K-popowe piosenki zniknęły ze Spotify


01 marca 2021

Podziel się newsem:

Na początku marca ze Spotify zniknęły liczne k-popowe piosenki. Na platformie nie usłyszymy już m.in Hwasa, GFRIEND, MAMAMOO, czy IU. Wszystko przez spór miedzy koreańskim dystrybutorem a Spotify.

Spotify wchodzi do Korei, ale znikają z niego k-popowe piosenki

Marzec nie mógł zacząć się gorzej dla fanów k-popu. Jeszcze w niedzielne popołudnie, gdy w Korei wybiła północ, ze Spotify zniknęły liczne k-popowe piosenki. Zostały usunięte przez koreańskiego dystrybutora Kakao M, który obsługuje znaczną część rynku muzycznego z Półwyspu. Fani od razu zaczęli spekulować, że chodzi o wejście Spotify na koreański rynek z początku lutego. Platforma zaczęła być dostępna dla lokalnych słuchaczy, ale bez katalogu piosenek Kakao M. Dystrybutor jest właścicielem konkurencyjnej platformy streamingowej o nazwie Melon. Sytuacja rozwścieczyła k-popowy fandom, który na Twitterze wypromował wiele fraz związanych z sytuacją m.in hashtag #KAKAOM_OUT, #kakaoisoverparty, czy #kakaoMgiveusoursongsback .

Słowo przeciw słowu

Po kilku godzinach Spotify wydało oświadczenie, przyznając, że k-popowe piosenki zniknęły z ich serwisu z powodu wygaśnięcia licencji. Twierdzą, że negocjacje z Kakao M w tej sprawie trwały od półtora roku i zakończyły się fiaskiem. Jednoczenie zapewnili, że sytuacja nie jest powiązana z wejściem Spotify na koreański rynek oraz że będą kontynuować starania, żeby odnowić kontrakt. Oświadczenie wydało też samo Kakao M i ich historia jest zgoła inna. Koreański dystrybutor twierdzi bowiem, że to oni zaproponowali przedłużenie licencji, ale Spotify się na to nie zdecydował.

Których artystów nie usłyszymy już na Spotify?

Artyści z tak zwanej wielkiej trójki (JYP, YG, SM) oraz z Big Hitu są bezpieczni. Kakao M obsługiwało jednak wiele mniejszych wytwórni i to k-popowe piosenki ich artystów zostały usunięte ze Spotify. Szacuje się, że 37,5% procent utworów znajdujących się na liście Top 400 Yearly Song Chart 2020 z Gaon Music Chart to utwory dystrybuowane przez Kakao M. Na najpopularniejszej platformie streamingowej w Polsce nie posłuchamy już m.in Cherry Bullet, IU, Cravity, Hwa Sa, KARD, Mamamoo, czy LOONA. W niektórych przypadkach, profile artystów są zupełnie puste, w innych zniknęła część (zazwyczaj znacząca) utworów. Na Twitterze dostępny jest wątek, w którym wciąż rozszerzona jest listka k-popowych artystów, których piosenki straciliśmy.

Co to oznacza dla artystów?

Kakao M z pewnością chce zabezpieczyć własne interesy, utrudniając Spotify wejście na lokalny rynek. Z drugiej strony, może liczyć na to, że zagraniczni fani zaczną używać ich platformy. Pierwszy cel jest z pewnością realny do osiągnięcia. W przeszłości z podobnymi problemami borykał się już Apple Music, próbując wejść na koreański rynek. Medal ma jednak dwie strony. Kakao M jednocześnie zmniejszył nie tylko zasięgi, ale też zyski swoich artystów. K-popowe piosenki usunięte z platformy z pewnością stracą na popularności, gdy przestaną być dostępne dla znacznej części fandomu oraz osób, które trafiały na nie przypadkowe. O sytuacji wypowiedział się Tablo z Epik High. Jego wpis na Twitterze jasno pokazuje, że artyści nie mieli żadnego wpływu na tę decyzję.

k-popowe piosenki znikają ze Spotify
Epik High

Najwyraźniej nieporozumienie pomiędzy naszym dystrybutorem Kakao M oraz Spotify sprawiło, że nasz nowy album, Epik High Is Here jest niedostępny globalnie wbrew naszej woli. Pomijając, czyja jest to wina, dlaczego zawsze to artyści i fani cierpią, gdy biznes przekłada chciwość ponad sztukę?

Tablo, Epik High

Czy k-popowe piosenki powrócą na Spotify? Fandom znany jest z tego, że jego siła nacisku potrafi być olbrzymia. Tym razem jednak ucierpieli także sami artyści oraz wytwórnie. Trzeba mieć nadzieję, że pod ich presją Kakao M oraz Spotify zakończą negocjacje, tym razem z sukcesem.

Na początku marca ze Spotify zniknęły liczne k-popowe piosenki. Na platformie nie usłyszymy już m.in Hwasa, GFRIEND, MAMAMOO, czy IU. Wszystko przez spór miedzy koreańskim dystrybutorem a Spotify. Spotify wchodzi do Korei, ale znikają z niego k-popowe piosenki Marzec nie mógł zacząć się gorzej dla fanów k-popu. Jeszcze w niedzielne popołudnie, gdy w Korei wybiła […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.