z mat. prasowych „Phife Dawg Estate"

Drugi album Phife’a Dawga ukazał się w rocznicę śmierci rapera z A Tribe Called Quest


24 marca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

W miniony wtorek, czyli 22 marca, minęło sześć lat od kiedy odszedł Phife Dawg – utalentowany raper i współtwórca legendarnego zespołu A Tribe Called Quest. Muzyka, którą przez blisko trzy dekady tworzył Malik Taylor zapewni, że pozostanie z nami już na zawsze. A wydany właśnie tego dnia album Forever z pewnością wymiernie się temu przysłuży.

Dzięki muzyce Phife Dawg pozostanie z nami na zawsze

Zdaje się, że nie ma lepszego nośnika pamięci o zmarłych twórcach niż dzieła, które stworzyli za życia. Jeśli chodzi o niesamowicie zasłużony dla muzyki zespół A Tribe Called Quest na myśl przychodzą nam tak ikoniczne dla rapu płyty, jak: The Low End Theory, Midnight Marauders czy Beats, Rhymes and Life. Albumy te, z pewnością, nie byłyby równie udane, gdyby nie wszyscy członkowie formacji. Uzewnętrzniali nimi bowiem nie tylko swoje muzyczne talenty, ale również osobowości – jak właśnie niesamowicie sympatyczny Phife Dawg, odznaczający się olbrzymim poczuciem humoru, a przez bliskich określany jako wzór prawdziwego przyjaciela. Ze względu na swój niewielki wzrost określany natomiast mianem The Five-Footer.

Raper zdążył, w formie solowej, zaprezentować się słuchaczom niestety tylko jeden raz – w 2000 roku, wydając album Ventilation: Da LP. Prace nad drugim solo przerwała nieoczekiwana śmierć Phifera. Spowodowały ją powikłania związane z cukrzycą. Był 22 marca 2016 roku. Dzień później ukazał się pierwszy singiel, który miał promować to wydawnictwo. Doskonały utwór zatytułowany Nutshell, którego dramatyczne okoliczności zaprezentowania potęgował beat, którego autorem był również przedwcześnie odeszły Jay Dee.

Phife Dawg ft. Busta Rhymes & Redman – Nutshell Pt. 2

I właśnie ten Nutshell, jednak w nowej wersji, stał się pierwszym singlem zwiastującym album Forever, czyli pośmiertne już niestety solo Phife’a Dawga. Nowej, ponieważ wzbogaconej o zwrotki, które do oryginału dograli Redman oraz Busta Rhymes. Utwór Nutshell pt. 2 zaprezentowano dokładnie rok przed premierą Forever – w dzień 5. rocznicy śmierci Malika. Na sam album czekamy jednak znacznie dłużej. Pierwsze wzmianki o wydaniu drugiej płyty The Funky Diabetica pojawiły się już kilka lat temu. Pierwotnie miał być to minialbum Give Thanks. Ten jednak nie ujrzał światła dziennego. Postanowiono bowiem ukończyć prace nad pełnoprawnym, studyjnym albumem rapera. Zgodnie ze wskazówkami, które zdążył zostać sam Phife Dawg. Jak natomiast wyglądały niełatwe próby ukończenia tego, co po sobie pozostawił The Five-Foot Assassin, przedstawiliśmy Wam przy okazji premiery wspomnianego singla Nutshell pt. 2 oraz następującego po nim French Kiss Trois.

Phife Dawg Ft. Redman & Illa J – French Kiss Trois

Forever jako hołd dla Phife’a Dawga złożony w 6. rocznicę śmierci rapera

Jak wspomnieliśmy we wstępie, album Forever ukazał się przed dwoma dniami. Dokładnie 22 marca, w szóstą rocznicę śmierci Malika Taylora. Największy ciężar prac nad ukończeniem tej płyty przejął DJ Rasta Root, najbliższy przyjaciel Phife’a, pełniący rolę producenta wykonawczego pośmiertnego albumu Phife’a Diggy’ego. Z pomocą przyszli mu pozostali kompani rapera, towarzyszący The Five-Footerowi na muzycznej ścieżce. Nie mogło zatem zabraknąć zarówno Q-Tipa, jak i Busty Rhymesa. Mocno w projekt zaangażowali się także Redman i duet Little Brother, Rapsody czy członkowie De La Soul.

Samo brzmienie albumu Forever powierzono natomiast takim producentom jak: 9th Wonder, Khrysis, Potatohead People, G-Koop, Angela Winbush czy The Roux. Efekt końcowy, w postaci trzynastu utworów składających się na pośmiertny album Phife’a Dawga został z kolei już szeroko zaprezentowany. Album Forever znaleźć możemy w serwisach streamingowych, a tracklistę tej płyty zamieszczamy dla Was poniżej.

Phife Dawg Forever album cover art
Phife Dawg – Forever – okładka albumu

Phife Dawg – Forever – tracklista

 1. Cheryl’s Big Son (Intro)
 2. Only A Coward
 3. Fallback (Feat. Rapsody & Renée Neufville)
 4. Nutshell Pt. 2 (Feat. Busta Rhymes & Redman)
 5. Sorry (Feat. V.Rich)
 6. Dear Dilla (Reprise) (Feat. Q-Tip)
 7. Wow Factor (Feat. Maseo of De La Soul)
 8. Residual Curiosities (Feat. Lyric Jones)
 9. God Send (Feat. Dwele)
 10. Round Irving High School (Feat. Cheryl Boyce-Taylor & Angela Winbush)
 11. French Kiss Trois (Feat. Redman & Illa J)
 12. Live Forever (Feat. Pos of De La Soul, Little Brother & Darien Brockington)
 13. Forever

Album “Forever”, stanowiący drugą solową, i niestety pośmiertną, płytę Phife Dawga ukazał się 22-go marca.

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →