Unia Europejska żegna się z plastikowymi opakowaniami, sztućcami i słomkami


05 stycznia 2021

Podziel się newsem:

W 2021 roku, na terenie całej Unii Europejskiej żegnamy się z plastikowymi produktami jednorazowymi, takimi jak kubki, talerzyki, sztućce czy słomki. Restauracje mają czas do 3 lipca, aby opróżnić z nich swoje magazyny.

Reklama

Na przestrzeni ostatnich 65 lat produkcja plastiku na świecie wzrosła z 2 milionów do 348 milionów ton rocznie. Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne.

Produkty te są na tyle problematyczne, że nawet ich selektywna zbiórka nie pomaga w ograniczeniu ich ilości. Wiele z nich w ogóle nie trafia na składowiska, zanieczyszczają ekosystem i są prawdziwym zabójcą oceanicznej fauny.

czytamy w komunikacie organizacji WWF

Unia Europejska w walce z plastikiem

W 2018 roku Unia Europejska wypowiedziała wojnę plastikowi, uchwalając zakaz wprowadzania na rynek jednorazowych, plastikowych produktów. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2021 roku, co spowoduje, że ze sprzedaży znikną plastikowe:

  • Sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki)
  • Talerzyki i inne naczynia
  • Słomki do napojów
  • Patyczki do uszu
  • Rączki do balonów
  • Pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki
2021 bez plastiku
żródło: WWF

Jeszcze przez kilka miesięcy będziemy mogli spotkać się z plastikowymi opakowaniami, gdyż restauracje mają czas do 3 lipca, aby opróżnić z nich swoje magazyny.

Dyrektywa plastikowa

To nie koniec działań, jakie w najbliższym czasie podejmie Unia Europejska, w walce z plastikiem. Dyrektywa plastikowa to szereg przepisów, stopniowo wycofujących nieprzetwarzalny plastik z produkcji na terenie UE. Jej najważniejsze założenia to:

  • od 2021 r. zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku – patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki;
  • od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników;
  • od 2025 r. wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25% z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. – w 30%;
  • do 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77%, a do 2029 r. – 90%.

W Polsce mówi się też powoli o wprowadzeniu powszechnego systemu kaucyjnego dla butelek plastikowych, bez którego osiągnięcie celu selektywnej zbiórki plastikowych butelek na poziomie 77% byłoby niemożliwe. Taki system działa z powodzeniem w 10-ciu krajach UE. Na sąsiadującej z nami Litwie udaje się dzięki niemu zebrać z rynku 90% szklanych i plastikowych butelek. Nie ma powodów dla których nie mogłoby i nam się udać

Ewa Chodkiewicz z WWF Polska

Plastik – największe wyzwanie XXI wieku

Każdego roku co najmniej 8 milionów ton plastiku wycieka do oceanu światowego. WWF ostrzega, że jeśli nie podejmiemy żadnych działań, liczba ta wzrośnie dwukrotnie w 2030 roku i czterokrotnie w 2050 roku. Przez swoją trwałość w środowisku oraz skalę w jakiej występuje, zanieczyszczenie plastikiem zostało przez ONZ nazwane jednym z największych wyzwań XXI wieku.

plastik - największe wyzwanie XXI wieku

W 2021 roku, na terenie całej Unii Europejskiej żegnamy się z plastikowymi produktami jednorazowymi, takimi jak kubki, talerzyki, sztućce czy słomki. Restauracje mają czas do 3 lipca, aby opróżnić z nich swoje magazyny. Na przestrzeni ostatnich 65 lat produkcja plastiku na świecie wzrosła z 2 milionów do 348 milionów ton rocznie. Według Komisji Europejskiej ponad […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.