Youtube

80 proc. polskiej muzyki w radiach? To możliwe. Przedstawiamy projekt ustawy Marka Suskiego


20 stycznia 2022

Podziel się newsem:

Na ostatniej konferencji prasowej w Sejmie poseł Marek Suski przedstawił projekt ustawy, zgodnie z którą stacje radiowe w godzinach 5-24 mają grać w 80. procentach polską muzykę. Sprawdź szczegóły.

Projekt Marka Suskiego

Jak jest dziś?

Według ustawy o radiofonii i telewizji stacje radiowe muszą przeznaczać minimum 33 proc. czasu antenowego na emitowanie piosenek, które są wykonywane w języku polskim, z tego co najmniej 60 proc. w godz. 5-24.

Marek Suski
Rozgłośnia radiowa, fot. materiały prasowe

W ramach nowelizacji ustawy, 33 proc. ma się zmienić na 50, a 60 proc. z godzin nocnych ma wzrosnąć do 80. Tak o swoim projekcie wypowiada się poseł Marek Suski:

Wychodzimy na przeciw oczekiwaniom, marzeniom niektórych. To ustawa, która zmienia ilość polskiej muzyki. Jest to ustawa, która zmienia ilość polskiej muzyki w polskich mediach. Do dziś było 30 proc.. Ustawa przewiduje 50 proc. miesięcznego czasu nadawania w programie utworów muzyczno-słownych i proponujemy co najmniej 80 proc. w godzinach 5-24. Jest jeszcze bonus dla debiutantów. Czas antenowy zespołów czy utworów muzycznych, które byłyby zespołami debiutanckimi bądź utworami debiutanckim, będą liczone jako 300 proc. czasu antenowego. Myślę, że to będzie też pomocą i zachętą, żeby nowe utwory i nowi wykonawcy mogły wchodzić na rynek.

Jest to rozwiązanie podobne jak w niektórych innych krajach Unii Europejskiej, podobne jak na przykład we Francji. W tych krajach mówi się, że ich kultura jest niezwykle cenna. U nas czasami słyszałem takie argumenty, że Francuzi mają świetną muzykę, a gdzie tam naszej muzyce do francuskiej. Jestem przekonany, że będzie to rozwiązanie bardzo dobre.

Zobaczymy, jak to będzie się rozwijać. Liczymy na to, że będzie tutaj ogólnonarodowa zgoda. Wydaje mi się, byłoby to dziwne, gdyby byli sojusznicy albo przeciwnicy naszej muzyki, a sojusznicy muzyki zagranicznej.

A Wy? Co sądzicie o projekcie nowelizacji ustawy?

Przeczytaj także: Paszporty Polityki nominują! Kto zdobędzie swój?

Na ostatniej konferencji prasowej w Sejmie poseł Marek Suski przedstawił projekt ustawy, zgodnie z którą stacje radiowe w godzinach 5-24 mają grać w 80. procentach polską muzykę. Sprawdź szczegóły. Projekt Marka Suskiego Jak jest dziś? Według ustawy o radiofonii i telewizji stacje radiowe muszą przeznaczać minimum 33 proc. czasu antenowego na emitowanie piosenek, które są […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →