Czerwona strefa w Warszawie, Poznaniu i innych dużych miastach – co to oznacza?


14 października 2020

Podziel się newsem:

Jutro podczas konferencji Ministra Zdrowia poznamy nową listę powiatów i miast, które znajdą się w czerwonej strefie. Wiele wskazuje na to, że do strefy czerwonej trafią największe miasta w Polsce, w tym Warszawa, Poznań i Kraków. Sprawdźcie, co to oznacza.

Od 10 października cała Polska znajduje się w żółtej strefie, z wyłączeniem 32 powiatów i 6 miast, które znajdują się w strefie czerwonej.

Z dnia na dzień Ministerstwo Zdrowia informuje o coraz większej liczbie zachorowań. Na czwartek, 15 października zaplanowana jest kolejna konferencja Ministra Zdrowia Adam Niedzielskiego, podczas której poznamy nową listę miejsc, w których zostanie wprowadzona czerwona strefa. Znajdują się w niej powiaty i miasta, w których liczba nowych zachorowań jest większa niż 12 na 10 tys. mieszkańców w ciągu 2 tygodni.

Warszawa, Poznań, Kraków i inne duże miasta w czerwonej strefie

Prawdopodobnie już w ten czwartek, 15 października do strefy czerwonej trafią największe miasta Polski, w tym Warszawa, Poznań czy Kraków. Nowe regulacje będą obowiązywać od soboty, 17 października. Sprawdźcie, jakie obostrzenia obowiązują w strefie czerwonej.

Adam Niedzielski Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Adam Niedzielski, fot. PAP/Piotr Nowak

Jakie obostrzenia obowiązują w strefie czerwonej?

Koncerty, imprezy i inne wydarzenia kulturalne w strefie czerwonej

  • w strefie czerwonej wydarzenia kulturalne w przestrzeni zamkniętej mogą się odbywać z udziałem 25 proc. publiczności oraz przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami. Wydarzenia kulturalne na otwartym powietrzu mogą być organizowane z udziałem nie więcej niż 100 osób.

Wydarzenia kulturalne w strefie czerwonej 
Odbywają się:
1. W pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych, pod warunkiem:
a) udostępnienia widzom co czwartego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami,
b) zapewnienia, aby widzowie realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa;
2. Na otwartym powietrzu pod warunkiem:
a) zapewnienia, aby jednocześnie liczba widzów była nie większa niż 100 osób,
b) zachowania odległości co najmniej 1,5 m od innych osób przez wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie odległości 1,5 m,
c) zapewnienia, aby widzowie realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób.

źródło: https://www.gov.pl/
  • w strefie czerwonej obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia z tzw. wolnym parkietem
  • w strefie czerwonej w kinach publiczność może zajmować nie więcej niż 25 proc. miejsc, z zachowaniem 1,5 m odstępu między widzami oraz zasłaniając usta i nos

Zgromadzenia, uroczystości religijne, okolicznościowe, organizacja kongresów i targów w strefie czerwonej

  • w strefie czerwonej, w zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m,
  • w strefie czerwonej w uroczystościach religijnych może uczestniczyć ograniczona liczba osób. W budynku możliwe jest 50% obłożenia i wierni muszą zakrywać usta oraz nos. Na zewnątrz należy zachować 1,5 m odległości między osobami oraz zakrywać usta i nos,
  • w strefie czerwonej nie można organizować konferencji oraz targów,
  • w strefie czerwonej zamknięte zostają wesołe miasteczka, parki rozrywki i parki rekreacyjne,
  • w strefie czerwonej w weselach i innych uroczystościach okolicznościowych może brać udział maksymalnie 50 osób (z wyjątkiem obsługi). Uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.

Gastronomia, siłownie i kluby fitness oraz wydarzenia sportowe w strefie czerwonej

Dodatkowe ograniczenia dotyczą także gastronomii oraz obiektów sportowych. Restauracje mogą działać w godzinach 6:00 do 22:00. Ograniczenia tego nie stosuje się w przypadku wydawania żywności na wynos oraz dowozu. Przed godziną 22:00 zarówno w lokalu, jak i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa powinna zakrywać usta i nos. Istnieje limit 1 osoby na 4 m2.

Działalność siłowni i klubów fitness jest dopuszczalna, pod warunkiem, że znajduje się w nich nie więcej niż 1 osoba na 10m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m odległości. W strefie czerwonej zajęcia i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności.

Jutro podczas konferencji Ministra Zdrowia poznamy nową listę powiatów i miast, które znajdą się w czerwonej strefie. Wiele wskazuje na to, że do strefy czerwonej trafią największe miasta w Polsce, w tym Warszawa, Poznań i Kraków. Sprawdźcie, co to oznacza. Od 10 października cała Polska znajduje się w żółtej strefie, z wyłączeniem 32 powiatów i […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50-500 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.