kadr z serialu „Ślepnąc od świateł”

Jakub Żulczyk tłumaczy, dlaczego zmienił imię głównego bohatera w serialu „Ślepnąc od świateł”


11 października 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Jakub Żulczyk wytłumaczył, dlaczego zmienił imię głównego bohatera w serialu Ślepnąc od świateł względem literackiego oryginału.

„Powiedziano mi, że to mi zaszkodzi”

Choć od premiery serialu Ślepnąć od świateł minęło już wiele lat, adaptacja książki Jakuba Żulczyka pozostawiła wiele pytań, na które widzowie wciąż nie poznali jednoznacznej odpowiedzi. Część z nich dotyczy zakończenia serialu, inne są dużo bardziej drobiazgowe. Na jedno z nieco mniej znaczących pytań postanowił odpowiedzieć autor książki i współscenarzysta serialu Ślepnąc od świateł, promując swoją najnowszą książkę Dawno temu w Warszawie.

Wątpliwość, o której mowa, dotyczyła zmiany imienia głównego bohatera. W książce jest to Jacek, natomiast w serialu główny bohater ma imię Kuba:

Odpowiedź na to pytanie jest mało romantyczna, ale chyba ciekawa.

Gdy zacząłem pisać powieść Ślepnąc od świateł, bohater nosił imię Kuba. Nie wynikało to nawet z jakiegoś mojego głębszego utożsamienia z tą postacią. Po prostu, to imię, przy okazji moje własne, zwyczajnie do niego pasowało. Tymczasem prawa do ekranizacji książki zostały kupione dość wcześnie – nie wiem, czy miałem wtedy napisaną chociaż połowę powieści. Wysyłałem kolejne rozdziały do Krzyśka Skoniecznego i Izy Łopuch, producentki serialu. Gdy powieść była gotowa w pierwszej, surowej wersji, wysłałem ją również do różnych moich kolegów pisarzy. Nie pamiętam już, kto mnie wtedy nastraszył, że nazwanie takiego bohatera moim imieniem tylko mi zaszkodzi, bo ludzie zaczną za bardzo utożsamiać go ze mną. Wziąłem to sobie do serca. Czułem, że ta powieść będzie dla mnie otwarciem zupełnie nowego etapu. Nie chciałem niczego spieprzyć. Przechrzciłem Kubę na Jacka.

Jak jednak dodaje Jakub Żulczyk, Krzysztof Skonieczny był tak zawiedziony zmianą, że podczas tworzenia serialu zdecydowali się na powrót do imienia Kuba.

Trailer serialu Ślepnąc od świateł

Kontynuacja nadchodzi

Jakub Żulczyk postanowił opowiedzieć tę historię właśnie teraz, ponieważ promuje kontynuację powieści Ślepnąc od świateł zatytułowaną Dawno temu w Warszawie. Jako że jest to kontynuacja powieści, bohaterowie otrzymują ponownie imiona znane z książki, nie serialu, co powinny mieć na uwadze osoby, które nie czytały książki, a widziały produkcję HBO.

Co na ten moment wiemy o Dawno temu w Warszawie? Wszystko wskazuje na to, że główną bohaterką Dawno temu w Warszawie będzie znana ze Ślepnąć od Świateł Pazina, przyjaciółka Jacka (w wersji serialowej Kuby). Tłem dla powieści prawdopodobnie będzie pandemia, o której zdaje się, że udało się powiedzieć i napisać już wszystko. A może jednak wcale nie? O tym przekonamy się 16 października wraz z premierą Dawno temu w Warszawie. Już teraz można natomiast zamawiać preorder powieści, który znajdziecie tutaj.

Jakub Żulczyk wytłumaczył, dlaczego zmienił imię głównego bohatera w serialu Ślepnąc od świateł względem literackiego oryginału. Zobacz także Posłuchajcie tych 7 raperek, które rozkręciły się w 2023 roku 20 seriali, do których planujemy „kiedyś wrócić” Symulator przetrwania w Polsce lat 90. Gra, na którą warto czekać „Powiedziano mi, że to mi zaszkodzi” Choć od premiery […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →