Dlaczego dwie nagrody Billboard dla BTS mają znaczenie?


06 maja 2019

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Koreański zespół BTS znalazł się wśród nagrodzonych na tegorocznej gali Billboard Music.

Muzycy odebrali dwie statuetki: Best Social Artist oraz Best Duo/Group. Boysband uświetnił także galę swoim występem, łącząc siły z Halsey, z którą wykonali swój ostatni hit Boy with luv.

W przeciwieństwie do większości nagród przemysłu muzycznego, takich jak Grammy, BBMA opiera się nie na głosach kapituły, a na sprzedaży albumów, streamingu, ilości odtworzeń utworu w radiu oraz zasięgach artysty w mediach społecznościowych.
Koreański zespół wielokrotnie bił rekordy. Jest, między innymi, wpisany do księgi rekordów Guinessa za największą ilość retweetów. Teledysk do Boy with luv dzierży rekord YouTube w największej ilości wyświetleń w ciągu pierwszych 24 h (74,6 mln).
BTS byli też pierwszymi azjatyckimi artystami, którzy przekroczyli 5 miliardów streamów na Spotify (zobacz: Boysband BTS z rekordem na Spotify)Nie powinno więc zaskakiwać, że statuetki trafiły właśnie w ręce Koreańczyków. Mimo to, nagrody, szczególnie Best Duo/Group, wydają się przełomem w historii grupy.

BTS od lat zgarniają wszystkie najważniejsze nagrody azjatyckiego przemysłu muzycznego. Inaczej sprawa ma się na Zachodzie. BBMA był pierwszą amerykańską galą, która dostrzegła fenomen koreańskiego zespołu.
Boysband po raz pierwszy został nominowany w 2017 roku do Best Social Artist i od tego momentu zdobył nagrodę trzy razy z rzędu. Jest to jednak nagroda publiczności, w której głosowanie na zwycięzcę odbywało się przez Internet.
Mimo, iż przewaga, którą zespół uzyskiwał nad konkurencją była imponująca, nagrody wciąż zostawiały pewien niedosyt, bo wiązały się raczej z popularnością, a nie z rzeczywistymi osiągnięciami muzycznymi. W tym roku sprawa się odwróciła, gdy Bangtani zeszli ze sceny ze statuetką dla najlepszego zespołu.
K-pop zawsze był traktowany jako ciekawostka z dalekiej Azji, ale zdaje się, że to się zmienia. Coraz więcej zespołów z Korei zyskuje globalną sławę, wchodząc we współpracę z zachodnimi artystami, wyprzedając amerykańskie i europejskie trasy koncertowe oraz promując się w amerykańskich show.
Sam Billboard poza BTS nominował do Top Social Awards dwie inne k-popowe grupy – EXO oraz GOT7. Wygląda na to, że Bangtani przeszli już do mainstreamu, zostawiając za sobą szeroko otwarte drzwi. Czekamy na kolejnych.

Koreański zespół BTS znalazł się wśród nagrodzonych na tegorocznej gali Billboard Music. Muzycy odebrali dwie statuetki: Best Social Artist oraz Best Duo/Group. Boysband uświetnił także galę swoim występem, łącząc siły z Halsey, z którą wykonali swój ostatni hit Boy with luv. W przeciwieństwie do większości nagród przemysłu muzycznego, takich jak Grammy, BBMA opiera się nie […]

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku: