fot. opener.pl

Wolontariat na Open’erze. Organizator odpowiada na zarzuty


10 maja 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Żeby dostać się na wolontariat festiwalu Open’er trzeba wpłacić kaucję o wysokości 950 zł. Praktyka nie jest nowa, ale przyciągnęła uwagę mediów i uczestników festiwalu, którzy krytykują organizatorów. Alter Art wydał oświadczenie w odpowiedzi na zarzuty.

Open’er wymaga kaucji od wolontariuszy. W sieci burza

To, że od wolontariuszy Open’era wymaga się wpłacenia kaucji, nie jest niczym nowym. Od lat organizatorzy oferują możliwość uczestniczenia w tworzeniu wydarzenia wybranym na podstawie zgłoszeń osobom, które wpłacą kwotę, stanowiącą równowartość ceny 4-dniowego karnetu. Kaucja zwracana jest do siedmiu dni po festiwalu, jeśli wolontariusz wykona przydzielone mu zadania. Jak czytamy na stronie wydarzenia, organizator zapewnia wolontariuszowi jeden ciepły posiłek w ciągu dnia, nieodpłatne miejsce na polu namiotowym oraz możliwość uczestnictwa w festiwalu w czasie wolnym.

Informacja obiegła w tym roku sieć, wywołując głównie negatywne reakcje wśród internautów. „Open’er szuka niewolników, którzy za darmo będą zapierniczać i bierze za to jeszcze tysiaka kaucji” – napisał w mocnych słowach aktywista Jan Śpiewak, odnosząc się do tegorocznej kaucji o wartości 950 zł. Jedna z jego obserwatorek dodała, że 10 lat temu czuła się upokorzona, muszą zbierać śmieci podczas wydarzenia. Miała inne wyobrażenie co do formy wolontariatu.

Organizator odpowiada na zarzuty

Alter Art, organizator festiwalu Open’er, wydał oświadczenie, w którym odnosi się do krytyki i bezpośrednich zarzutów, kierowanych w ich stronę. Jak tłumaczy, wolontariusze stanowią zaledwie 3 proc. zespołu, z którym współpracują podczas eventu, a ich wpływ na ekonomiczny bilans wydarzenia, jest znikomy. Wiele osób dziwi jednak fakt, że za taki wolontariat należy najpierw zapłacić, nawet jeśli kwota zwracana jest po festiwalu.

Program w niezmienionej formule funkcjonuje od lat. Kaucja w wysokości równowartości ceny karnetu 4-dniowego została wprowadzona ponad 10 lat temu i jest to standardowa procedura. Wynika ona z tego, że w przeszłości – i to nie dotyczy tylko Polski – pojawiły się osoby podszywające się pod wolontariuszy, które »znikały« zaraz po rejestracji. Skala tego procederu była bardzo znacząca i doszła do około 50% uczestników projektu, co w oczywisty sposób uniemożliwiało realizację programu wolontariackiego.

– tłumaczy organizator wydarzenia.

Jednym z zarzutów Śpiewaka oraz osób, które poparły jego wpis, jest to, że „festiwal prowadzony jest przez fundację, żeby za dużo podatków nie płacić”. „Fundacja Alter Art nie jest organizatorem festiwalu, a jedynie organizatorem i koordynatorem działań wolontariackich. Festiwal organizuje zaś spółka Alter Art Festival Sp. z o.o. w ramach swojej działalności gospodarczej” – precyzuje organizator.

Open'er Festival 2022 ogłoszenia line-up
via Facebook

Jak naprawdę wygląda wolontariat?

Faktem jest to, że forma wolontariatu jest zróżnicowana. Jedna osoba będzie uczestniczyć w obserwowaniu kulturalnej części festiwalu – jak pomoc w strefach, takich jak Kids Zone, Muzeum czy Teatr – a inna będzie przydzielona do „strefy ekologicznej”, czyli pomaganiu w sprzątaniu scen festiwalowych. Po wykonaniu kilkugodzinnych zadań wolontariusz może bawić się na festiwalu. „Mogą zobaczyć świat wydarzeń muzycznych »od kuchni«, przyjrzeć się pracy wielu najlepszych specjalistów w różnych dziedzinach, zdobyć kontakty i czasami połączyć swoją przyszłość z branżą kulturalną czy rozrywkową” – tłumaczy Alter Art. Innymi aktywnościami, które można robić podczas wolontariatu, to również praca w strefie medialnej, VIP, a także pomoc osobom z niepełnosprawnościami.

Jak wynika z oświadczenia, do tej pory chęci uczestnictwa w wolontariacie zgłosiło ponad 3 500 chętnych. Na festiwalu pojawi się jednak zaledwie garść z tych osób. „Festiwal bez najmniejszego problemu poradzi sobie bez stosunkowo małego programu wolontariatu, natomiast odbędzie się to przede wszystkim ze stratą dla jego uczestników” – dodaje organizator.

Żeby dostać się na wolontariat festiwalu Open’er trzeba wpłacić kaucję o wysokości 950 zł. Praktyka nie jest nowa, ale przyciągnęła uwagę mediów i uczestników festiwalu, którzy krytykują organizatorów. Alter Art wydał oświadczenie w odpowiedzi na zarzuty. Zobacz także Zespół Måneskin zagrał w Polsce. Zobaczcie nasze zdjęcia z koncertu! Córy: „Dziewczyny mogą robić coś razem i […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →