Blauka – rzeczy, które wyrzuciłem, czyli „Trefne Fanty” zapowiadają drugą płytę


23 października 2020

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Blauka to zespół czerpiący garściami z estetyki vintage, a jednocześnie taki, który to nowoczesność zdaje się zabierać w przeszłość, a nie odwrotnie. Manewr teoretycznie niemożliwy, im jednak się udało. Grupa prezentuje Trefne Fanty, singiel który wraz z teledyskiem, zapowiada zupełnie nowy materiał.

Blauka – to, co było, to, co jest

Za profilem zespołu stoi jeden z ulubionych muzycznych tricków, to znaczy: grać miło i przyjemnie, aby nieco upluszowić i ukryć wątki z warstwy lirycznej. To dysonans, który sprawdza się doskonale, igra z percepcją słuchacza no i wystawia go na interpretacyjną próbę. Blauka na swojej debiutanckiej płycie Miniatura skutecznie poczarowała i utkała swoje brzmienie na łagodności, miękkości i puchu. Ale – bo musi być jakieś ale – to jest łoże księżniczki na ziarnku grochu. Coś tam w środku uwiera, coś kłuje, coś rysuje te gładkie akordy. No i dokładnie tak, jak w baśni, to dosłowne ziarnko grochu okazuje się niezbędnym komponentem bajkowej aury.

Blauka
fot. Ola Bodnaruś

Blauka – na ścieżce z żółtej kostki

Trefne Fanty to pierwszy singiel, który wieszczy nadejście drugiego albumu zespołu. Już sama tytulatura bardzo mocno wpada w konwencję, jaką obrali sobie Georgina Tarasiuk wraz z Piotrem Lewańczykiem. Blauka to ścisły muzyczny koncept i nawet jeżeli materiał zdaje się nie być ze sobą powiązany, to – niespodzianka – jest. Nie tylko melodią, stylizowaną na lekkie oderwanie się od rzeczywistości, ale też estetycznym sznytem, mrugnięciem do językowego kodowania i nurzaniem się w retrospektywie. Zespół podąża tropem indiepopowej psychodelii, zgrabnie kłaniając się latom 70. ale – na szczęście – pozostają przy tym na swoim miejscu.

Blauka – Trefne Fanty

Blauka – niech grają długo i szczęśliwie

Trefne Fanty kontynuują motyw z Miniatury, jednakże nie mogę się oprzeć wrażeniu, że tym razem kredki docisnęły się do papieru zdecydowanie mocniej. Tam były pastele, tu jest raczej soczyście. Ostrzej, lecz nie drażniąco. Muzyka zachowała przejrzystą aurę, a jednocześnie wybrzmiała stanowczo, pykający bas poprowadził delikatny wokal, co zaowocowało Blauką w starej-nowej odsłonie. Bardziej pewnej, co stanowi o wielkich nadziejach związanych z drugą płytą.

Blauka
fot. Ola Bodnaruś

Zdjęcie główne: fot. Ola Bodnaruś

Blauka to zespół czerpiący garściami z estetyki vintage, a jednocześnie taki, który to nowoczesność zdaje się zabierać w przeszłość, a nie odwrotnie. Manewr teoretycznie niemożliwy, im jednak się udało. Grupa prezentuje Trefne Fanty, singiel który wraz z teledyskiem, zapowiada zupełnie nowy materiał. Blauka – to, co było, to, co jest Za profilem zespołu stoi jeden […]

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50-500 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.