fot. Al Pereira, Getty Images

A Tribe Called Quest świętuje 30. rocznicę „The Low End Theory”


27 września 2021

Podziel się newsem:

Nowojorska grupa A Tribe Called Quest świętuje już trzecią dekadę od premiery swojej drugiej płyty. Kultowe The Low End Theory ujrzało światło dzienne 24 września 1991. W związku z jubileuszem, w Internecie pojawiły się okazjonalne nagrania.

30 lat The Low End Theory

Drugi album A Tribe Called Quest w większości został wyprodukowany przez Q-Tipa, a całość oscylowała wokół jazzowych brzmień. Płyta zadebiutowała na 45. miejscu listy Billboard 200, a w 1992 uzyskała status złotej płyty. Platynowe wyróżnienie przyznano jej trzy lata później. Po trzydziestu latach od premiery, zespół opublikował szereg remixów i instrumentali, między innymi Check The Rhime autorstwa Mr. Muhammada oraz Skeffa. Pojawiły się także Scenario, Hot Sex i Jazz (We’ve Got) w wersji re-recording.

A Tribe Called Quest z przełomowym albumem

The Low End Theory jest kamieniem milowym nie tylko dla nowojorskiego zespołu, ale również dla rapu w ogóle. Album wielokrotnie pojawiał się w zestawieniach najlepszych tytułów XX wieku albo lat 90. Tribe’y zostali wyróżnieni m.in. przez magazyny Rolling Stone, Pitchfork, Vibe, Ego Trip czy niemiecki Spex. Q-Tip, Phife Dawg i Ali Mahammad garściami czerpali z muzyki jazzowej, a w warstwie lirycznej wyraźnie odstawali od reszty ówczesnej sceny. Dziedzictwo po drugim albumie od Tribe’ów można dostrzec również na obecnym nowoszkolnym podwórku, np. u Cordae.

fot. Al Pereira

Zobacz: Q-Tip potwierdza! Będzie nowy album A Tribe Called Quest

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku na rynku pojawi się kolejny pośmiertny album Phife’a Dawga pt. Forever. Na początku września pojawił się singiel French Kiss Trois z gościnnym udziałem Redmana i Illa J. Produkcją muzyczną zajęła się kanadyjska grupa Potatohead People tworząca muzykę z pogranicza rapu i elektroniki.

okładka albumu ATCQ – The Low End Theory

A Tribe Called Quest – The Low End Theory – odsłuch albumu

Nowojorska grupa A Tribe Called Quest świętuje już trzecią dekadę od premiery swojej drugiej płyty. Kultowe The Low End Theory ujrzało światło dzienne 24 września 1991. W związku z jubileuszem, w Internecie pojawiły się okazjonalne nagrania. 30 lat The Low End Theory Drugi album A Tribe Called Quest w większości został wyprodukowany przez Q-Tipa, a […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →