Fugees wracają na scenę z okazji 25-lecia albumu „The Score”


22 września 2021

Podziel się newsem:

Tego nie spodziewał się nikt! Zespół Fugees reaktywuje się po 25 latach od wydania ultra klasycznego albumu The Score! Trasa koncertowa upamiętniająca to ponadczasowe muzyczne arcydzieło rozpoczyna się dziś w Nowym Jorku, a w grudniu Ms. Lauryn Hill, Wyclef Jean i Pras w ramach The Score 25th Anniversary Tour odwiedzą również Europę!

Ms. Lauryn Hill, Wyclef Jean i Pras ponownie wystąpią na jednej scenie

W tym roku wybitne The Score, czyli drugi album Fugees obchodził okrągłą, 25. rocznię premiery. Żaden fan tego zespołu w najskrytszych snach nie marzył jednak, że zyska szansę, by utwory zawarte na tej płycie, jak chociażby najsłynniejsze z nich czyli Killing Me Softly lub Ready Or Not usłyszeć na żywo! A jednak! Ms. Lauryn Hill, Wyclef Jean i Pras głosili światu, że wracają na scenę, by ponownie wspólnie zagrać swoje ponadczasowe hity! I wracają już dzisiaj! The Score 25th Anniversary Tour rozpoczyna się bowiem 22 września od sekretnego koncertu w Nowym Jorku. Następnie trio Ms. Lauryn Hill, Wyclef Jean i Pras odwiedzą najważniejsze miasta w Stanach Zjednoczonych. Finał jubileuszowej trasy koncertowej Fugees zaplanowano natomiast w Afryce, co patrząc na twórczość i przesłanie tego zespołu, jest bardzo symboliczne. Dla nas najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że po 25 latach od premiery, The Score na żywo zabrzmi także na Starym Kontynencie. W grudniu tego roku Fugees zagrają bowiem również w Paryżu i w Londynie!

Fugees - The Score 25th Anniversary Tour
Fugees – The Score 25th Anniversary Tour

The Score – opus magnum Fugees i ponadczasowy muzyczny klasyk

O tym albumie napisano i powiedziano najprawdopodobniej już wszystko. Peany dla tego, co na drugiej wspólnej płycie uczynili Lauryn Hill, Wyclef Jean i Pras głosić można by jednak nadal, i bez końca. Po pierwsze brzmienie The Score. Pracował nad nim sam zespół Fugees, a z pomocą przyszli im, między innymi, Diamond D, Salaam Remi i Jerry Duplessis. Urzeka w nim idealne wykorzystanie sampli. Wykorzystując fragmenty utworów The Delfonics, Enya, Teena Marie czy Boba Marley’a, stworzono klasyki z pogranicza rapu, soulu i r&b, które już na stałe kojarzyć będą się z latami 90-tymi i zarazem stały się ponadczasowymi przebojami. Wspomniane Killing Me Softly i Ready Or Not czy też Fu-Gee-La, The Score i No Woman, No Cry. Te numery znamy i cenimy wszyscy!

Fugees – Ready Or Not

Wysoki artystyczny poziom The Score bezpośrednio przełożył się oczywiście zarówno na sukces komercyjny płyty, jak i uznanie ze strony krytyków. Lauryn Hill, Wyclef Jean i Pras za swój drugi, wydany 13 lutego 1996 roku album otrzymali nagrodę Grammy w kategorii Best Rap Album. Ponadto, Fugees był pierwszym zespołem rapowym w historii nominowanym do otrzymania statuetki dla Najlepszego Albumu Roku. Samo The Score natomiast było zaledwie drugim w historii rapowym albumem w tej kategorii nominowanym.

Fugees
Fugees

Wspominając drugi album Fugees nie można pominąć również olbrzymiego osiągnięcia sprzedażowego. The Score do tej pory bowiem jest jednym z najlepiej sprzedających się albumów wszechczasów. A już w momencie premiery stał się najlepiej sprzedającym się albumem rapowym wszechczasów. Żaden inny zespół rapowy nie sprzedał takiej ilości swojej płyty, co właśnie Fugees. Również obecnie, w serwisach streamingowych, The Score cieszy się spektakularną popularnością. Jeszcze w czerwcu tego roku, był to piąty najczęściej odtwarzany album rapowy ze wszystkich tych, które ukazały się w latach 90-tych!

Fugees – Fu-Gee-La

Dlaczego zatem Fugees rozstali się tak szybko?

The Score, oprócz wszystkich powyżej przytoczonych doskonałości, postrzegać można również jako jeden z albumów najmniej ograno na żywo. Drogi Lauryn Hill, Wyclef Jeana i Prasa rozeszły się bowiem już w 1997 roku. Powodem takiego obrotu spraw był romans Lauryn i Wyclefa. Pikanterii całej sytuacji był fakt, że raper i muzyk był wówczas w związku małżeńskim z projektantką Marie Claudinette, a przez Ms. Hill okłamany został na temat rzekomego ojcostwa dziecka wokalistki. Tym faktycznie okazał się być później Rohan Marley, syn słynnego Boba Marleya. I taki jest oto, najkrócej temat ujmując, powód rozpadu zespołu, który przed 25 laty nagrał tak bardzo fantastyczny album. I co gorsza, nie stworzył wspólnie już nic więcej… The Score jest niestety drugim i zarazem ostatnim album Fugees. A teraz ponownie będziemy mogli to muzyczne dzieło Lauryn Hill, Wyclef Jeana i Prasa usłyszeć ponownie. Sprzedaż biletów na The Score 25th Anniversary Tour rozpocznie się w najbliższy piątek.

Fugees – The Score – odsłuch

Ms. Lauryn Hill, Wyclef Jean i Pras rozpoczęli dzisiaj The Score 25th Anniversary Tour i w ramach tej trasy koncertowej odwiedzą również Europę.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →