fot. Netflix

Potwory małego ekranu. 7 seriali, które warto obejrzeć po „Dahmerze”


12 października 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Netflixowy serial Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera Ryana Murphy’ego mdli, prowokuje, drażni zmysły, a niektórych skłania do życiowych przewartościowań.

Najbardziej szokująca w tym wszystkim jest jednak świadomość, że to, co widzimy na ekranie, nie jest fikcją, lecz mniej lub bardziej wierną faktom historią. Że to naprawdę miało miejsce. Że zło triumfowało. Że Jeffrey Dahmer naprawdę żył i naprawdę mordował. Trudno nie zastanawiać się nad tym, czy to dobrze, że seryjni mordercy zajmują często miejsce we współczesnej popkulturze – na równi z aktorami, muzykami czy postaciami z gier komputerowych. Fakty są jednak takie, że mroczna strona ludzkiej natury od dawna pociąga czytelników i widzów, czego dowodem jest choćby popularność Dahmera i innych podobnych gatunkowo produkcji. Jeśli nie macie po Dahmerze dość intensywnych bodźców, proponujemy siedem seriali, po które możecie śmiało sięgnąć.

American Horror Story, twórcy: Ryan Murphy, Brad Falchuk, 2011-

Gdzie obejrzeć: Disney+

Wielkimi krokami zbliża się jedenasty już sezon jednego z najpopularniejszych seriali grozy w historii telewizji i streamingu, my zaś chcielibyśmy wspomnieć piątą odsłonę American Horror Story. Z jednej strony przez pewne podobieństwa do Dahmera, a z drugiej, aby podkreślić inną świetną kreację Evana Petersa, który wcielił się w tytułową rolę w najnowszym hicie Netflixa. Aktor zagrał tu ducha właściciela hotelu, który zbudował, by zaspokajać swe mordercze żądze. Sporo w AHS: Hotel estetycznie ujętej przemocy i makabry, motywów wampirycznych i moralnej degrengolady, ale warto wiedzieć, że na ekranie przewija się także wielu seryjnych morderców. Peters gra zresztą postać opartą na H.H. Holmesie, określanym często „pierwszym seryjnym mordercą Ameryki”.

Dexter, twórca: James Manos Jr., lata 2006-2022

Gdzie obejrzeć: Canal+

W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć jednego z najpopularniejszych seriali zgłębiających medialną magię seryjnych morderców. Opowieść o tytułowym analityku śladów krwi, który za dnia pracuje dla policji, rzucając nowe światło na różne nietypowe przestępstwa, a głęboką nocą morduje tych, którzy jego zdaniem na to zasłużyli, okazała się tak popularna, że praktycznie w pojedynkę wytyczyła szereg nowych i ekscytujących ścieżek dla postaci charyzmatycznych fikcyjnych morderców. Tymi ścieżkami podążają do dziś zarówno twórcy nowi i nieopierzeni, jak i filmowcy pokroju Ryana Murphy’ego. Dexter zakończył się w teorii po ośmiu sezonach, ale w zeszłym roku go reaktywowano pod postacią miniserialu New Blood.

Czytaj też: Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę (na długo przed serialem Netflixa)

Ratched, twórcy: Ryan Murphy, Evan Romansky, 2020-

Gdzie obejrzeć: Netflix

Wracamy do Ryana Murphy’ego, filmowca, który od dekad przelewa na seriale swą fascynację wszelakiej maści seryjnymi mordercami oraz moralnymi zwyrodnialcami. Do tego stopnia, że zdominował swą osobą zestawienie projektów, które warto obejrzeć po Dahmerze. Ratched to luźny prequel klasycznego Lotu nad kukułczym gniazdem Miloša Formana, skupiający się – jak sam tytuł wskazuje – na osobie stanowczej i toksycznej pielęgniarki, która starała się w filmie poskromić McMurphy’ego. W tym estetycznie onieśmielającym serialu poznajemy jej trudną przeszłość oraz obserwujemy, w jaki sposób odmienia życie w pełnym okrucieństwa zakładzie psychiatrycznym, jednocześnie próbując uratować swego brata, seryjnego mordercę.

Upadek, twórca: Allan Cubitt, lata 2013-2016

Gdzie obejrzeć: Netflix, VOD.pl

Podobnie jak w Dahmerze, twórcy Upadku zmuszają do pewnego stopnia widza, aby ten przyjął spaczoną perspektywę absolutnego potwora – w tym wypadku seryjnego mordercy i gwałciciela, w którego wcielił się północnoirlandzki amant Jamie Dornan (obecnie znany niestety głównie z roli Christiana Greya). Znaczną część serialu przebywamy zatem w towarzystwie antagonisty i doświadczamy zarówno jego codzienności, jak i popełnianych przezeń zbrodni. Nie po to, by zrozumieć, co mu siedzi w głowie – tego serial nie wyjaśnia – lecz aby skonfrontować zrodzoną w ten sposób świadomość z perspektywą ścigającej mordercę policyjnej inspektor. W Upadku nie ma miejsca na estetyczne fajerwerki, na ekranie króluje wizualny i emocjonalny chłód.

Mindhunter, twórca: Joe Penhall, lata 2017-2019

Gdzie obejrzeć: Netflix

Brak w sygnowanym nazwiskiem Davida Finchera projekcie barwnej makabry znanej z seriali Ryana Murphy’ego – jeśli jednak fascynujecie się spaczonymi motywacjami morderców, jeżeli chcecie zanurzyć się w ich mroku i być może spróbować zrozumieć ich niezrozumiałe czyny, nie znajdziecie niczego lepszego. Wspomagani przez psychologów agenci FBI rozmawiają ze skazanymi przestępcami i budują niemal od zera techniki analizy behawioralnej, aby z większą precyzją stawiać czoła tym zbrodniarzom, którzy nie zostali wciąż złapani – oraz tym, którzy nie mają jeszcze pojęcia, że w przyszłości będą mordować niewinnych ludzi. Wśród ukazywanych na ekranie morderców między innymi Charles Manson i Edmund Kemper.

Grzesznica, twórca: Derek Simonds, lata 2017-2021

Gdzie obejrzeć: Netflix

Interesujący serial antologiczny, którego każdy sezon stanowi zamkniętą całość i opowiada o innej zbrodni dokonanej przez osobę w teorii niepasującą do profilu mordercy. W pierwszym, zdecydowanie najlepszym sezonie, chodzi o wychowaną przez fanatyków religijnych kobietę, która w niewyjaśnionych okolicznościach zabija dość przypadkowego mężczyznę. Przyznaje się do zbrodni, więc sprawa powinna zostać szybko zamknięta, ale jeden ze śledczych, Ambrose (pojawia się w każdym sezonie), próbuje dociec jej motywacji. W rezultacie odkrywa znacznie bardziej niepokojące fakty. Grzesznica miała być zamkniętą całością, stąd polski tytuł, ale serial okazał się tak popularny, że powstały kolejne sezony.

American Crime Story: Zabójstwo Versace, twórcy: Scott Alexander, Larry Karaszewski, Sarah Burgess, 2016-

Gdzie obejrzeć: do niedawna na Netflixie

Finiszujemy zestawienie kolejnym projektem o ludzkich potwornościach, w którego realizację zaangażowany był Ryan Murphy, filmowiec zafascynowany różnymi odcieniami amoralności. Tym razem mamy jednakże do czynienia ze znacznie bardziej przyziemną historią. Zabójstwo Versace to drugi sezon antologii American Crime Story i jak sam tytuł wskazuje, relacjonuje wydarzenia, które doprowadziły do śmierci legendarnego projektanta. Jak to zwykle bywa w produkcjach Murphy’ego, serial jest ucztą dla oczu i uszu, ale najważniejsze jest to, co skrywa pod urzekającymi kompozycjami oraz estetycznie porywającymi scenami – oto historia lęków, podrabianego piękna, społecznego ostracyzmu oraz trudnych do poskromienia impulsów.

Netflixowy serial Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera Ryana Murphy’ego mdli, prowokuje, drażni zmysły, a niektórych skłania do życiowych przewartościowań. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Najbardziej […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →