Elektroniczny MOST między gatunkami


03 lipca 2016

Obserwuj nas na instagramie:

Wyjątkowe wydawnictwo, na którym zebrano dziewięciu najciekawszych młodych polskich producentów z różnych rejonów elektroniki, jest pierwszym albumem sygnowanym przez arcyciekawy label MOST.

Polska scena muzyki elektronicznej ma się dziś świetnie – trudno znaleźć kogoś, kto by chciał temu zaprzeczać. Gdyby jednak przytrafił się taki śmiałek, zawsze można mu pokazać kompilację The Beginning, a szybko zmieni zdanie.

Pierwsza wzmianka o nowej wytwórni pojawiła się pod koniec zeszłego roku i już ona zwiastowała duże rzeczy. Tajemniczy, nastrojowy klip z muzyką The Phantoma (Ptaki) i Newborna Jr. oraz starannie kreowany wizerunek stały się zapowiedzią tego, jak MOST zamierza funkcjonować.

Obecnie w muzyce często zdarzają się wtórność i spadek jakości, które przysłaniają to, co wartościowe. My w miejsce wielu, nie zawsze jednakowo przemyślanych wydawnictw, chcemy się skupić na maksymalnie kilku rocznie, które jednak będą od początku do końca zaplanowane pod względem narracji, teledysków i formy wydania.

tłumaczy odpowiedzialna za PR Monika Sidorowicz

Dla MOSTu nie liczą się gatunki, a oryginalność, z którą label ma zamiar wyjść poza granice Polski

dodaje Monika Sidorowicz

Label MOST w środku lasu

MOST powstał z inicjatywy Rafała Grobla oraz Wojtka Sokoła, czyli odpowiednio: pomysłodawcy projektu Niewidzialna Nerka i współzałożyciela wytwórni S1 Warsaw oraz znanego rapera i założyciela wiodącej marki związanej z kulturą miejską – PROSTO.

Przez długi czas utożsamiane przede wszystkim z hip-hopem PROSTO zaczęło się otwierać na świeże wpływy, co w połączeniu z fascynacją elektroniką ze strony Sokoła, zaowocowało tym, że MOST działa jako sublabel PROSTO. Pozwala to na działanie na większą skalę niż w sytuacji tworzenia zupełnie oddolnej oficyny. Oprócz wspomnianych Grobla i Moniki Sidorowicz, team MOSTu stanowią Adam Brocki (Matat Professionals / Newborn Jr.) oraz Maciek Panek (Botanica).

Elektroniczny MOST między gatunkami
Album The Beginning powstawał w domku w środku lasu (fot. MOST)

Dwaj ostatni zresztą są związani z labelem również jako producenci – ich premierowe utwory znalazły się na pierwszej pozycji z katalogu MOSTu. Kompilacja The Beginning ukazała się w kwietniu tego roku i bynajmniej nie jest to tysięczna identyczna składanka.

Wyszliśmy z założenia, że nie może to być zbieranina przypadkowych utworów, a zdecydowaliśmy się na kompilację z tego powodu, żeby nie wskazywać na żaden rodzaj muzyki, z którym będziemy kojarzeni. Zależało nam, żeby pokazać, gdzie jest dziś polska muzyka elektroniczna.

wyjaśnia Sidorowicz

Płyta powstała podczas… muzycznego wyjazdu integracyjnego w Szuminie w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. W odizolowanym mocno od świata domku w środku lasu przez cały weekend pracowali ze sobą tacy artyści jak Hatti Vatti, Eltron John, Klaves, SLG, Richu M, Good Paul i Seltron 400 oraz wcześniej wspomniani The Phantom, Matat i Botanica.

Pomimo dużego rozstrzału stylistycznego, powstał materiał, który w tajemniczy sposób wiele łączy.

przekonuje przedstawicielka wytwórni
Elektroniczny MOST między gatunkami
Album MOST – The Beginning (fot. MOST)

Wyższy poziom profesjonalizmu

Zwrot PROSTO od rapu w kierunku muzyki cztery na cztery wywołało ożywioną dyskusję, na którą MOST zresztą bardzo liczył. Jak uważa nasza rozmówczyni, pierwszy cel zakomunikowania „MOSTu między gatunkami” został osiągnięty.

Środowisko elektroniczne, które początkowo na hasło PROSTO reagowało z dystansem i powątpiewaniem, po premierze jest nastawione bardzo entuzjastycznie. Dostajemy wiele propozycji współpracy, bo artyści dostrzegają pewną szansę na wejście na wyższy poziom profesjonalizmu i wspólne rozwijanie ich pomysłów.

Po dobrym przyjęciu The Beginning, MOST nie spoczywa na laurach i lada dzień ruszy ze światową dystrybucją winylowej wersji kompilacji, a do końca roku wyda jeszcze dwie kolejne płyty.

Będą to albumy artystów z bardzo różnych zakątków elektroniki. Pierwsza to wyczekiwany debiut, a druga – powrót do działalności solowej po latach projektów z innymi artystami. Szczegóły tego pierwszego ujawnimy w pierwszy dzień lata i mamy nadzieję, że będziecie pozytywnie zaskoczeni.

podsumowuje Sidorowicz

My już jesteśmy pewni, że będziemy pozytywnie zaskoczeni – bo jak inaczej…?

Wyjątkowe wydawnictwo, na którym zebrano dziewięciu najciekawszych młodych polskich producentów z różnych rejonów elektroniki, jest pierwszym albumem sygnowanym przez arcyciekawy label MOST. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello z RATM […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →