fot. Urszula Las

Fisz i inni dołączyli do The Redaktors – nowego zespołu Wojciecha Waglewskiego


24 sierpnia 2021

Podziel się newsem:

The Redaktors to zupełnie nowy skład z dużymi ambicjami na namieszanie na polskim rynku muzyki alternatywnej. Właściwie: nowy-stary, bowiem wszyscy jego członkowie to uznani artyści, dosłownie, zespół żywcem wyjęty ze studia Radia Nowy Świat. Chodź tu i posłuchaj ich nowego singla!

The Redaktors – znasz ich wszystkich

Wojciech Waglewski to jeden z ojców założycieli naszego kulturalnego rocka, postać-legenda i żywy patron sceny. Jego muzyczne projekty to oszlifowane cudeńka, bo nawet, jeżeli obce są komuś te instrumentalne improwizacje, a jazzowe wstawki wydają się męczące, to nie można nie docenić tej nieco surrealistycznej twórczości, szerokiego kontentu oraz zróżnicowania, jakim cechuje się każda jedna jego artystyczna propozycja.

The Redaktors, choć dopiero co powstał, nosi więc w sobie kawał historii, a jego plecy to muzycy z wieloletnim stażem, a przede wszystkim scenicznym doświadczeniem. Zresztą – nie tylko muzycy, nie tylko instrumentaliści, nie tylko wokaliści. Więc kto? Charyzmatyczne osobowości, barwne postacie z branży, artyści zaangażowani w różnego rodzaju inicjatywy związane z reinterpretacją muzyki, a także, niespodzianka: redaktorzy Radia Nowy Świat.

Kto zatem należy do nowo powstałego zespołu, założonego przez Wojciecha Waglewskiego i Krzysztofa Grabowskiego? Fisz, Monika Borzym, Kuba Badach i Marek Napiórkowski wspólnie z pomysłodawcami całego przedsięwzięcia, oficjalnie stali się bandem.

Przeczytaj: Waglewski Fisz Emade – zatrzymaj się wśród „Duchów ludzi i zwierząt”

The Redaktors Waglewski Fisz zespół Chodź tu
fot. materiały prasowe

Pierwsza taka radiowa orkiestra

To dość niespodziewany zwrot akcji, a może raczej – kompletnie niespodziewana inicjatywa. Czy potrzebna? Założenie zespołu wyniknęło zapewne z właśnie takiej gorącej potrzeby zrobienia czegoś – czego wcześniej nie było, od początku do końca jakościowego. Pierwszy singiel The Redaktors zatytułowany Chodź tu to przedsmak materiału, jakim już wkrótce uraczy nas skład pod batutą Wojciecha Waglewskiego.

Słowo orkiestra bardzo mi się spodobało, ale nasz skład tworzy na razie sześć osób, więc chyba trochę za mało na orkiestrę. Poza tym to bardzo patetyczne określenie, a dobrze zacząć z większą dozą skromności, dlatego Krzysztof wymyślił nazwę The Redaktors

– powiedział Wojciech Waglewski
The Redaktors Waglewski Fisz zespół Chodź tu
okładka singla „Chodź tu”

The Redaktors, czyli jak mówić (śpiewać?) o muzyce

„Muzyka koi moje nerwy i otwiera mi drzwi” wyartykułowane przez Fisza to dobre interpretacyjne podsumowanie numeru Chodź tu. Ten jest zresztą zarówno zaproszeniem, jak i w pewnym sensie miłosną balladą, która śmiało mogłaby zostać hymnem Męskiego Grania, a przynajmniej wybrzmieć na scenie podczas tegoż festiwalu.

Przeczytaj: Kuba Badach i Igor Herbut w soundtracku do filmu „Co w duszy gra”

Już sam tytuł wskazuje na niezwykłą historię o miłości, ale miłość można interpretować szeroko. Może być miłość granicząca z obłędem, miłość przejawiająca się niechęcią do władzy. To nie jest reklama, ale zaproszenie do Radia Nowy Świat, bo tekst jest nawiązaniem do atmosfery w nim panującej

– powiedział Wojciech Waglewski

I gitary i migająca perkusja, i wokale, i tekst – pachnie to wszystko taką starą szkołą, a może raczej: muzyką w klasycznej odsłonie, takiej inteligenckiej, może nawet lekko snobistycznej. Lecz nie w negatywny sposób: posłuchać tego kawałka, to jak wybrać się na wystawę w galerii sztuki, chociaż może nie do końca się jest jej koneserem. Napawanie się kulturą pozostawia po sobie ślad i chociaż singiel Chodź tu nie nastręcza raczej zagwozdek i nierozplątanych wątków, tak wrażenia po obcowaniu z nim są podobne, jak po dłuższym wąchaniu farby z ogromnego płótna i wysunięcia wniosków, że jednak nie rozgryzło się go do końca.

The Redaktors – Chodź tu (Lyric Video)

Pierwszy singiel The Redaktors to dopiero zapowiedź narodzin projektu. Jedno jest pewne – na tym nie zakończy się inicjatywa artystów. Niewykluczone, że wkrótce orkiestra poszerzy swój skład. Nowy utwór zespołu ma pojawić się już wkrótce – jeszcze tej jesieni.

Chcemy sprawdzić, czy nasz pomysł przypadnie państwu do gustu. Jeśli tak, już jesienią zrobimy coś zupełnie innego

– ogłosił Wojciech Waglewski

Waglewski Fisz Emade – 28 sierpnia – Poznań – bilety

Zespół Waglewski Fisz Emade już 28 sierpnia zagra w Poznaniu koncert promujący album Duchy ludzi i zwierząt. Grupa wystąpi w Plenerze Promienista, a wejściówki na wydarzenie są dostępne na stronie Biletomat.pl.

The Redaktors to zupełnie nowy skład z dużymi ambicjami na namieszanie na polskim rynku muzyki alternatywnej. Właściwie: nowy-stary, bowiem wszyscy jego członkowie to uznani artyści, dosłownie, zespół żywcem wyjęty ze studia Radia Nowy Świat. Chodź tu i posłuchaj ich nowego singla! Zobacz także Chill Time Is Not Wasted Time – Pezet kawałkiem „Mewa” promuje nową […]

Waglewski Fisz Emade | 28 sierpnia | Plener Promienista | Poznań

Biletomat.pl
100 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →