Czy polskie festiwale są bardziej eko?


30 października 2019

Obserwuj nas na instagramie:

Sezon letnich festiwali za nami. W tym roku dużo mówiło się o problemie ekologii i tym, jak organizatorzy dużych imprez plenerowych mogą zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Sprawdźcie, jakie rozwiązania wprowadziły największe polskie festiwale.

Kubki wielorazowego użytku

Podczas większości tegorocznych festiwali muzycznych zrezygnowano z jednorazowych kubków na napoje, zastępując je tymi wielorazowymi, za które pobierana jest kaucja. Rezygnuje się także z plastikowych słomek. Efekt jest taki, że po zakończeniu imprezy, jej teren nie tonie w plastiku.

ekologia na festiwalach
Kraków Live Festival 2019

Darmowa woda dla uczestników

Kolejnym rozwiązaniem jest zapewnienie darmowej wody z wodociągów miejskich. Uczestnicy m.in. Audioriver 2019 czy Tauron Nowa Muzyka 2019 mogli wnieść na teren festiwalu swoje butelki, ograniczając tym samym ilość zużytych butelek plastikowych. Ulgę odczuły także portfele, gdyż butelkowana woda często osiąga ceny słodzonych napojów i piwa.

Tauron Nowa Muzyka Fot. Lukas Nazdraczew
Tauron Nowa Muzyka 2019, fot. Lukas Nazdraczew

Bezmięsne menu

Krok w przód jeśli chodzi o ekologię wykonał również OFF Festival 2019. W ofercie gastronomicznej dominowały dania wegetariańskie i wegańskie (80%), a wszystkie napoje i jedzenie podawane były w naczyniach biodegradowalnych. Dużą uwagę zwracano także na odpowiednią segregację śmieci.

OFF Festival 2019
OFF Festival 2019

To tylko kilka przykładów ekologicznych rozwiązań na festiwalach muzycznych. Więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się podczas specjalnej debaty, podczas której spotkają się przedstawiciele znanych polskich festiwali.

Ekotrendy na festiwalach muzycznych – debata

Debata odbędzie się 7 listopada w ramach projektu ZA___SCENĄ, w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Wśród zaproszonych gości znajdą się przedstawiciele polskich festiwali: Karolina Wanat – OFF Festival, Piotr Orlicz-Rabiega – Audioriver Festival, Anna Pruszyńska – Olsztyn Green Festival i Anna Orzech – Pol’and’Rock Festival.

W trakcie debaty będzie można dowiedzieć się, czy festiwal muzyczny można zorganizować w duchu less waste i zero waste bez ponoszenia wysokich kosztów oraz jak zminimalizować tony odpadków produkowane przez publiczność liczoną w tysiącach.

Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

ekotrendy na festiwalach muzycznych

Sezon letnich festiwali za nami. W tym roku dużo mówiło się o problemie ekologii i tym, jak organizatorzy dużych imprez plenerowych mogą zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Sprawdźcie, jakie rozwiązania wprowadziły największe polskie festiwale. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →