fot. wiwibloggs

Eurowizja 2022: Ukraina nawołuje do usunięcia Rosji z konkursu!


25 lutego 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Wydarzenia dziejące się obecnie za naszą wschodnią granicą rzutują na wszystkie dziedziny życia. Wywarły także wpływ na rynek muzyczny i między innymi zbliżającą się Eurowizję. Ukraiński nadawca Suspline wezwał do usunięcia telewizji rosyjskiej z Europejskiej Unii Nadawców.

Ukraina wnosi o usunięcie Rosji z konkursu

Po wywołanym przez Rosję ataku na Ukrainę telewizja Suspilne wystosowała do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) komunikat o usunięcie rosyjskich nadawców z jej struktury. List został skierowany do Delphine Ernotte, szefowej EBU.

W mocno sformułowanym oświadczeniu Mykoła Czernotycki, prezes zarządu UA:PBC powiedział, że Rosja „jako agresor i naruszający prawo międzynarodowe” nie powinna uczestniczyć w Eurowizji, a jej obecność „podważa samą ideę konkurencji”. Chciał tym zachęcić do dialogu i jedności.

Szanowna Pani Ernotte
UA:PBC, jako Publiczny Nadawca Ukrainy, okazuje szacunek i prosi o wsparcie i ochronę wspólnych wartości członków związku radiowego.


Jak wiadomo, 21 lutego 2022 r. Federacja Rosyjska postanowiła uznać „niepodległość” swoich tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy – tzw. „Ługańskiej Republiki Ludowej” i „Donieckiej Republiki Ludowej”. Poprzez takie działania strona rosyjska zlekceważyła prawo międzynarodowe, Kartę Narodów Zjednoczonych oraz naruszyła suwerenność i integralność terytorialną państwa ukraińskiego w jego uznanych międzynarodowo granicach.


Takie działania są wynikiem długofalowej agresywnej polityki Rosji, realizowanej po części poprzez propagandę za pośrednictwem stronniczych rosyjskich mediów, w tym nadawców EBU i Ogólnorosyjskie Państwowe Rozgłośnie Telewizyjno-Radio.


Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę nadawcy EBU z Federacji Rosyjskiej, w tym Channel One i Ogólnorosyjska Państwowa Telewizja i Radiofonia, są rzecznikami Kremla i kluczowym instrumentem propagandy politycznej finansowanej przez Rosję. Zamiast kierować się wartościami EBU, nadawcy ci stale i systematycznie rozpowszechniają dezinformację, naruszają standardy dziennikarskie, sieją wrogość i są wiodącym elementem wojny informacyjnej rządu rosyjskiego z Ukrainą i resztą cywilizowanego świata.


Członkowie EBU muszą wykazać się zdolnością do wypełniania swoich zobowiązań członkowskich, w szczególności do promowania celów EBU określonych w Artykule 1.2 Statutu EBU, a mianowicie:
• promocja i rozwój koncepcji mediów społecznościowych i ich wartości, w tym powszechności, niezależności, doskonałości, różnorodności, odpowiedzialności i innowacyjności zgodnie z Deklaracją EBU w sprawie kluczowych wartości nadawców publicznych
• zapewnienie wolności słowa i informacji
• swobodne kształtowanie punktów widzenia
• rozwój dialogu międzykulturowego
• wzmacnianie jedności społecznej


W związku z systematycznym postępowaniem rosyjskich nadawców-członków EBU polityki dezinformacyjnej Federacji Rosyjskiej sprzecznymi z powyższymi zasadami EBU, UA:PBC zwraca się do Państwa o rozpoczęcie procedury wypowiedzenia członkostwa rosyjskich nadawców „Channel One”.


W 2021 roku EBU zawiesiła członkostwo Belteleradiocompany za naruszenie podstawowych wartości nadawcy. Ponieważ rosyjscy nadawcy i Ogólnorosyjska Państwowa Telewizja i Radiofonia są podobnie instrumentami władzy, systematycznie łamiąc dziennikarskie standardy i wartości EBU, UA:PBC oczekuje podobnego rozpatrzenia i dalszej pozytywnej decyzji w sprawie zakończenia ich członkostwa w Europejskiej Wspólnocie Nadawców Publicznych.


Zdajemy sobie sprawę, że proces zawieszenia lub zawieszenia członkostwa w EBU wymaga dokładnego rozważenia przez Zarząd EBU i skierowania do Zgromadzenia Ogólnego EBU. W międzyczasie apelujemy do EBU, aby teraz zareagowała na niedopuszczalną sytuację spowodowaną przez Rosję przy wsparciu jej zasadniczo państwowych nadawców, którzy są członkami EBU.


Wzywamy EBU do jak najszybszego rozważenia przez nadawców członkowskich wykluczenia Rosji z Konkursu Piosenki Eurowizji 2022 z powodu rażącego naruszenia przez odpowiedniego nadawcę uczestniczącego Regulaminu ESC-2022 na wartościach EBU. Odpowiednia kampania #EurowizjaBezRosji została uruchomiona przez zwolenników tego międzynarodowego konkursu i jest już rozpowszechniana w Internecie.
Ponadto pragniemy podkreślić, że Konkurs Piosenki Eurowizji powstał po II wojnie światowej, aby zjednoczyć Europę. W związku z tym udział Rosji jako agresora i naruszającego prawo międzynarodowe w tegorocznej Eurowizji podważa samą ideę konkursu. Przypominamy, że udział Rosji w tegorocznym konkursie zapewnia Ogólnorosyjska Państwowa Telewizja i Radiofonia, która jest instrumentem władzy Kremla w wojnie informacyjnej z Ukrainą i stale łamie standardy dziennikarskie leżące u podstaw publicznego nadawania.


Obecnie działalność Ogólnorosyjskiego Państwowego Nadawcy Telewizji i Radia, a także rosyjskiego nadawcy Channel One, przeczy samej idei nadawania publicznego i stanowi wsparcie informacyjne dla nielegalnych działań Kremla, zagrażających pokojowi w Europie.


Wspólne wartości i zasady nadawców publicznych członków EBU to nie tylko slogany, dlatego oczekujemy jednomyślności i poparcia wszystkich kolegów nadawców w tej sprawie.


Z poważaniem
prezes Zarządu
Mykoła Czernotycki

Taka sama sytuacja miała miejsce w 2021 roku, kiedy to publiczny nadawca z Białorusi został zawieszony na trzy lata przez EBU z powodu łamania praw dziennikarzy, ustanowionych przez organizację. Co więcej – zgłoszony wtedy przez Białoruś utwór wyśmiewał protestujący naród i miał charakter czysto polityczny.

Przeczytaj także: Redaktorzy i redaktorki Rytmy.pl solidarni z Ukrainą

EBU przewiduje jednak udział obu państw

Eurowizja 2022 krajowe eliminacje Polska
Eurowizja 2022/ fot. eurovison.tv

Tymczasem rzecznik reprezentujący Europejską Unię Nadawców przekazał, że aktualnie organizatorzy Eurowizji nie mają w planach wykluczenia Rosji i spodziewają się jej startu. Komentuje też, że sytuacja na pewno może ulec jednak zmianie.

Konkurs Piosenki Eurowizji to niepolityczne wydarzenie kulturalne, które jednoczy narody i celebruje różnorodność poprzez muzykę. Publiczni nadawcy EBU zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie zobowiązali się do udziału w tegorocznym wydarzeniu w Turynie i obecnie planujemy powitać artystów z obu krajów, którzy wystąpią w maju. Oczywiście będziemy nadal uważnie monitorować sytuację.

– czytamy w wypowiedzi na stronie Onet.pl

Artyści w Rosji przeciwko wojnie

Swoim zdaniem przeciwko toczącej się obecnie wojnie podzieliło się wielu rosyjskich artystów. Zrobiła to na przykład Manizha, która reprezentowała Rosję na Eurowizji w 2021 roku. Jej przesłanie wprost mówi, że nie każda osoba w jej kraju zgadza się z decyzją prezydenta. Na jej Instagramie pojawił się wpis, a także czarna plansza.

To taki poranek, podczas którego żałujesz, że się obudziłeś. Nie wiesz, gdzie iść, komu pomóc. Siedzę na skraju łóżka i płaczę. Płaczę, bo to nie jest mój wybór. Ta agresja jest przeciwko mojej woli, przeciwko woli mojej rodziny i wierzę, że jest przeciwna woli naszych ludzi. Ukraińcy stanowią także moją rodzinę. Mój przyszły mąż jest w połowie Ukraińcem. Moi bliscy przyjaciele są Ukraińcami. Rosja i Ukraina to nie są po prostu dwa państwa. My jesteśmy krewnymi. Wojna między nami to bratobójstwo. Musimy być teraz bardzo ostrożni. Nie możemy dawać powodów do paniki i manipulować informacjami. Teraz każdy nieodpowiedni ruch może być śmiertelny.

– komentuje wokalistka.
Eurowizja
Manizha na Eurowizji w 2021 rok/ fot. DW

Swoim komentarzem podzielił się w mediach społecznościowych Siergiej Łazarew, który w barwach Rosji zaśpiewał w 2016 i 2019 roku. Wokalista przyznał, że jest rozgoryczony i rozbity całą tą sytuacją.

Mamy jedno życie i nie jesteśmy w stanie spokojnie oddychać czy planować jutra, ponieważ politycy mają inne plany. Proszę, przestańcie! Wspólnie powiedzcie STOP! Usiądźcie do stołu negocjacyjnego! Pozwólcie ludziom żyć! Nie wspierajcie wojny! Chcę, żeby moje dzieci żyły w pokoju! Chcę żyć i tworzyć w pokoju! NIE dla wojny!

– nawołuje wokalista.
Eurowizja
Siergiej Łazarew podczas Eurowizji w 2019 roku/ fot. eurovison.tv

Jak pomóc Ukrainie?

Parlament Europejski przyjął aplikację Ukrainy dotyczącą przystąpienia do Unii Europejskiej, a organizacje humanitarne nie ustają w pomaganiu naszym sąsiadom.

Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych w Ukrainie. Środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności na m.in. zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Redakcje Rytmy.pl i Muno.pl razem dla Ukrainy!

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej stworzyła zbiórkę, która jest dostępna pod linkiem Pomoc dla Ukrainy.

Przedstawiciele strony Support Ukraine opublikowali w mediach społecznościowych post instruktażowy dotyczący pomocy dla Ukraińców.

Wydarzenia dziejące się obecnie za naszą wschodnią granicą rzutują na wszystkie dziedziny życia. Wywarły także wpływ na rynek muzyczny i między innymi zbliżającą się Eurowizję. Ukraiński nadawca Suspline wezwał do usunięcia telewizji rosyjskiej z Europejskiej Unii Nadawców. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →