kadr z klipu do utworu "K4LION" Kalego

Przyłapany na kradzieży. Kali wydał oświadczenie w sprawie refrenu do “Atlantydy”


25 października 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Jak zauważył syn jednego z członków zespołu Jauntix, Kali „pożyczył” tekst refrenu z ich utworu. Jest oświadczenie artysty.

Ukradł? Pożyczył? Kali wydaje oświadczenie

Pamiętacie zespół Jauntix? Kali miał prawdopodobnie nadzieję, że nie, gdy pisał utwór Atlantyda ze swojej ostatniej płyty K4LION. „Pożyczył” bowiem tekst refrenu z piosenki zespołu, który największe sukcesy święcił początkiem lat 90 i wykorzystał w swoim numerze. Chodzi dokładnie o czterowers:

Chodź zabiorę cie na Atlantydę
Na cudowny zatopiony ląd
Zaryzykuj chociaż może zginiesz
Ucieknijmy razem szybko stąd

Całą sprawą zainteresował się syn jednego z członków Jauntix, Marcina Jaglarza, który nagłośnił sprawę. Odniósł się do niej także Kali, który wydał następujące oświadczenie na swoim Facebooku, a także nieco poszerzone na instagramowym story, skąd już zdążyło zniknąć:

Na albumie „K4LION” wykonałem opracowanie utworu muzycznego „Atlantyda” z 1992 r zespołu Jauntix, polegające na wykorzystaniu fragmentu tekstu bez wskazania – Małgorzaty Krajewskiej – jako współautora tekstu, a utworu Jauntix „Atlantyda” jako inspiracji, za co przepraszam. Automatycznie podejmuję legalne kroki służące wyprostowaniu tego niedopatrzenia z nadzieją, że zarówno Wy, jak i fani zespołu Jauntix, okażecie wyrozumiałość, a cała sprawa będzie mieć pozytywny finał, obecnie wszystko na to wskazuje.

Przyłapany na kradzieży. Kali wydał oświadczenie w sprawie refrenu do „Atlantydy”

Na tym sprawa prawdopodobnie się zakończy, choć ciężko nie czuć niesmaku po takim oświadczeniu. Jak bowiem można nazwać „opracowaniem” wykorzystanie treści refrenu z innego utworu, nie uwzględniając przy tym istnienia, chociażby prawa autorskiego? I w jaki sposób niedopatrzeniem jest jawna kradzież treści refrenu, tym bardziej, że płyta Kalego trafiła już na półki sklepowe i za późno już na zmianę w jej treści w przypadku, gdyby członkowie zespołu Jauntix nie życzyli sobie wykorzystania ich Atlantydy? Poniżej znajdziecie oba utwory. A jaka jest wasza opinia na temat całego zdarzenia?

Jauntix – Atlantyda

Kali – Atlantyda

Jak zauważył syn jednego z członków zespołu Jauntix, Kali „pożyczył” tekst refrenu z ich utworu. Jest oświadczenie artysty. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Ukradł? Pożyczył? Kali […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →