kadr z filmu „Joyland"

„Joyland” zakazany. Pakistan banuje własnego kandydata do Oscara 2023


14 listopada 2022

Podziel się newsem:

Rząd Pakistanu zbanował Joyland, ich kandydata do Oscara za bycie „niezgodnym z wartościami społecznymi i normami moralnymi”

Joyland zakazany

To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii Oscarów i ciężko się dziwić oburzeniu świata, bo cała sytuacja zakrawa na absurd. Joyland, film Saima Sadiqa, został konkursowo wyłoniony jako kandydat Pakistanu w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Żeby do startu w konkursie w ogóle doszło, produkcja musiała uzyskać zgodę pakistańskiego Ministerstwa Informacji i Radiofonii, umożliwiającej dystrybucje filmu. Ta, uzyskana 17 sierpnia br., została jednak cofnięta wraz z dniem 11 listopada. Wszystko za sprawą licznych skarg złożonych na Joyland. Możemy o tym przeczytać w oficjalnym rozporządzeniu:

Otrzymaliśmy skargi, że film zawiera budzące wysoki sprzeciw materiały, które nie są zgodne z wartościami i normami moralnymi naszego społeczeństwa i jest wyraźnie odstający od norm „przyzwoitości i moralności”, określonych w artykule dziewiątym rozporządzenia dotyczącego kinematografii z 1979 roku. Teraz zatem, korzystając z uprawnień przyznanych w sekcji 9(2) (a) wspomnianego rozporządzenia i po przeprowadzeniu dochodzenia, rząd federalny ogłasza film fabularny zatytułowany Joyland jako niecertyfikowany dla całego Pakistanu w kinach, które podlegają jurysdykcji CBFC (Ministerstwa Informacji i Radiofonii) ze skutkiem natychmiastowym

Do decyzji rządu Pakistanu odniósł się już Saim Sadiq, publikując wpis na swoim Instagramie, krytykujący tę decyzję i proponujący hasztag #ReleaseJoyland.

Odpowiedź Saima Sadiqa na decyzję rządu Pakistanu

Co tak oburzyło Pakistańczyków?

O czym więc jest Joyland, skoro tak oburzył pakistańskie społeczeństwo? Głównym bohaterem filmu Saima Sadiqa jest Haider, najmłodszy syn patriarchalnej rodziny Ranów z klasy średniej. Podczas gdy Ranowie oczekują narodzin chłopca, Haider potajemnie dołącza do teatru tańca erotycznego i zakochuje się w tamtejszej transseksualnej gwieździe. Ich historia miłosna odkrywa tajemnice i pragnienia całej rodziny Ranów. Pamiętając, że Pakistan jest krajem muzułmańskim, taka reakcja społeczeństwa była niestety czymś, czego twórcy filmu mogli się spodziewać. Światowa premiera Joyland odbyła się 23 maja, jednak w związku z zamieszaniem związanym z dystrybucją filmu ciężko określić, kiedy będzie on dostępny w Polsce.

Rząd Pakistanu zbanował Joyland, ich kandydata do Oscara za bycie „niezgodnym z wartościami społecznymi i normami moralnymi” Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko dlatego, że DiCaprio ją wcześniej odrzucił Joyland zakazany […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →