ZEUS  – 10 esencjonalnych utworów


26 listopada 2018

Obserwuj nas na instagramie:

ZEUS to jeden z najciekawszych raperów na polskiej scenie. Niedawno ukazała się jego nowa płyta “To Pomyłka”, a my postanowiliśmy wybrać 10 utworów, które definiują styl rapera!

ZEUS na polskiej scenie obecny jest już od 1998 roku . Zaczynał od pierwszych mixtape’ów w bitewnym, ulicznym stylu zyskując wielu fanów na łódzkiej scenie. W 2008 roku wygrał ogólnopolski konkurs na rapowe demo roku zorganizowany przez magazyn WuDoo. Główną nagrodą było oficjalne wydanie płyty – tak pojawił się znakomity LP „Co Nie Ma Sobie Równych”, który przyniósł Zeusowi ogólnopolską sławę.

Bardzo dobry flow, dykcja i chwytliwe, funkowe sample zdradzające fascynacje artysty soulem i czarnymi brzmieniami Ameryki stały się od tej pory znakiem rozpoznawczym Kamila Rutkowskiego. Każda kolejna płyta artysty miała inny klimat, przesłanie i brzmienie: od fascynacji czarnym disco po granie z „żywym” zespołem. Z okazji wydania najnowszego albumu „Zeus. To Pomyłka” przypominamy 10 esencjonalnych utworów tego artysty.

10 esencjonalnych utworów ZEUSa:

 

„Kocham”

„Polski rap kocha blade kolory i metafory . Ja kocham prosty mocny rap, co barw się nie boi.
Kocham funk i chce czuć ten funk, w tym co chce robić. Kocham dobry tekst i jazz jak Stetsasonic”

Czy jest lepszy, bardziej pozytywny kawałek na rozpoczęcie dnia niż ten? Rap Zeusa od zawsze  mieni się wieloma barwami – a pamiętacie „Talkin’ All That Jazz” Stetsasonic?

„Hipotermia”

„Zeus. Nie Żyje” miał być w pierwotnym zamyśle ostatnim albumem rapera. Tymczasem emocjonalna  „Hipotermia” wywołała wielki zamęt na polskiej scenie: zarówno wśród publiczności jak i innych raperów i stała się klasykiem.

„Rapier”

“Rapier” jest utworem, który jest niczym jak klasyk Grammatika „Płaczę rymami”. Cytując Zeusa z wywiadu dla magazynu Noizz na temat tego nagrania:  „Miałem już nagrany cały album, wszystko było gotowe. Końcówka pracy, edycje wokali były wręcz tytaniczną pracą, byłem wtedy przemęczony do ekstremum. Pierwszy raz nagrywałem LP zupełnie sam i ilość pracy mnie potwornie przytłoczyła. Czułem się bardzo rozpisany, poruszony i miałem gwałtowną potrzebę przelania na papier tych emocji. Chciałem wylać z siebie te słowa, uczucia, że żyję w świecie muzyki, trochę odizolowany od ludzi, relacji z nimi, priorytetem nie było dla mnie nigdy zbudowanie rodziny, powiedzmy, wieku 30 lat. Żyję w swoim, muzycznym wszechświecie. To wszystko spowodowało, że zacząłem wręcz łkać, co było i dla mnie zaskoczeniem, raczej niełatwo u mnie o taki wyrzut emocji. Ten utwór po prostu się ze mnie wylał. Po nagraniu tego kawałka, przejściu tego stanu, poczułem się sprany – te emocje uszły. Potrzebowałem „Rapiera” najwidoczniej, aby się duchowo czy emocjonalnie oczyścić. ”

„Strumień”

Ten utwór o krytycznym wobec współczesnego  świata przesłaniu pokazujący silny antykonsumpcjonizm artysty zdradza silne fascynacje  brzmieniami grime – tak, Zeus spędził trochę czasu w Anglii.

 

„Mój Świat” feat. Ten Typ Mes

 Zeus pojawił się w wielu featuringach – przypominam jazzujący „Mój Świat” z longplaya „Kandydaci Na Szaleńców”Tego Typa Mesa.

 

„Nie Muszę Być” feat. Vienio

Jeszcze  jedno nagranie „towarzyszące”, gdzie Zeus swoim flow wzbogaca rap Vienia z „Etosu 2”.

 

„ODP.2”

Najlepszy singiel z płyty „Jest Super” – kto z was zna podobną historię?

 

“Kwiaty dla J.”

Najpopularniejszy singiel z ostatniej płyty. “Ludzie są jak kwiaty – każdy inaczej kwitnie”.

 

„Gdy Pada Strzał” feat. DJ Cube

Coś nie tak idzie w waszym życiu? Zwątpiliście w sens swych poczynań? Ten storytelling Zeusa doda wam wiary w  siebie. Piosenka pochodzi z „Albumu Zeusa”.

 

„Hymn Dzieci Rewolucji” feat . NNFoF

Posłuchajcie genialnej nawijki  Zeusa i scratchy Dj Jarzomba w produkcji zielonogórskiego duetu – NNFoF (No Name Full of Fame). “Hymn dzieci rewolucji”:

 

 

ZEUS to jeden z najciekawszych raperów na polskiej scenie. Niedawno ukazała się jego nowa płyta “To Pomyłka”, a my postanowiliśmy wybrać 10 utworów, które definiują styl rapera! ZEUS na polskiej scenie obecny jest już od 1998 roku . Zaczynał od pierwszych mixtape’ów w bitewnym, ulicznym stylu zyskując wielu fanów na łódzkiej scenie. W 2008 roku wygrał […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →