„Joyland” zakazany. Pakistan banuje własnego kandydata do Oscara 2023
Obserwuj nas na instagramie:
Rząd Pakistanu zbanował Joyland, ich kandydata do Oscara za bycie „niezgodnym z wartościami społecznymi i normami moralnymi”
Joyland zakazany
To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii Oscarów i ciężko się dziwić oburzeniu świata, bo cała sytuacja zakrawa na absurd. Joyland, film Saima Sadiqa, został konkursowo wyłoniony jako kandydat Pakistanu w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Żeby do startu w konkursie w ogóle doszło, produkcja musiała uzyskać zgodę pakistańskiego Ministerstwa Informacji i Radiofonii, umożliwiającej dystrybucje filmu. Ta, uzyskana 17 sierpnia br., została jednak cofnięta wraz z dniem 11 listopada. Wszystko za sprawą licznych skarg złożonych na Joyland. Możemy o tym przeczytać w oficjalnym rozporządzeniu:
Otrzymaliśmy skargi, że film zawiera budzące wysoki sprzeciw materiały, które nie są zgodne z wartościami i normami moralnymi naszego społeczeństwa i jest wyraźnie odstający od norm „przyzwoitości i moralności”, określonych w artykule dziewiątym rozporządzenia dotyczącego kinematografii z 1979 roku. Teraz zatem, korzystając z uprawnień przyznanych w sekcji 9(2) (a) wspomnianego rozporządzenia i po przeprowadzeniu dochodzenia, rząd federalny ogłasza film fabularny zatytułowany Joyland jako niecertyfikowany dla całego Pakistanu w kinach, które podlegają jurysdykcji CBFC (Ministerstwa Informacji i Radiofonii) ze skutkiem natychmiastowym
Do decyzji rządu Pakistanu odniósł się już Saim Sadiq, publikując wpis na swoim Instagramie, krytykujący tę decyzję i proponujący hasztag #ReleaseJoyland.
Odpowiedź Saima Sadiqa na decyzję rządu Pakistanu
Co tak oburzyło Pakistańczyków?
O czym więc jest Joyland, skoro tak oburzył pakistańskie społeczeństwo? Głównym bohaterem filmu Saima Sadiqa jest Haider, najmłodszy syn patriarchalnej rodziny Ranów z klasy średniej. Podczas gdy Ranowie oczekują narodzin chłopca, Haider potajemnie dołącza do teatru tańca erotycznego i zakochuje się w tamtejszej transseksualnej gwieździe. Ich historia miłosna odkrywa tajemnice i pragnienia całej rodziny Ranów. Pamiętając, że Pakistan jest krajem muzułmańskim, taka reakcja społeczeństwa była niestety czymś, czego twórcy filmu mogli się spodziewać. Światowa premiera Joyland odbyła się 23 maja, jednak w związku z zamieszaniem związanym z dystrybucją filmu ciężko określić, kiedy będzie on dostępny w Polsce.
Rząd Pakistanu zbanował Joyland, ich kandydata do Oscara za bycie „niezgodnym z wartościami społecznymi i normami moralnymi” Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Joyland zakazany To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek […]
Obserwuj nas na instagramie: