6 mało znanych piosenek BTS, których musisz posłuchać na 6. rocznicę zespołu


12 czerwca 2019

Obserwuj nas na instagramie:

BTS to jeden z tych zespołów, który rozpieszcza fanów contentem. Gdy już wysłuchasz ich wszystkich płyt, wciąż jeszcze masz mnóstwo do odkrycia.

Zespół BTS, poza albumami studyjnymi, ma na swoim koncie także mixtape’y rap line’u, covery Jungkooka, solowe piosenki, japońskie wersje płyt. Nie wspominając nawet o nie-muzycznym materiale udostępnianym przez zespół, jak choćby o cotygodniowym programie BTS Run, mini serialach Bon Voyage oraz Burn the Stage i wielu, wielu innych. Bycie fanem tego zespołu to praca na pełen etat.

BTS obchodzi 6. urodziny

Wróćmy jednak do muzyki. Dziś zespół obchodzi 6. rocznicę i z tego powodu postanowiliśmy przygotować zestawienie 6 mało znanych piosenek Bangtanów. Jeśli katujesz na okrągło Love Yourself, Wings i starsze płyty, to warto na chwilę przełączyć się na coś innego.

Jeśli o zespole wiesz tylko tyle, że jest na fali i może słyszałeś w radiu Boy with Luv, to świetnie! Te piosenki, choć mniej znane, są na pewno warte odsłuchania.

BTS – Ddaeng

Za Ddaeng odpowiedzialnych jest 3 raperów: RM, Suga i J-Hope. Piosenka została wydana w 2018 z okazji 5. rocznicy debiutu zespołu. Połączenie rapu i tradycyjnych, azjatyckich instrumentów jest intrygujące, podobnie jak tekst piosenki.

Tytułowe ddaeng to koreańska onomatopeja, która ma przypominać dźwięk dzwonka. Jest także bardzo często używane w teleturniejach, gdy pada zła odpowiedź. Odnosi się także do jednego z ruchów, który można wykonać w koreańskiej grze karcianej Hwatu. Każde z tych znaczeń pojawia się w tekście Ddaeng, zamieniając go w skomplikowaną grę słów, trudną do przetłumaczenia.

BTS – Sea

Sea została wydana jako hidden track na mini-albumie Love Yourself: Her i pojawiła się tylko na fizycznym wydaniu albumu. Próżno szukać jej na Spotify czy innych wydaniach cyfrowych. Nigdy nie zostaliśmy też pobłogosławieni wykonaniem tej piosenki na żywo.

Spokojny, ale bardzo emocjonalny utwór odnosi się do trudnych początków zespołu, posługując się symboliką pustyni i morza. „Pustynia, której kiedyś się bałem stała się morzem wypełnionym naszą krwią, potem i łzami” – rapuje Suga.

BTS – Come back home  

W 2017 BTS zostali zaproszeni do współpracy przy projekcie z okazji 25-lecia działalności Seo Taiji & Boys. Kultowy koreański artysta zebrał współczesne zespoły k-popowe, które wykonały covery jego utworów. BTS nagrali nową wersję Come Back Home, wydając także teledysk.

BTS – Don’t leave me

BTS regularnie wydaje albumy w Kraju Kwitnącej Wiśni. Płyty, poza japońskimi wersjami piosenek, zawierają także utwory oryginalne. Jednym z nich jest Don’t leave me, które ukazało się na trzecim japońskim albumie Face Yourself. Piosenka została wykorzystana jako utwór otwierający remake koreańskiego serialu Signal.

RM – Change

W marcu 2017 roku ukazał się collab RM i amerykańskiego rapera Wale. Change doczekało się także teledysku i bez problemu znajdziecie go na Spotify czy iTunes. Piosenka pochodzi jednak z przed czasów wielkiego bum na Bangtanów i już się trochę zakurzyła. Warto do niej wrócić.

J-Hope – 1 verse

Wiecie, że zanim J-Hope wydał Hope World, zadebiutował jako solista publikując 1 verse? Kawałek niczym nie przypomina pierwszego mixtape’u rapera. Muzyka to sample „El Chapo” The Game & Skrillex, ale słowa są autorstwa samego Hoseoka.

Aż chciałoby się rozszerzyć tę listę o takie perełki jak Crystal snow, 4 o’clock, Promise i… możemy tak wymieniać długo! Ale skoro jest to lista z okazji 6. rocznicy, to chcieliśmy, żeby miała dokładnie 6 pozycji ;)

A Wy którą piosenkę umieścilibyście w takim zestawieniu?

BTS to jeden z tych zespołów, który rozpieszcza fanów contentem. Gdy już wysłuchasz ich wszystkich płyt, wciąż jeszcze masz mnóstwo do odkrycia. Zespół BTS, poza albumami studyjnymi, ma na swoim koncie także mixtape’y rap line’u, covery Jungkooka, solowe piosenki, japońskie wersje płyt. Nie wspominając nawet o nie-muzycznym materiale udostępnianym przez zespół, jak choćby o cotygodniowym programie […]

bts

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →