. Jest tak wiele podziałów. Muzyka sprawia, że zbliżamy się do siebie. Porządkuje ludzi i ich myśli. Może mówię, większa liczba muzyków sprawi, że przyszłość wielu osób się poprawi. Jestem optymistą.

– skomentował Kirk Hammett

Kirk Hammett podzielił się swoją opinią o modelu funkcjonowania serwisów streamingowych. Muzyk zaznaczył, że przez streamingi branża muzyczna wyhamowała i straciła na znaczeniu. Zobacz także Beefy między raperami są przereklamowane. KęKę dissuje producenta samochodów „Wiedźmin: Rodowód krwi” jak na razie zapowiada się tragicznie Czy KęKę nagrywałby disco-polo? Pewnie, że by nagrał Kirk Hammett krytycznie Wieloletni […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →