kadr z serialu „Pingwin” (fot. Max)

7 obiecujących serialowych premier września – co obejrzeć w streamingu?


09 września 2024

Obserwuj nas na instagramie:

Spadła temperatura, skończyły się wakacje, rozpoczęła się pora herbaty, kanapy, koca i streamingu. Jakie seriale warto obejrzeć we wrześniu?

Recepta na jesienną chandrę

Amerykańscy naukowcy odkryli niedawno, że nie ma lepszego sposobu na radzenie sobie z jesienną chandrą niż oddanie się oglądaniu ciekawych i podzielonych na odcinki historii. A że amerykańscy naukowcy się nie mylą, zapoznaliśmy się z ramówkami największych platform streamingowych i wybraliśmy dla was siedem pozycji, które powinny zapewnić we wrześniu ogrom emocji i refleksji.

Czytaj też: Wrzesień w kinie (i nie tylko). 7 filmów, które warto obejrzeć

Mendez
kadr z serialu „Potwory: Historia Lyle’a i Erika Menendezów” (fot. Netflix)

Douglass Is Cancelled

twórca: Steven Moffat

gdzie: SkyShowtime

Wszyscy doskonale wiemy, że żyjemy w czasach, w których powiedzenie czegoś durnego może wynieść zwyczajną dziewczynę do rangi istnej internetowej celebrytki, zaś nierozważne słowa dotykające newralgicznych kwestii obyczajowych czy społecznych są w stanie strącić każdego z piedestału. Steven Moffat, jeden z najbardziej cenionych brytyjskich twórców telewizyjnych, współautor przebojowego Sherlocka z Benedictem Cumberbatchem, uczynił z tej świadomości punkt wyjściowy swojego nowego serialu. Tytułowy Douglas (Hugh Bonneville) to cieszący się dużym poważaniem prezenter programów telewizyjnych, który niekoniecznie radzi sobie z nowoczesną technologią, lecz potrafi wyjść z twarzą z każdej sytuacji. Wszystko się zmienia, gdy niewinny żart rzucony na weselu kuzyna rozpętuje ostrą medialną burzę, która pochłania wszystkie dokonania i przywileje Douglasa, czyniąc dawnego idola wrogiem publicznym.

Para idealna

twórczyni: Jenna Lamia

gdzie: Netflix

Nicole Kidman tak bardzo zasmakowała w graniu kobiet z wyższych sfer, które skrywają wiele tajemnic, że postanowiła wystąpić w kolejnym serialu o podobnej tematyce. W Parze idealnej wciela się w Greer, poczytną pisarkę o szalenie trudnym charakterze, której zamożna rodzina rozdaje karty na wyspie Nantucket. Kobieta zostaje wystawiona w tym samym momencie na dwie próby: musi poradzić sobie z przyszłą synową (Eve Hewson) oraz udowodnić policji, że nie jest zamieszana w zabójstwo (na plaży znaleziono ludzkie zwłoki, a trop wiedzie do Greer). Problem w tym, że wszyscy zdają się życzyć naszej pisarce upadku, zaś zaciskająca się na szyi Greer pętla wychodzących na światło dzienne rodzinnych tajemnic nie ułatwia sprawy. Co biedna ma zrobić, żeby jej życie wróciło na dawny tor? Społeczna satyra, zagadka kryminalna, piękne zdjęcia, a w obsadzie dodatkowo Liev Schreiber, Dakota Fanning oraz Isabelle Adjani.

Pingwin

twórczyni: Lauren LeFranc

gdzie: Max

Jednym z największych zaskoczeń skądinąd bardzo dobrego Batmana Matta Reevesa z 2022 r. był odpychający i zarazem fascynujący Oswald „Pingwin” Cobb oraz rozsadzające go ambicje, by stać się władcą przestępczego świata. Grany przez wspieranego monstrualną charakteryzacją Colina Farrella, Pingwin był w filmie daleki od wizji znanej z komiksów, ale widać w nim było zalążki tamtego bydlaka. Serial, którego akcja rozgrywa się niedługo po wydarzeniach z filmu, kontynuuje fabularne, psychologiczne i wizualne pogłębianie Pingwina, który w końcu, po tylu dekadach, doczekał się projektu, w którym gra główną rolę. Twórcy serialu obiecują, że będzie to zarówno opowieść o brutalnych starciach rosnącego w siłę Pingwina z członkami mafijnej rodziny Falcone, jak i słodko-gorzka historia człowieka, który tak bardzo chciał odciąć się od tego, jak wygląda, że w końcu zapomniał, kim jest. Brzmi ciekawie i wielowymiarowo.

Co dalej: Przyszłość oczami Billa Gatesa

twórca: Morgan Neville

gdzie: Netflix

W pewnym momencie zwiastuna Co dalej James Cameron, twórca takich filmów jak Obcy – decydujące starcie, Terminator, Otchłań czy Avatar wyznaje Gatesowi, że coraz trudniej pisać historie z gatunku fantastyki naukowej. W innym słynny przedsiębiorca, informatyk i filantrop zastanawia się z Lady Gagą, jak współczesna rozrywka przenika się i wypacza świat informacji, za pomocą których budujemy obraz otaczającej nas rzeczywistości. Takich scen jest sporo, zaś ze zwiastuna wyłania się zarys serialu dokumentalnego, który ustami Gatesa oraz jego gości, w  humorystycznej konwencji, zagłębi się w setki mniej lub bardziej fascynujących spekulacji na temat przyszłości ludzkości. Nie będzie to jednak hagiografia Gatesa, bo widać, że jemu też się dostanie. Jeśli lubicie takie dociekania, powinniście wypatrywać premiery Co dalej. Choćby po to, żeby obejrzeć, nie zgodzić się i wejść w dyskusję z kimś, kto się z Gatesem zgadza.

En fin

twórcy: Enrique Lojo, David Sainz

gdzie: Prime Video

Pejzaż współczesnych seriali ma to do siebie, że praktycznie każdego miesiąca większość z nas jest tak zaaferowana premierami produkcji realizowanych przez twórców znanych i lubianych, że nie zwraca się większej uwagi na mniej promowane tytuły. A te nierzadko okazują się być prawdziwymi perełkami, opowieściami nietuzinkowymi i fabularnie świeżymi. Dowodami, że serialowa formuła ma nadal wiele do zaoferowania. En fin wydaje się być z zapowiedzi właśnie takim tytułem. Bohaterów poznajemy w momencie, gdy Ziemia stoi na krawędzi nieuniknionej apokalipsy, co wiąże się oczywiście z rozluźnieniem reguł obyczajowych i rosnącą społeczną anarchią, która wyzwala w wielu ludziach to, co najgorsze. Niejaki Tomás, oczekując śmierci, porzuca tak jak wielu innych swoją rodzinę, po czym… apokalipsa nie nadchodzi, zaś wszyscy, którzy przeżyli okres niepewności, muszą stawić czoła własnym decyzjom. Brzmi intrygująco!

Potwory: Historia Lyle’a i Erika Menendezów

twórcy: Ryan Murphy, Ian Brennan

gdzie: Netflix

Dahmer Potwór: Historia Jeffreya Dahmera z 2022 roku był serialem niezłym, ale niewolnym od bolesnych fabularnych uproszczeń oraz typowej dla produkcji Ryana Murphy’ego wizualnej przesady (American Horror Story, American Crime Story czy Ratched). Niedługo do katalogu Netflixa trafi drugi sezon fabularnej antologii o legendarnych seryjnych mordercach, tym razem skupiając się na braciach Menendez, którzy w 1996 zostali skazani na dożywocie za bestialskie pozbawienie życia własnych rodziców. Seriale true-crime, czyli fabularne wersje prawdziwych wydarzeń zagłębiające się w szczegóły słynnych zbrodni, są nadal – mimo upływu lat – szalenie popularne, a Dahmer pokazał, że Murphy i Brennan mają ciekawy pomysł na swoją antologię. Analizowanie motywacji braci Menendez, którzy utrzymywali, że nie zabili nie dla pieniędzy, lecz w pewnym sensie w obronie własnej, może dać naprawdę ciekawy rezultat.

In Vogue: Lata 90.

gdzie: Disney+

Finiszujemy dokumentalną serią, która powinna zapewnić całe mnóstwo emocjonujących chwil widzom, którzy żyli w latach 90. i pamiętają zmieniający się wtedy sposób postrzegania mody. Z kolei widzom młodszym powinna zaoferować interesujące spojrzenie na rozwój świata mody i jego łączenie się z coraz bardziej zauważalną w każdym aspekcie życia popkulturą. Z jednej strony serial ma czarować wypowiedziami oraz analizami Anny Wintour (pierwowzoru postaci granej przez Meryl Streep w Diabeł ubiera się u Prady) i innych redaktorów prestiżowego czasopisma Vogue. Z drugiej na ekranie będą pojawiać się ikony mody i kultury masowej, które na naszych oczach zmieniały światową modę: Kate Moss, Victoria Beckham, Mary J. Blige itp. Jeżeli produkcja ta okaże się choć w połowie tak dobra jak sugerują zapowiedzi, może stać się dla świata mody tym, czym dla postrzegania koszykówki okazał się serial Ostatni taniec.

Spadła temperatura, skończyły się wakacje, rozpoczęła się pora herbaty, kanapy, koca i streamingu. Jakie seriale warto obejrzeć we wrześniu? Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Recepta na jesienną chandrę Amerykańscy […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →