kadr z filmu „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” podpadła ministrowi obrony Francji


14 lutego 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Polityk Sébastien Lecornu uważa, że film Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu negatywnie portretuje francuskich żołnierzy. „Potępiam tę fałszywą i wprowadzającą w błąd reprezentację naszych sił zbrojnych” – powiedział. Jak pokazuje ich film?

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu przeciwko Francji?

W kolejnej części filmu Marvela o mieszkańcach Wakandy – fikcyjnego afrykańskiego państwa – fabuła skupia się na obronie terytorium przed obcymi siłami. Jeden z wątków opowiada o grupie najemników, którzy próbują okraść Wakandę z jej bogactw. Minister obrony narodowej Francji uważa, że w filmie Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu agresorzy są bardzo podobni do francuskich żołnierzy. Zauważył to dziennikarz Jean Bexon, który uważa, że stroje najemników z filmu są bardzo zbliżone do tych noszonych przez francuską armię, stacjonującą w Mali przez niemal dekadę. Część filmu rozgrywa się również w Ansongo w Mali, gdzie interweniowały francuskie siły zbrojne.

kadr z filmu „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”

„Podczas gdy wszystkie inne elementy filmu są fikcyjne, zarówno nazwy jak i miejsca, przy okazji wyraźnie wskazuje się na Francję. Francuska armia jest przedstawiana jako zaangażowana w grabież zasobów kraju i oczywiście jest to niedopuszczalne” – powiedział o filmie „CNN” przedstawiciel francuskiego ministra. „Zdecydowanie potępiam tę fałszywą i wprowadzającą w błąd reprezentację naszych sił zbrojnych” – napisał w niedzielę na Twitterze Sébastien Lecornu.

kadr z filmu „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”

Rzecznik ministerstwa zaznaczył: „Nie prosimy studia o usunięcie filmu ani nic podobnego, ale rolą ministra jest obrona francuskiej armii, która była zaangażowana w Mali w obronę kraju przed grupami terrorystycznymi”.

Do zarzutów nie odniosło się jeszcze studio Marvela.

Francuscy żołnierze w Mali

Przez prawie dziesięć lat trwała zbrojna interwencja Francji, we współpracy z jej kilkoma byłymi koloniami, przeciwko dżihadystom w regionie Sahelu w Afryce. Operacja naziemna i powietrzna przeciwko islamskim bojownikom rozpoczęła się od misji w 2013 roku na prośbę Mali. Następnie przerodziła się w Operację Barkhane, szerszą francuską inicjatywą antyterrorystyczną wymierzoną w islamistów.

Po zamachu stanu w 2020 roku i ustanowieniu dyktatury wojskowej w Mali, zwłaszcza po rozmieszczeniu rosyjskiej grupy najemników Wagnera (stali się narzędziem ekspansji wojskowo-politycznej Rosji w Afryce) pod koniec 2021 r., w kraju wrosły nastroje antyfrancuskie, przypominające o krwawej historii kolonialnej w tych rejonach Afryki.

Polityk Sébastien Lecornu uważa, że film Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu negatywnie portretuje francuskich żołnierzy. „Potępiam tę fałszywą i wprowadzającą w błąd reprezentację naszych sił zbrojnych” – powiedział. Jak pokazuje ich film? Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →