Przejrzeć Woody’ego. Po czym poznać, że oglądamy film Allena?
Obserwuj nas na instagramie:
Nie potrzeba nam jakichś specjalnych zachęceń, żeby zobaczyć nowy film Woody’ego. Nie przeszkadza nam nawet to, że Allen nie zmienia wypróbowanych patentów.
Lata 30., pełna gorących nazwisk gwiazdorska obsada (Steve Carell, Jesse Eisenberg, Kristen Stewart) i Hollywood. Podczas pokazów Śmietanki towarzyskiej znów zapełnią się sale kinowe, choć Woody Allen raczej nas już nie zaskakuje.
Jego ostatnie filmy co najwyżej sprawiają, że czujemy się intelektualnie połechtani i może czasem zadamy sobie jakieś poważniejsze pytanie o sens życia. Najczęściej jednak chcemy po prostu przeżyć romantyczną przygodę, trochę śmiejąc się z własnego sentymentalizmu. Taki jest właśnie Allen, który swoje filmy zlepia od samego początku z kilku niezmiennych elementów. Jak rozpoznać Woody’ego w Allenie?
Neurotyczny romantyk
Woody nigdy tego nie ukrywał, ani się tego nie wstydził, ale w większości jego filmów główna postać męska to zazwyczaj on sam lub przynajmniej stworzona na potrzeby popkultury jego filmowa wersja. W latach 70. i 80. doprowadził ją do perfekcji, a później przekazał pałeczkę innym. Wiecznie rozkojarzony hipochondryk, zakochujący się bez pamięci w pięknych i młodych kobietach, to jego znak rozpoznawczy. Gdy sam znika z ekranu, odgrywają go jego młodsi podopieczni.
Kobieta!
Mówi się w Hollywood, że Allen jest jednym z niewielu twórców, którzy potrafią napisać wiarygodną postać kobiecą. Całkiem możliwe, że to prawda. Na jego filmach wypłynęło wiele znakomitych aktorek, z Diane Keaton na czele. Silne i zabawne kobiety to rozpoznawalna cecha allenowskiego kina. Wiele z nich zostało jego muzami i kochankami, jak na przykład Mia Farrow, która pojawiła się w ponad dziesięciu jego filmach.
Gdzie się podziały tamte prywatki
Nie ma to jak lata 20. i 30. Woody cały czas jest zakochany w tej epoce i wraca do niej nieustannie w kolejnych swoich filmach – nie inaczej jest we wchodzącej na ekrany kin Śmietance towarzyskiej. Co go tam ciągnie? Pewnie przede wszystkim muzyka (sam gra na klarnecie w oldschoolowym big bandzie), brak internetu i nostalgia za prostszymi czasami. Wybaczamy mu to, bo jak nikt inny czuje ducha tamtych czasów.
Filozofia dla ubogich
Chcecie dowiedzieć się czegoś o Freudzie? A może Kant, Schopenhauer? Nikt tak pięknie nie tłumaczy podstaw filozofii jak bohaterowie Woody’ego. Jest to na tyle przystępne, że nawet amerykańskie widownie są w stanie połapać się w wyszukanych żartach na temat sensu istnienia i nihilizmu.
Bóg, Miłość i Śmierć
Trzy najważniejsze motywy bez których nie byłoby Woody’ego i jego filmów. Każdy zarówno przerażająco przygnębiający, jak i pełny głupkowatego humoru. Romantyczno-inteligenccy bohaterowie i ich nihilistyczno-cyniczne podejście do świata to wybuchowe połączenie, które sprawia, że filmy Woody’ego są natychmiastowo rozpoznawalne.
Sprawdź także:
Znamy tytuł serialu Woody’ego Allena, w którym zagra Miley Cyrus
Nie potrzeba nam jakichś specjalnych zachęceń, żeby zobaczyć nowy film Woody’ego. Nie przeszkadza nam nawet to, że Allen nie zmienia wypróbowanych patentów. Lata 30., pełna gorących nazwisk gwiazdorska obsada (Steve Carell, Jesse Eisenberg, Kristen Stewart) i Hollywood. Podczas pokazów Śmietanki towarzyskiej znów zapełnią się sale kinowe, choć Woody Allen raczej nas już nie zaskakuje. Zobacz […]
Obserwuj nas na instagramie: