fot. Bonnaroo Music and Arts Festival

Uczestnicy festiwalu przypadkowo dzwonili po pomoc. Wszystko przez funkcję iPhone’a


19 czerwca 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Na terenie Great Stage Park w amerykańskim stanie Tennessee zakończył się festiwal Bonnaroo. Tegorocznej edycji towarzyszył ciekawy technologiczny problem.

Koncertowe szaleństwo

W tym roku headlinerami Bonnaroo byli m.in. Kendrick Lamar, duet ​​Zeds Dead, Foo Fighters i grupa Odesza. Na trwającym cztery dniu festiwalu w dniach 15-18 czerwca zagrali też m.in. Lil Nas X, Paramore, Korn, Sheryl Crow, Pixies, Three 6 Mafia i Rina Sawayama. Pełny line-up znajdziecie TU. Widać na nim pełną różnorodność gatunków i brzmień, z przewagą oczywiście tych, przy których można oddać się koncertowemu szaleństwu. I z tym poniekąd wiąże się zaistniała sytuacja. A także z pewnym smartfonowym narzędziem do ratowania życia.

Czytaj też: Oto nowy perkusista Foo Fighters i następca Taylora Hawkinsa

Pomoc z automatu

Sprawa dotyczy firmy Apple i funkcji wykrywania wypadków. Została ona wprowadzona we wrześniu zeszłego roku wraz z premierą nowego sprzętu technologicznego giganta – iPhone’ów 14 i nowych modeli zegarka Apple Watch. Do czego służy? Jak sama nazwa wskazuje, do wykrywania wypadków, a także do automatycznego wzywania pomocy w razie takiego zdarzenia. „Jeśli iPhone lub Apple Watch wykryje poważny wypadek samochodowy, może pomóc w połączeniu ze służbami ratowniczymi” – czytamy na stronie Apple.

Prośba od organizatorów

Zegarki i telefony Apple wykrywają kolizje na podstawie gwałtownych przyspieszeń i opóźnień, dzięki m.in. danym z akcelerometru i żyroskopu. Wygląda na to, że na festiwalu Bonnaroo takich sytuacji było sporo. Obstawiamy, że czujniki pobudzane były przez wszelkie zachowania, z których słyną fani muzycy – pogowanie, skakanie w tłum czy intensywne podskakiwanie i powtarzające się lądowanie na ziemi. Na skutek licznych doniesień i telefonów wykonywanych przez sprzęt na numer alarmowy 911, finalnie zareagować musieli sami organizatorzy imprezy. Tym bardziej, że komunikat na ten temat opublikowała w sieci także tamtejsza policja z pobliskiego miasta Manchester:

Uwaga Bonnarowianie! Zadziałajmy jako zespół i rozwiążmy ten problem wspólnie! Możecie na własną rękę wyłączyć opcję wykrywania wypadków, wchodząc w Ustawienia>Opcję Alarmowe SOS.

Przesadza, ale czasami ratuje życie

To nie pierwszy raz, kiedy wspomniana funkcja okazała się zbyt czuła i donosiły o tym media. Kilka miesięcy temu telefony i zegarki myliły wypadki z kolejkami w wesołych miasteczkach, a na początku roku głośno było o wzywaniu pomocy z udziałem sprzętu Apple ze stoków narciarskich. Z drugiej strony automatyczne wykrywanie wypadków działa – w tym roku uratowało już wiele osób, które same nie mogły wezwać pomocy. Na przykład TEGO mężczyznę.

Na terenie Great Stage Park w amerykańskim stanie Tennessee zakończył się festiwal Bonnaroo. Tegorocznej edycji towarzyszył ciekawy technologiczny problem. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Koncertowe szaleństwo W tym roku […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →