EKIPA – „SE4ON", kadr z teledysku

Influencer i youtuber to jedne z najmniej zaufanych profesji w Polsce

Podziel się newsem:

Agencja SW Research opublikowała wyniki ogólnopolskiego badania poświęconego tematyce prestiżu zawodów z perspektywy Polaków. Które zawody cieszą się największym uznaniem, a które nie budzą zbyt dużego zaufania?

SW Research podzieliło się wynikami drugiej edycji badania, które ma na celu sprawdzenie, które zawody cieszą się największym poważaniem wśród Polaków. Jakie są wnioski i co zmieniło się w stosunku do ubiegłego roku?

Jakie zawody cieszą się największym uznaniem w Polsce?

Listę czterech najbardziej poważanych zawodów otwierają profesje związane z ochroną życia i zdrowia: strażak – 81 proc. respondentów uznało, że darzy ten zawód dużym lub bardzo dużym poważaniem, ratownik medyczny (80 proc.), lekarz (72 proc.) i pielęgniarka (70 proc.). Zawód pielęgniarki stracił 4 pkt proc., a zawód lekarza – zyskał 2 pkt względem 2021 r. Te dwie profesje zamieniły się miejscami w rankingu.

Ratowanie zdrowia i życia niejednokrotnie wiąże się z dużą dozą poświęcenia i bohaterstwa, co w naturalny sposób wywołuje w społeczeństwie wysoki szacunek dla przedstawicieli związanych z tą dziedziną życia. To tłumaczy tak wysoką pozycję strażaka i ratownika medycznego.

– komentuje Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji SW Research

Swoją pozycję poprawili informatycy (59 proc., skok aż o 5 miejsc) oraz nauczyciele (57 proc., wzrost o 4 miejsca). Awansowali także górnicy (62 proc., 2 miejsca wyżej).

A jakie zawody wypadły w tym rankingu najgorzej? Listę zamykają (zaczynając od najmniej poważanego): influencer (16 proc. badanych darzy ten zawód poważaniem), działacz partii politycznej (17 proc.), youtuber (18 proc.) oraz poseł na Sejm (19 proc.). Największą stratę względem 2021 roku odnotowali zamykający stawkę influencerzy (spadek o 4 miejsca).

Influencer to jedna z najmłodszych kategorii zawodowych i od momentu powstania tego terminu eksperci spierają się, czy jest to profesja sensu stricto. Niezależnie od tego, znów należy brać pod uwagę kontekst ostatnich miesięcy, kiedy niektórych twórców internetowych dotykały kryzysy w social mediach (np. Ekipa Friza czy Team X). Również kontekst trwającej wojny mógł ujawnić niektóre słabości tego rodzaju działalności i podatności na czynniki zewnętrzne (np. blokada popularnych serwisów społecznościowych, nagła utrata followersów) czy występujące w dużym natężeniu tzw. fake-newsy.

– podsumowuje Zimolzak
najbardziej poważane zawody w polsce
źródło: swresearch.pl

Z całym badaniem możecie zapoznać się pod tym linkiem.

Agencja SW Research opublikowała wyniki ogólnopolskiego badania poświęconego tematyce prestiżu zawodów z perspektywy Polaków. Które zawody cieszą się największym uznaniem, a które nie budzą zbyt dużego zaufania? SW Research podzieliło się wynikami drugiej edycji badania, które ma na celu sprawdzenie, które zawody cieszą się największym poważaniem wśród Polaków. Jakie są wnioski i co zmieniło się […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →