Słynne okładki i ich mniej słynni autorzy, których prace masz na koszulce


06 grudnia 2016

Obserwuj nas na instagramie:

Co aktualnie masz na sobie? Cztery paski z Black Flag? Goo i Sonic Youth? Fale radiowe i Joy Division? To oczywiście bardzo popularne wzory związane z kapelami, ale czy znasz ich autorów?

Grając w paru zespołach zawsze wychodziłem z założenia “do it yourself”, więc nawet okładki robiliśmy sami. Naturalnym więc, jakże naiwnym myśleniem było, że w okładce Goo palce maczała Kim Gordon, a fale to pewnie wymysł Iana Curtisa. Nic z tych rzeczy.

Znamy najbardziej mainstreamowych projektantów mody, ale czy znamy twórców projektów, które mamy na sobie i z którymi się utożsamiamy?

 

Raymond Pettibon

Najjaśniejszym punktem jego muzycznej kariery było granie 40 lat temu w Black Flag na basie – pomagał rozbujać zespół swojemu bratu, Gregowi Ginnowi. Największym wkładem w Black Flag natomiast było autorstwo słynnego loga z czterema paskami. Wtedy też Pettibon stwierdził, że całkiem nieźle czuje się w grafice i pomagał w designie merchu kalifornijskim kapelom, rysował artworki do zinów itp.

black_flag_logo-svg

Już od początku lat 80. swoje prace zaczął wystawiać w lokalnych galeriach, gdzie jego sztukę zauważyła, totalnie zachwycona Kim Gordon. Tak też nawiązała się między nimi nić współpracy, zwieńczona okładką do Goo, która przyozdabia 90% merchu Sonic Youth. Sama praca to zresztą typowo komiksowy, szorstki styl Pettibona. Inne jego znane muzyczne designy to, prócz oczywiście wszystkich płyt Black Flag i OFF!, choćby okładka do One By One Foo Fighters czy do debiutu Cerebral Ballzy.

a0600f09cd86eecbe97de4f5d0d52af4-1000x1000x1

Od lat 90. muzea i galerie zaczęły do swoich programów wprowadzać wystawy całkowicie poświęcone Pettibonowi – choćby Kunsthalle Bern w Szwajcarii czy Museum of Contemporary Art w Los Angeles. I jeśli chodzi o punkową sztukę i modę, to Pettibon obok Vivienne Westwood jest postacią najważniejszą.


 

Peter Saville

Nazwisko może nie mówić wiele, ale jego sztuka na pewno jest każdemu znana. Saville to jeden z założycieli Factory Records i naczelny grafik tej wytwórni. Same arty robione dla Factory pomogły mu wybić się wyżej – do Dindisc (offshot od Virgin Records). Zacznijmy więc wyliczankę…

Joy Division – Unknown Pleasures i Closer. New Order – Movement. Ultravox – Rage in Eden. King Crimson – Discipline. Cała reszta dyskografii New Order, pojedyncze płyty Suede czy Petera Gabriela. Koszulka reprezentacji Anglii i posada Creative Directora dla miasta Manchester.

Nie byłoby więc nadużyciem stwierdzenie, że tym, czym Pettibon jest dla niezależnej sceny amerykańskiej, tym Saville jest dla brytyjskiej.

unknownpleasuresmaxresdefault-20

new-order-blue-monday-pg-83jpg-30fd56bf9f9e181a-1

 

John Dyer Baizley

Bóg alternatywnego, niezależnego metalu – zarówno w kwestii muzycznej (Baizley to wokalista i gitarzysta Baroness), jak i w artystycznej. Jego charakterystyczny styl łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka – stąd też podobieństwa między artworkami Baroness, Kvelertak, Torche, Kylesa czy Black Tusk. Baizley zajmuje się też koszulkami – Metallica czy Vitamin X to tylko jedne z przykładów. Wystarczy, że rzucicie okiem na okładkę Blue Record Baroness, a pierwszą myślą jaką się pojawi będzie: “Już to kiedyś widziałem!”.

a2516603556_10

kvelertak-_s-t_-cover

Mało jest obecnie tak wyrazistych artystów, ale sam Baizley zresztą mówi o sobie, że jest malarzem, dopiero potem – muzykiem. Całą jego sztukę można zresztą przejrzeć na jego blogu – APERFECTMONSTER.


 

Rafał Wechterowicz

Jak pisze o nim Cyprian Łakomy, Wechterowicz to jeden z najbardziej rozchwytywanych projektantów muzycznych na świecie. Wywodzący się ze sceny punkowej Wechterowicz pierwsze kroki stawiał robiąc artwork dla krakowskiej Inkwizycji. Dla kapel hardcore’owych rysował coraz więcej i więcej, aż w końcu pocztą pantoflową został polecony dalej – do Guns N’ Roses i Michaela Jacksona.

Tak jak Baizley, Wechterowicz również rysował dla Metalliki, ale poza tym jego portfolio obejmuje wiele więcej dużych nazw – The Rolling Stones, Slayer czy Lady Gaga. Prócz tego aktywnie działa na rzecz praw zwierząt, współpracując z PETA czy Otwartymi Klatkami. Najłatwiej do jego prac dotrzeć będąc na bieżąco z jego fanpage TOO MANY SKULLS (by Raf The Might).

rafal-wechterowicz-11

54c1f3bc-42df-4757-a2f0-921fbba280b3_900x

Sprawdź także:
Psychika grafika: Lis Kula

Co aktualnie masz na sobie? Cztery paski z Black Flag? Goo i Sonic Youth? Fale radiowe i Joy Division? To oczywiście bardzo popularne wzory związane z kapelami, ale czy znasz ich autorów? Grając w paru zespołach zawsze wychodziłem z założenia “do it yourself”, więc nawet okładki robiliśmy sami. Naturalnym więc, jakże naiwnym myśleniem było, że […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →