kadr z filmu „Elvis”, fot. materiały prasowe

Dlaczego Austin Butler wciąż używa głosu Elvisa?


19 stycznia 2023

Podziel się newsem:

Austin Butler wciąż używa charakterystycznego głosu, który wyćwiczył do roli Elvisa Presleya w filmie biograficznym na temat legendarnego muzyka. Jego trenerka głosu uważa, że wokalnych przyzwyczajeń może się w ogóle nie oduczyć.

Rola w Elvisie przełomowa dla Austina Butlera

Aktor Austin Butler do niedawna był znany przede wszystkim z udziału w filmach młodzieżowych i ról drugoplanowych (Pewnego razu… w Hollywood Quentina Tarantino i Truposze nie umierają Jima Jarmuscha). Główna rola w filmie biograficznym z 2022 roku na temat Elvisa Presleya była kamieniem milowym w jego karierze. Elvis w reżyserii Baza Luhrmanna (Moulin Rouge!, Australia, Wielki Gatsby) to historia o wieloletniej relacji Presleya z Pułkownikiem Tomem Parkerem (Tom Hanks) oraz o jego drodze kariery – od życia w najbiedniejszych częściach Mississippi do bycia królem rock and rolla. Film porusza wątki nadużyć finansowych wobec Elvisa, jego problemów z uzależnieniem oraz relacji z żoną Priscillą Presley (Olivia DeJonge).

Choć teatralny, krzykliwy styl Luhrmanna nie przypadł do gustu wszystkim krytykom, większość zachwycała się tym, jak Austin Butler wcielił się w Elvisa Presleya. Niedawno zmarła córka muzyka, Lisa Marie Presley, po dwukrotnym obejrzeniu filmu stwierdziła, że aktor „pięknie ucieleśnił serce i duszę” jej ojca, a jego występ był „bezprecedensowy i w końcu wykonany z szacunkiem”. Nie tylko ona zachwycała się rolą Butlera. Otrzymał liczne nominacje do nagród filmowych i ma już na koncie wygraną statuetkę People’s Choice oraz Złoty Glob dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym. Krytycy przewidują, że do jego rąk trafi również statuetka oscarowa dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Głos Elvisa pozostanie mu na zawsze?

Żeby jak najlepiej oddać postać legendarnego artysty, Austin musiał przygotowywać się do roli przez lata.

Nie znałem szczegółów jego biografii. To poszukiwanie i grzebanie w jego życiu to była dla mnie wielka radość. Chciałem wiedzieć o nim wszystko. Na świecie nadal jest wielu ludzi, którzy mają obsesję na punkcie Elvisa. On jest całym ich życiem, a ja mogłem przez jakiś czas mieć taką obsesję jak oni i nazywać to pracą. Przez wiele tygodni czytałem wszystkie dostępne książki o Elvisie. Oglądałem każdy możliwy film, słuchałem wywiadów. Studiowałem jego gesty i ruch sceniczny

– opowiadał Butler w rozmowie z Anną Wendzikowską.

Dużą częścią przygotowań była zmiana głosu aktora. Pracował nad nim wiele miesięcy, obniżając odpowiednio swój wokal i akcentując słowa w stylu Elvisa. Podczas wywiadów promujących film oraz ostatniej przemowy na ceremonii wręczenia Złotych Globów jego głos wciąż przypomina ten, który pojawił się w filmie. Wiele osób uważa, że aktor robi to na pokaz i udaje. „Nie wydaje mi się, żebym nadal brzmiał jak on, ale chyba muszę, ponieważ często to słyszę” – powiedział dziennikarzom Butler na początku tego miesiąca.

“Elvis”, materiały prasowe

Odtwórcę Elvisa broni jego trenerka głosu, Irene Bartlett. Zapewniła, że ​​Butler spędził tyle czasu używając głosu Króla, że nie można stwierdzić, jak długo mu on zostanie. Istnieje też niestety szansa, że głos aktora nigdy nie wróci do brzmienia sprzed pracy nad filmem.

Zmiany głosu nie zawsze się sprawdzają

Nie tylko Austin Butler miał problem z wyjściem ze swojej głosowej roli nie dotyczy to tylko świata kina. Wiele mówiło się o tym, jak frontman Arctic Monkeys, angielski muzyk Alex Turner, przyjął „transatlantycki” akcent po przeprowadzce do USA. Było to obiektem wielu żartów, szczególnie po jego przemowie na BRIT Awards w 2014 roku, gdy jego akcent brzmiał naprawdę dziwacznie, a komizmu dodawał fakt, że Turner upodobał sobie w tamtym czasie styl amerykańskiego rock’n’rollowca. Budziło to zdziwienie wśród słuchaczy, ponieważ Turner był szerzej znany przez swój angielski akcent z Yorkshire. Aktorce Millie Bobby Brown zarzucano za to, że po graniu w amerykańskim hicie Netfliksa Stranger Things zatraciła swój naturalny angielski akcent.

Choć polskie ucho może tego nie wychwycić, niektóre próby używania obcych akcentów przez aktorów, są wyjątkowo groteskowe. Wytykano to m.in. Jennifer Lawrence w filmie Czerwona jaskółka (2018), która zaprezentowała bardzo nieudany rosyjskobrzmiący sposób mówienia (jak wiele amerykańskich aktorów, bardzo go przerysowała), Anne Hathaway za „angielski” akcent w romansie Jeden dzień (2011). Wpadki zdarzają się nawet takim aktorom, jak Keanu Reeves (tragiczny głos w Drakuli) czy Kevin Costner, który w Robin Hood: Książę złodziei nie popisał się grą aktorską. Polecamy również posłuchanie Nicolasa Cage’a z włoskim akcentem w filmie Kapitan Corelli (2001).

Posłuchaj więcej:

Austin Butler wciąż używa charakterystycznego głosu, który wyćwiczył do roli Elvisa Presleya w filmie biograficznym na temat legendarnego muzyka. Jego trenerka głosu uważa, że wokalnych przyzwyczajeń może się w ogóle nie oduczyć. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: […]

Tutaj kupisz swój bilet na koncert lub festiwal!

Biletomat.pl
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →